Zdrowie i Uroda

Zdrowe zęby – higiena jamy ustnej

Fot. Pixabay
 

Jak przestrzegać higieny jamy ustnej by mieć zdrowe zęby?

Mnóstwo ludzi nie zdaje sobie sprawy z odpowiedzialności za stan swojej jamy ustnej. Tym czasem zdrowe zęby nie są na całe życie. Częsty brak odpowiedniej higieny lub nadgorliwość w tym kierunku prowadzą do problemów z uzębieniem, a także nieprzyjemnego wyziewu. Osobiście znam wielu ludzi, którzy braki w uzębieniu wolą tłumaczyć genami niż o siebie zadbać.

Jak właściwie pielęgnować zęby:

Mycie zębów po posiłkach:

Już od dziecka wpajano nam, żeby mieć zdrowe zęby należy je myć po każdym posiłku. Oczywiście jest to prawda, lecz nie do końca. Zęby po posiłku powinniśmy myć nie wcześniej niż po upływie 30-40 minut. Nasze szkliwo w tym czasie jest najbardziej narażone na działanie kwasów wydzielanych podczas posiłku, szczotkowanie ich mogłoby spowodować poważne uszkodzenia. Dlatego dentyści zalecają by odczekać ten czas lub by pozbyć się resztek na początek można przepłukać jamę ustną, użyć nici dentystycznych lub specjalnych maleńkich szczoteczek do czyszczenia przestrzeni między zębami. Po upływie 40 minut kwas zostaje zneutralizowany i bez obaw możemy umyć zęby.

Zdrowe zęby

Świeży oddech

Skoro wiemy, że powinniśmy myć, szczotkować zęby 3 razy dziennie, to rano i wieczorem jest absolutne minimum, które musimy im zapewnić. W szczególności najważniejsze jest mycie wieczorne, dzięki któremu pozbywamy się wszystkich resztek pokarmu, odświeżamy jamę ustną, zapewniając sobie świeży oddech. Należy jednak pamiętać by szczotkować zęby minimum dwie minuty i również odświezyć język na którym zbiera się nalot i bakterie.

Język można czyścić szczoteczką do zębów. Wystarczy pocierać powierzchnię języka od tyłu do przodu – w ten sposób znaczna część bakterii i nalotu nagromadzonych na jego powierzchni powinna zostać usunięta. Kolejna metodą oczyszczenia języka jest zastosowanie specjalnej skrobaczki do języka. Pocierając skrobaczką o powierzchnię języka usuwamy bakterie. Po takim zabiegu należy dokładnie wypłukać jamę ustną wodą lub odświeżająca płukanką.

Szczoteczka

Bardzo ważna jest szczoteczka nie powinniśmy używać zbyt twardych w trosce o nasze szkliwo ale także i nasze dziąsła. Szczoteczki z główkami elektrycznymi są zdecydowanie skuteczniejsze  w użyciu. By uniknąć podrażnień można zastosować szczoteczkę o miękkim włosiu.

Zdrowe zęby

Przebarwienia

Ważnym czynnikiem są nasze nawyki, co i jak spożywamy. Ogólnie wiadomo, że palenie papierosów i picie kawy powoduje prawie niemożliwe do usunięcia odbarwienia. Jednakże jest mnóstwo innych rzeczy które również mają na nie wpływ np. mocna herbata czarna, niektóre lekarstwa, wino, wszystkie ciemne napoje również piwo. Tak naprawdę wszystko co przy posiłku jest w stanie poplamić nasz obrus tak samo wpłynie na nasze uzębienie. To oczywiście nie znaczy, że mamy nagle zacząć kategorycznie unikać np. buraczków czy tak zdrowego soku z marchwi. Musimy tylko pamiętać i uważać to za konieczne by po posiłku przepłukać buzie wodą. Dobrym rozwiązaniem jest używanie słomki.

Słomka to dobry trik by zminimalizować przebarwienia od rożnego rodzaju napoi. Kolejnym trikiem, który wzmocni działanie pasty jest żucie bezcukrowej gumy, szczególnie po napojach powodujących przebarwienia.

Nasza dieta także ma kolosalny wpływ nie tylko na cały nasz organizm ale również na nasze zęby. Dlatego tak ważne jest by ograniczyć węglowodany w postaci słodkich napoi, gazowanych, wszystkich pysznych słodkości. Nie pozbywajmy się przyjemności, lecz we wszystkich jest wskazany umiar. 🙂

Przykład zawsze idzie z góry

Kochani rodzice zachęcajmy swoje pociechy już od najmłodszych lat do dbania o swoje ząbki, przyzwyczajenia to nasza druga natura. Im szybciej wejdzie nam to w krew, tym mniej problemów później. Bardzo ważne jest także by nasze maleństwo oswoiło się ze stomatologiem od najmłodszych lat. Szczególnie wtedy kiedy nie ma jeszcze problemów z ząbkami. Przyda się wizyt kontrolnych na których lekarz tylko obejrzy ząbki. Pokaże dziecku jak samo ma je szczotkować. Kolejnym bardzo ważnym krokiem jest pochwała i zachęta do kolejnych odwiedzin. Będzie czuło się pewnie i bezpiecznie. Z cała pewnością nie będzie miało traumy w przyszłości. Najgorszym pomysłem jest pierwsza wizyta u dentysty kiedy jest już problem. Pamiętajmy lepiej zapobiegać niż leczyć!

Lepiej zapobiegać niż leczyć

By jak najdłużej zachować zdrowe zęby konieczna jest również kontrola u stomatologa. Ja korzystam raz na 3 miesiące. Wydaje mi się, że to najbardziej optymalny okres by lekarz mógł zareagować gdyby coś się działo. Nie bójmy się chodzić do dentysty. Nasze regularne wizyty zapewnią nam komfort jamy ustnej i poczucie bezpieczeństwa. Ktoś kto unika dentysty z chorym zębem musi wiedzieć, że ząb i tak prędzej czy później go dopadnie. Zwykle w najmniej oczekiwanym momencie. Dlatego regularny kontakt ze specjalistą uchroni nas przed niemiłymi niespodziankami.

Jeśli podoba Ci się co robię to:

  • subskrybuj
  • łapka w górę
  • zalajkuj

Po prostu wciśnij coś. Dzięki wielkie.

Wtedy będę wiedziała, że Wam się podoba.

Share Button
loading...

Betty

Betty - miłośniczka kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Komentarze

tu wpisz komentarz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Boże Narodzenie

O mnie

align="left" Betty - miłośniczka kultury, kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Zobacz także:

loading...

Reklama

Współpracuje

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Durszlak.pl