Zdrowie i Uroda

Żylaki nóg – profilaktyka

 

Żylaki nóg – profilaktyka

Żylaki nóg są prawdziwą zmorą kobiet, a dla wielu są przyczyną kompleksów. Nie dość, że szpecą nawet najzgrabniejsze łydki, to do tego mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Kobiety maskują je samoopalaczami, zamiast radykalnie zmienić tryb życia. A one w każdej chwili mogą zacząć rosnąć i być przyczyną poważnych powikłań.

żylaki nóg

Przyczyny powstawania żylaków:

  • dziedziczenie
  • brak ruchu
  • nadwaga
  • stojąca praca
  • poród
  • zła dieta: nadmiar cukru, białe pieczywo, mała ość warzyw i owców
  • dieta uboga w błonnik powoduje zaparcia

 

Jak powstają żylaki?

Żyły to elastyczne naczynia o cienkich ściankach, wyposażone w zastawki. W czasie ruchu mięśnie uciskają żyły i wypychają krew, która porusza się w kierunku serca. Jednak gdy krew krąży zbyt wolno, zaczyna zalegać na ściankach. Aż w końcu żyły stają się bezużyteczne. Zastawki przestają się domykać, krew pozostaje w nogach, a żyły wydłużają się i rozciągają oplatając nogi.

Obserwuj nogi!

Obserwując nogi szybko zauważysz kiedy zacznie dziać się z nimi coś złego. Jeśli twoje nogi puchną, drętwieją, cierpną, szybko się męczą, a w nocy chwytają nas kurcze, to już poważny alert. To znak, że krew wolno krąży, magazynuje się w żyłach i pojawiają się niebezpieczne skrzepy. Organizm zaczyna walczyć i po pewnym czasie zaczyna wysysać skrzepy. Zdarza się, że skrzep uwalnia się i płynnie z prądem krwi prosto do płuc. Wówczas odczuwamy ból w klatce piersiowej i pojawiają się duszności. Duży skrzep wyłącza płuco i może być przyczyną śmierci.

Dlatego nie należy lekceważyć żylaków. Gdy są małe, wystarczy leczenie farmakologiczne. Dobrze robi zaciskanie ich bandażem lub pończochą elastyczną. To zapobiega zaleganiu krwi i skrzepom. Większe żylaki należy operować. Chirurg naczyniowy zamiast skalpela wybiera nieraz skleroterapię, czyli wstrzykiwanie leku powodującego zarastanie żylaka. Albo kriochirurgię – zamrożenie i usunięcie żylaków.

Pamiętaj o profilaktyce

  1. Jeśli matka lub ojciec mieli żylaki, nie wybieraj „stojącego” zawodu
  2. Dbaj o wagę.
  3. Przy płaskostopiu noś specjalne wkładki ortopedyczne .
  4. Ruszaj się. Gimnastykuj, spaceruj, pływaj, wsiadaj na rower.
  5. Sypiaj ze stopami uniesionymi o 10-15 cm powyżej tułowia.
  6. Naucz się trzymać nogi wyżej. Przy biurku podłóż pod nogi stołeczek i wyprostuj je. A gdy tylko możesz siadaj po amerykańsku, ze stopami powyżej bioder.
  7. Unikaj stania. W najgorszym razie maszeruj w miejscu.
  8. Noś pończochy elastyczne. Zakładaj je rano, przed wstaniem z  łóżka, trzymając nogi w górze.
  9. Nie zakładaj nogi na nogę. Nie noś niczego, co uciska uda, butów o obcasach wyższych niż 5 cm. Unikaj długiego opalania, gorących kąpieli, zaparć.
  10. Jeśli masz, najmniejsze wątpliwości co do stanu swoich żył, zgłoś się do lekarza.
Share Button
loading...

Betty

Betty - miłośniczka kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Komentarze

tu wpisz komentarz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Boże Narodzenie

O mnie

align="left" Betty - miłośniczka kultury, kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Zobacz także:

loading...

Reklama

Współpracuje

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Durszlak.pl