Woda źródłem życia – bo wszystko, co żyje na Ziemi jest zależne od wody.
Jak wiemy woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlaczego się tak dzieje? Ponieważ nasze organy potrzebują tego życiodajnego płynu by móc prawidłowo funkcjonować, przez ten długi czas jakim jest nasze życie. Nasze ciało w większości składa się z wody, dlatego jej brak może mieć katastrofalne dla nas skutki. Każdy z nas wie te oczywiste fakty, że wodę należy pić regularnie, a mimo to często o tym zapominamy. I co wtedy?
Wciąż mówi się, pij wodę… ! I tak do znudzenia, nie przejmujemy się tym i pijemy wtedy gdy dopadnie nas pragnienie, a przypominamy sobie dopiero wówczas gdy zdarzy się coś złego. Ze mną było podobnie niby wiedziałam, ale wiedzieć nie znaczy robić zawsze to co trzeba. Aż tu dowiaduje się, że za większość moich przypadłości powstało na skutek niedostatecznego nawadniania organizmu. Być może nie w pełni, ale w bardzo dużym stopniu. Kto by sądził, że za problemy z mięśniami, czy kręgosłupem również w dużej mierze stoi woda? A jednak! Tak naprawdę woda przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Dosłownie każdego organu, mięśni, tkanek, kości i wszystkiego z czego się składamy. A jej brak może spowodować wielkie nie raz nieodwracalne szkody. By o tym pamiętać przygotowałam dla Was poradnik o tym dlaczego warto przyzwyczaić się do picia wody.

Rola wody w organizmie:
- Transportuje witaminy i minerały – potrzebne są komórkom by prawidłowo funkcjonować.
- Wspomaga prace narządów wewnętrznych, a także zwilża oczy, usta i błonę śluzową nosa.
- Poprzez pocenie pomaga regulować temperaturę ciała.
- Utrzymuje w równowadze elektrolity, które pomagają kontrolować ciśnienie krwi i regulować temperaturę ciała.
- Usuwa produkty przemiany materii i substancje toksyczne.
- Zapewnia optymalne nawilżenie.
- Działa jak amortyzator, minimalizuje szkody wywołane przez nacisk na organy.
Niedobór picia wody:
Brak odpowiedniej ilości wody wpływa na nasze samopoczucie, powoduje zawroty głowy i drżenie rąk, zaparcia, bezsenność, bóle mięśni, a także zatrucie organizmu. Ale to nie wszystko, niedobór wody odzwierciedla nasza skóra, a co za tym idzie wszystko odbija się na urodzie. Skóra staje sie nieprzyjemna w dotyku, wysuszona, szybciej pojawiają się zmarszczki i efekty starzenia. Usychamy niemalże tak samo, jak nie odpowiednio pielęgnowana roślinka. Już 1 % niedoboru wody sprawi, że poczujemy pragnienie. Przy 5%, temperatura ciała wzrośnie, kolejne 5% na minusie to gwarantowana niewydolność nerek, skurcze mięśni, zaburzenia ruchowe i spuchnięty język. Przy niedoborze około 20 % staje się najgorsze – umieramy!

Więc ile i jak pić wodę:
Źródłem wody dla organizmu są przede wszystkim; woda naturalna, różnego rodzaju napoje ale także płyny zawarte np. w zupach lub innych potrawach. I tu uwaga! Bo pewnie myślimy sobie, że skoro w ciągu dnia wypijamy kilka szklanek kawy czy herbaty to jest w porządku. Niestety nie. Zarówno herbata jak i kawa działają moczopędnie, a więc wypłukują wodę z organizmu wraz z ważnymi mikroelementami. W efekcie skutek jest dokładnie odwrotny.
Wodę należy pić regularnie, ale małymi łykami. Wypicie dużej ilości naraz szybciej wypłukuje sole mineralne. Należy również pamiętać, że nie powinno się pić wody w trakcie jedzenia, ponieważ zmniejsza to stężenie enzymów trawiennych, a to z kolei utrudnia trawienie. By wspomóc trawienie najlepiej jest wypić szklankę wody na 10-15 minut przed jedzeniem i po posiłku.
Zakłada się że człowiek powinien spożywać 30 ml wody na 1 kg masy ciała w praktyce oznacza to około 1,5 -2,5 l wody dziennie. Wraz ze wzrostem aktywności fizycznej lub temperatury otoczenia należy zwiększyć spożycie wody. Niektórzy mają problem by przyswoić optymalną ilość wody dla swego organizmu. Dlatego dobrze jest wyliczyć dzienne zapotrzebowanie wody, rozplanować je na cały dzień, a potem to już tylko pić małymi łyczkami. Aby woda ci bardziej posmakowała, możesz dodać do niej plasterek cytryny albo listek mięty.
Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia, podobnie jak wypicie wody zaraz po przebudzeniu i to jeszcze przed śniadaniem. O tej porze powinniśmy wypijać najwięcej wody, bo aż około 2 szklanek. Poranna dawka wody pobudzi i zachęci organy wewnętrzne do działania. Jeżeli wyrobimy w sobie nawyk picia wody z czasem łatwiej będzie wypijać odpowiednią ilość wody w ciągu dnia, a to najlepsza inwestycja w własne zdrowie.
10 głównych zalet picia wody
- Zmniejszenie łaknienia i poprawienie trawienia
- Pobudza metabolizm, a tym samym wspomaga przemianę materii
- Pomaga redukować cellulit, bóle głowy i mięśni
- Poprawia funkcjonowanie wątroby i wspomaga leczenie cukrzycy
- Pomaga w pozbyciu się problemów jelitowych, redukuje zaparcia i cholesterol
- Poprawia pamięć i koncentrację
- Redukuje ryzyko zachorowania na raka
- Pomaga zrzucić zbędne kilogramy i wspomaga walkę z cellulitem
- Walczy z infekcją i gorączką
- Dotlenia organizm, dodaje energii, a także pomaga zwalczyć zmęczenie
Zachęcam również do zapoznania się z napojami wspomagającymi odchudzanie.
Komentarze