Wspólne świętowanie
Święta Wielkanoce zbliżają się wielkimi krokami. Póki co wciąż jesteśmy zabiegani i trwają przygotowania do wspólnego świętowania. Współczesne społeczeństwo jest bardzo zajęte, więc to idealny okres by całkowicie poświęcić się rodzinie, szczególnie jeśli normalnie nie mamy zbyt wiele czasu. Nie zapominajcie o przygotowaniu drobnych upominków, słodkości, czekoladowych jajek i zajączków.
Również warto pomyśleć o maluchach by znaleźć dla nich jakieś atrakcyjne zajęcie kiedy dorośli biesiadują przy stole. Ale zanim do tego dojdzie, już w Wielki Piątek zachęćmy je do pomocy. Dla naszych małych pociech to będzie wspaniała zabawa, którą za kilka lub kilkanaście lat wszyscy będą wspominać z łezką w oku. Jak wiadomo w ferworze takich przygotowań często mają miejsce zabawne sytuacje z udziałem najmłodszych. Nie zawsze jest pod ręką kamera by to uwiecznić, jednakże rodzicielska pamięć wspaniale magazynuje takie wspomnienia.
Wielki Piątek – zgodnie z tradycją wszystkie przygotowania powinniśmy zakończyć do Wielkiego Piątku. Choć obecnie jest to niemożliwe z uwagi na życie zawodowe i mnóstwo zajęć. Priorytetem jest przygotowanie święconki by w sobotę móc pójść z nią do kościoła. Do koszyczka wkładamy namiastkę tego co przygotowaliśmy na święta. Najważniejsze są jajka, symbol nowego życia, chleb – ciało Chrystusa, kiełbasa, oznaka zdrowia i oczywiście sól, która ma chronić przed złem i zepsuciem, symbol prawdy i oczyszczenia. Dodatkowo do koszyczka można włożyć owoce, kawałek babki wielkanocnej jako znak dobrobytu, chrzan oraz ser, który przypomina o naszej zależności od zwierząt, a do dekoracji bukszpan lub forsycja.
Święconka jest symbolem świąt Wielkanocnych, najstarszych i najważniejszych świąt katolickich, dlatego jajka do święconki powinny być pięknie przystrojone. To zadanie na Wielki Piątek, nasze pociechy będą miały okazję się wykazać. Do dziś niektóre gospodynie dekorują jajeczka tworząc piękne pisanki, kraszanki i drapanki. Nie każdy ma takie zdolności, ale na rynku jest dostępnych mnóstwo naklejek, farbek i różnego asortymentu do ozdabiania jajek. Fantazja maluchów z całą pewnością będzie bardzo pomocna, a ich zgrabne małe rączki wyczarują cuda.
Idąc do święcenia zachęcam do dłuższego, rodzinnego spaceru. Jest już wiosna i z każdym dniem jest coraz cieplej, tak więc jest to wspaniały okres do spędzania coraz więcej czasu na świeżym powietrzu. Skoro na co dzień jesteśmy tak bardzo zabiegani cieszmy się każdą wspólną chwilą z bliskimi. Poza tym przyda się jak najwięcej ruchu przed dwudniowym, świątecznym obżarstwem.
Wielka sobota – oczywiście kulminacyjny punk tego dnia to święconka, lecz pozostaje jeszcze kilka rzeczy do zrobienia. Między innymi pieczenie ciast, dekorowanie mazurków, albo wyrzeźbienie maślanego baranka. Dzieci będą szczęśliwe próbując swoich sił w kuchni by na stole znalazły się ich małe arcydzieła. Dla nas to nic wielkiego, ale dla malucha szansa choćby upudrowania świątecznej babki to wielkie wydarzenie. Więc dajmy im jak najwięcej możliwości udzielania się w czasie przygotowań.
Niedzielę Wielkanocną, rozpoczynamy od mszy, po powrocie do domu jest uroczyste śniadanie. Poprzedźmy je modlitwą i wspólnymi życzeniami, dzięki którym zasiądziemy do stołu w wyjątkowym, świątecznym i podniosłym nastroju.
Na świątecznym stole: obowiązkowo musi znaleźć się święconka, może być wyłożona na półmisek tak by był do niej łatwy dostęp, okolicznościowa dekoracja i baranek wielkanocny.
Tradycyjne potrawy, najbardziej popularne we Wielkanoc to: żurek, biała kiełbasa, szynka, faszerowane jajka, babka, mazurek i sernik. Biesiadując przy stole pamiętajmy, że święta to nie tylko błogie leniuchowanie i obżarstwo, ale czas by nacieszyć się sobą, odwiedzić rodzinę, przyjaciół, okazja do długich rozmów i zabaw na świeżym powietrzu.
By tradycjom stało się za dość w lany poniedziałek czyli śmigus dyngus polewamy bliskich wodą lub smagamy rózgami. Zabawa na świeżym powietrzu pozwala zaangażować cała rodzinę, wystarczy kilka psikawek.
Święta Wielkanocne są wyjątkowe, dlatego nic dziwnego, że niektórzy czekają na nie cały rok.
Komentarze