Kulinarnie

Zupa szczawiowa

 

Zupa szczawiowa

Jak na tą porę roku to taki nietypowy przepis, gdyż zupa szczawiowa najbardziej kojarzy się z wiosną.

Jako dziecko uwielbiałam zrywać w ogródku szczaw i zajadać się nim na surowo. To były troszkę inne czasy. Pamiętam aromat zupy przygotowanej przez mamę i widok szczawiu smażonego na maśle. Dziś dzieciom wychowywanym w blokowiskach prawdziwa zielenina kojarzy się tylko z marketem lub stoiskiem na rynku. Jeśli ktoś ma okazję zachęcam do spacerku i nazrywania większej ilości szczawiu, oczyszczony można zamrozić i na zimę jak znalazł. Wiele osób idzie na łatwiznę i korzysta ze szczawiku dostępnego w słoiczku w sklepie. Ja też należę do tej grupy i zapewniam Was, że mimo to zupa jest naprawdę znakomita i dzięki temu, że szczaw jest dostępny w sklepie, możemy ją przygotować kiedy mamy ochotę bez względu na porę roku tak jak ja dzisiaj. Nawet gdybym chciała nazrywać świeżego szczawiu nie mam takiej możliwości, a słoiczek zawsze jest jakąś alternatywą. 🙂

zupa szczawiowa 11

Składniki:

  • 1 słoik szczawiu albo świeżo zerwany, oczyszczony szczaw około 2 szklanek (Korzystając ze świeżego szczawiu, przed dodaniem do zupy trzeba go chwilkę smażyć na maśle, dokładnie tak samo jak szpinak.)
  • 1 pęczek włoszczyzny
  • 1 ½ l wody
  • 2 spore łyżeczki musztardy (najlepiej jakieś ostrej np. sarepska, albo chrzanowa)
  • 1 łyżka oliwy
  • 1 mała kwaśna śmietana
  • 3 jajka
  • Sól do smaku, ziele angielskie w proszku 1/3 łyżeczki, 2 liście laurowe, 1 łyżka suszonego lubczyku

Zupa szczawiowa- przygotowanie

Zaczynamy od obrania, umycia i pokrojenia w kostkę włoszczyzny (2-3 marchewki, pietruszka, kawałek selery, kawałek pory). Przygotowane warzywa przekładamy do garnka, zalewamy wodą dodajemy łyżkę oliwy i przyprawy. (Pamiętamy karoten zawarty w marchwi potrzebuje oliwy do rozpuszczenia.) Doprowadzamy do wrzenia, po czym zmniejszamy płomień i na niewielkim gotujemy jakieś 15 minut do miękkości warzyw. W międzyczasie gotujemy na twardo jajka. Ugotowane obieramy ze skorupki, 2 kroimy w grubszą kostkę, a ostatnie na ćwiartki by pływało dekoracyjnie w talerzu.

Do ugotowanych warzyw dodajemy szczaw. Jeszcze chwilkę, jakieś 3-4 minutki gotujemy i dodajemy musztardę.

W miseczce zalewamy śmietanę niewielką ilością gorącej zupy, przemieszamy łyżką by się połączyły i wlewamy z powrotem do garnka, dodajemy również jajka pokrojone w kostkę. Teraz wystarczy dosolić do smaku zupę i gotowe.

 

Bardzo lubię zupę szczawiową z ziemniaczkami ale nigdy nie gotuję ich w zupie. Zawsze osobno kilka ziemniaczków, potem tłucze na jednolitą masę. Nakładam na talerze, zalewam zupą układam ćwiartki jajek i obiad gotowy. Spróbujcie sami na pewno Wam posmakuje w dodatku błyskawicznie się ją przygotowuje.

Share Button
loading...

Betty

Betty - miłośniczka kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Komentarze

tu wpisz komentarz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Boże Narodzenie

O mnie

align="left" Betty - miłośniczka kultury, kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Zobacz także:

loading...

Reklama

Współpracuje

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Durszlak.pl