Lifestyle

Zwolnij natłok myśli. Stosuj mindfulness

mindfulness
 

Mindfulness – bądź w tej chwili ciałem i duchem!

Mindfulness, czyli trening uważności zgłębiłam dopiero w Anglii, wcześniej żyjąc w stresie nie miałam jakoś do tego głowy. Tak naprawdę popełniłam zasadniczy błąd bo właśnie mindfulness kierowane jest do osób nie radzących sobie ze stresem i emocjami. Ale nie tylko. Treningi uważności w dużej mierze wykorzystywane są na całym świecie w leczeniu depresji, wszelkiego rodzaju uzależnień, a nawet zaburzeń w odżywianiu. Krótko mówiąc można przyjąć, że mindfulness to pewnego rodzaju sposób na życie, polegający na skierowaniu całej swojej uwagi na to czego doświadczamy w chwili obecnej. To bardzo pomocna metoda, na pozbycie się natłoku myśli, zwolnienie tempa i bycie szczęśliwym. Dlatego koniecznie chce Was z nią zapoznać. Z treningami mindfullnes możecie zapoznać się w poradniku wrażliwca.

 mindfulness

W jaki sposób treningi uważności są pomocne w życiu codziennym?

Świat goni do przodu, a my razem z nim. Każdego dnia zmagamy się z problemami, które sprawiają że często rozpamiętujemy przeszłość lub wciąż martwimy się o przyszłość. Zapominamy w ten sposób o teraźniejszości. Z powodu natłoku myśli kumuluje się w nas stres i napięcie, co w efekcie prowadzi do zachwiania równowagi emocjonalnej. Aby temu zapobiec musimy wyciszyć umysł, całą swoją uwagę skierować na „tu i teraz” (nie wybieganie w przyszłość, ani nie wracanie do przeszłości). Całym sobą staramy się doświadczyć czegoś w danym momencie, np. myjąc naczynia nie zastanawiasz się nad niczym innym, wyciszasz emocje, skupiasz się nad dłońmi trzymającymi talerze, nad pianą, wodą, która obmywa Twoje dłonie, nad jej temperaturą.

Odsuwasz umysł na bok, by mógł skupić się na doświadczeniu chwili obecnej, by mógł przyjmować i postrzegać docierające do niego informacje jasno, bez żadnego ładunku emocjonalnego, nie przez filtr ukształtowanych wcześniej poglądów. Utrzymanie skupienia na chwili obecnej w żaden sposób nie umniejsza Twoich potrzeb, ani problemów z którymi musisz się zmagać. Jest zrozumieniem tego co najważniejsze, by z większą łatwością zajmować się rzeczami mniej ważnymi. Nie mówisz: „Nie będę się już niczym zajmował, bo istnieje tylko TERAZ”. Nie. Najpierw musisz odnaleźć to, co jest najważniejsze i uczynić TERAZ swoim przyjacielem, nie wrogiem.

Czym jest TERAZ?

Mogłoby się wydawać, że chwila obecna jest tyko jedną z wielu, wielu chwil. Każdy dzień wydaje się składać z tysięcy chwil, w których wydarzają się różne rzeczy. Jeżeli przyjrzysz się uważniej, czy możesz zaprzeczyć, że jest tylko jedna chwila – zawsze? Czy życie kiedykolwiek, nie jest tą chwilą? Ta jedyna chwila – TERAZ – jest jedyną rzeczą, od której nigdy nie możesz uciec, jedyny pewnik w Twoim życiu. Co by się nie wydarzyło, jak bardzo by się Twoje życie nie zmieniło, jedno jest pewne: zawsze jest TERAZ. Skoro nie ma ucieczki od TERAZ, to dlaczego nie przyjąć go serdecznie, nie zaprzyjaźnić się z nim? Kiedy jesteś na stopie przyjacielskiej z chwilą obecną,
czujesz się jak u siebie w domu, nie zależnie od tego, gdzie jesteś. Jeżeli nie czujesz się w TERAZ jak u siebie w domu, to dokąd byś nie poszła będziesz zawsze odczuwać niepokój. Chwila obecna Jest taka, jaka jest. Czy pozwolisz jej być?

