Parówki w cieście
Parówki w cieście możemy przygotowywać na kilka sposób, ja zwykle korzystam z dwóch i te dzisiaj zaproponuję.
Podstawą naszego dania są oczywiście parówki, ale ważny element stanowi ciasto. Polecam cisto drożdżowe, gdyż jest tanie, szybkie w wykonaniu. W połączeniu z parówką smakuje pysznie i zawsze można je odgrzać w mikrofalówce, jeśli przygotujemy więcej porcji. Egzamin również zdaje ciasto francuskie. Tu znajdziecie mini przekąski z ciasta francuskiego.
Ciasto nr 1
Składniki:
- 1 kg mąki
- 5 g drożdży
- ½ szkl oleju
- ½ l ciepłej wody
- Szczypta soli
Przepis na to ciasto wykorzystuje również kiedy robię pizzę. Zachowuje te proporcje, jednak do parówek możemy zmniejszyć je o połowę, chyba, że chcemy przygotować dużo parówek. Warto wypróbować to ciasto bo możemy wypiekać z niego naprawdę różności w zależności co do niego dodamy. Całkowicie bez modyfikacji stanowi idealna beze do pasztecików. A z dodatkiem cukru i kilku żółtek będzie można zrobić pyszne drożdżowe bułeczki. Ale do tego jeszcze wrócimy.
Ciasto nr 2
Składniki:
- 8 g drożdży
- 2 łyżeczki cukru
- ½ kg mąki
- 20 dag margaryny
- 180 g śmietany 18%
- Szczypta soli
Ten przepis zwykle wykorzystuje robiąc rogaliki.
Oba przepisy są naprawdę bardzo łatwe w przygotowaniu. Bez względu na to, na które ciasto się zdecydujemy to wszystkie składniki wrzucamy do misy zagniatając ciasto. Ugniatamy je tak długo, aż wszystkie składniki połączą się w jednolitą masę, a ciasto będzie z łatwością odchodziło od ręki. Trwa to mnie więcej 5-10 minut. Przygotowując parówki, mimo, że jest to ciasto drożdżowe nie zostawiamy go do wyrośnięcia tylko przygotowujemy od razu.
A jeśli robimy rogale, to ciasto musi najpierw wyrosnąć.
Zdjęcia które Państwo widzicie są zrobione przy wykorzystaniu pierwszego przepisu.
Można użyć gotowego ciasta francuskiego, wówczas wystarczy przygotować kwadraty jak pokazano na zdjęciu i zawijać.
Parówki w cieście – wykonanie
Wyrobione ciasto rozwałkowujemy na płaski mniej więcej około 0,5 cm placek. Wykrawamy z niego duży kwadrat, który z kolei kroimy na 6 mniejszych. Jeden kwadrat powinien być mniej więcej o długości parówki. Następnie nacinamy kwadraty prawie do samego środka jak widzicie na zdjęciu. Jednak nie całkowicie by nasze paseczki się nie rozeszły. Na ponacinanie kwadraty możemy od razu układać kiełbaski i zawijać je paseczkami ciasta na przemian co stworzy ładny warkocz.
Ja wzbogaciłam to danie, na spód dałam ketchup, potem parówkę, odrobina startego sera i dopiero zawijałam . Na zamieszczonych zdjęciach widać wszystkie czynności krok po kroku więc nie powinno być problemów. Tak przygotowane parówki układamy na blasze i pieczemy w 200 stopniach około 20-25 minut aż ciasto się delikatnie ze złoci. Jestem pewna, że ten przepis nie sprawi nikomu trudności, przygotowanie takiego dania włącznie z upieczeniem nie powinno przekroczyć godziny. Jeszcze kilka słów o tym cieście, jest ono naprawdę delikatne i smaczne, można je wykorzystać zdecydowanie na więcej sposobów. Bardzo smaczne z tego ciasta są np. paszteciki, albo zamiast parówek szparagi.
Polecam i życzę smacznego.
W razie potrzeby przelicznik drożdży w tym wpisie.
Komentarze