Uznaj je i szanuj. Kiedy TERAZ staje się podstawą i zasadniczym przedmiotem Twojej uwagi, życie przebiega bez zakłóceń. Zbieranie naczyń, kreślenie strategii firmy, planowanie podróży – co jest ważniejsze: to co robisz, czy rezultat, jaki chcesz osiągnąć? Ta chwila, czy jakaś przyszła chwila? Czy traktujesz tę chwilę jak przeszkodę, którą musisz pokonać? Czy czujesz, że jest przyszła chwila, do której chcesz dotrzeć, która jest ważniejsza? Prawie wszyscy tak żyją przez większość czasu. Skoro przyszłość nigdy nie nadejdzie, chyba że jako teraźniejszość, to taki sposób życia jest szkodliwy. Wyzwala w tle stały podkład niepokoju, napięcia i niezadowolenia. Zatracany jest szacunek dla życia, które jest Teraz i nigdy nie jest nieTeraz.

mindfulness

Poczuj energię w swoim ciele. To cię zakotwicza w TERAZ.

Nigdy nie weźmiesz na siebie odpowiedzialności za życie, dopóki nie weźmiesz odpowiedzialności za tę chwilę – TERAZ. Tak jest, ponieważ TERAZ jest jedynym miejscem – gdzie można znaleźć życie. Wziąć odpowiedzialność za życie, znaczy nie stawiać wewnętrznego oporu temu, co jest, nie spierać się z tym, co się wydarza. Iść z życiem równym krokiem. TERAZ jest, jakie jest, bo inaczej być nie może.
Jeśli to akceptujesz, wtedy i tylko wtedy możesz zmieniać świat na lepsze. Prostym, ale ważnym ćwiczeniem duchowym jest akceptacja wszystkiego, co się wydarza w TERAZ – wewnątrz i na zewnątrz. Kierując uwagę na TERAZ, stajesz się czujna. To tak, jakbyś się przebudziła ze snu, ze snu myśli, ze snu przeszłości i przyszłości.

Taka jasność, taka prostota w życiu sprawia, że nie ma miejsca na tworzenie problemów. Tylko ta chwila, taka jaka jest. Im więcej przebywasz w TERAZ, tym bardziej odczuwasz prostą ale głęboką radość istnienia. Ludzie często mylą TERAZ z tym, co wydarza się w TERAZ, ale to nie to. TERAZ Jest głębsze od tego co się w nim wydarza. Jest przestrzenią, w której się wydarza. Kiedy wkraczasz w TERAZ, wychodzisz poza swój umysł i jego zawartość. Stoisz z boku. Nieustający potok myśli zwalnia. Myśli nie pochłaniają już całej twojej uwagi, już całkowicie cię nie wciągają. Pojawiają się przerwy między myślami – przestrzeń i CISZA. Zaczynasz spostrzegać swoją głębię i bezmiar. Myśli, emocje, postrzeganie zmysłowe i wszystko, czego doświadczasz, stanowi teraz treść Twojego życia.

Co musisz zrobić?

Jedyne co musisz zrobić to uszanować „TERAZ”. Jakakolwiek by ono nie było, potraktuj je jako DAR. Dzięki niemu jeszcze bardziej rozwiniesz się. Takie podejście sprawia, że wszystko wokół ciebie zaczyna promienieć i rozkwitać, choć tak naprawdę nic się nie zmieniło, to TY SIĘ ZMIENIŁAŚ

W tekście wykorzystany został fragment książki Eckharta Tolle pt. „Mowa Ciszy” z rozdziału „teraz”.

Jeśli podoba Ci się co robię to:

  • subskrybuj
  • daj łapkę w górę
  • udostępnij

Po prostu wciśnij coś, żebym wiedziała, że naprawdę Ci się podoba. To najlepsza motywacja do działania. Dzięki wielkie 🙂

Share Button
loading...

Betty

Betty - miłośniczka kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Komentarze

tu wpisz komentarz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Boże Narodzenie

O mnie

align="left" Betty - miłośniczka kultury, kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Zobacz także:

loading...

Reklama

Współpracuje

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Durszlak.pl