Dziecko Zdrowie i Uroda

Szczepić czy nie szczepić?

 

Szczepić czy nie szczepić?

Szczepionki mają na celu pobudzenie organizmu do wyprodukowania odpowiednich przeciwciał przeciwko antygenom bakteryjnym i wirusowym gdy zajdzie taka potrzeba. Dlatego jeśli nie chcemy chorować z całą pewności powinniśmy się szczepić. Szczepionka zmniejsza ryzyko zakażeń i skutecznie zapobiega epidemiom. W tym celu prowadzone są szczepienia ochronne, które mają za zadnie wyeliminować wiele ciężkich chorób zakaźnych. 

szczepić czy nie szczepić

Czym jest szczepionka?

Szczepionki produkowane są na bazie żywych i martwych drobnoustrojów. Żywe bakterie i wirusy są specjalnie przygotowane, osłabione by nie były zdolne do wywołania choroby. Zaś martwe drobnoustroje są odtoksycznione i również poddane odpowiedniej obróbce laboratoryjnej. To wszystko ma na celu stworzenie szczepionki, zawierającej antygeny – czyli substancje, które pobudzą układ odpornościowy do wytworzenia ochrony przed wirusami i bakteriami odpowiedzialnymi za wywołanie poszczególnych chorób.

Już we wczesnym wieku dziecięcym rozpoczynają się obowiązkowe, szczepienia ochronne. Noworodek od razu jest zaszczepiony przed zapaleniem wątroby typu B i gruźliczą, szczepienie to jest powtarzane czterokrotnie. Kolejne szczepienie jest w wieku 3 miesięcy przeciwko tężcowi, dyfterytowi, kokluszowi i chorobie Heinego-Medina, rodzice powinni przestrzegać kalendarza szczepień.

Bardzo ważne szczepienia są przeciwko odrze, śwince i różyczce, nie powinno się ich przeoczyć. Odra grozi powikłaniami i bywa bardzo niebezpieczna jeśli zachoruje się na nią w późniejszym wieku. Świnka, może okazać się niebezpieczna dla chłopców, zaś różyczka dla kobiet w ciąży – występuje ryzyko urodzenia dziecka z wadą rozwojową.

Jak dotąd Polska jest w grupie krajów z wysokim wskaźnikiem szczepień ochronnych przeciwko chorobom zakaźnym. Niestety trzeba również przyznać, że w stosunku do innych krajów polski program ochronny jest znacznie uboższy. Przede wszystkim nie szczepimy przeciwko tzw. zakażeniom inwazyjnym (sepsie i zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych) wywołanym przez pneumokoki oraz meningokoki, gdy tymczasem wszystkie kraje UE te szczepionki mają w narodowych programach szczepień.

Grypa

W USA i na zachodzie bardzo modne są szczepienia przeciwko grypie, gdyż wielu specjalistów uważa, że najlepszą ochroną przed zakażeniem jest szczepienie. Grypa jest powszechnie znaną chorobą zakaźną, która może powodować wiele groźnych powikłań, szczególnie zagrożeni są pacjenci powyżej 60 roku życia i dzieci poniżej dwóch lat, dlatego warto się przed nią zabezpieczyć. Niestety szczepienia nie dają stuprocentowej skuteczności, ponieważ wirus mutuje i aby uzyskać odpowiednie zabezpieczenie należałoby zaszczepić się w danym sezonie, za każdym razem przed aktualnym wirusem grypy. Tylko aktualna szczepionka i zastosowana odpowiednio wcześniej może być skuteczna. Przeciwciała, które chronią przed chorobą powstają już siedem dni po zaszczepieniu i utrzymują się około dwunastu miesięcy.

Tak więc szczepić czy nie szczepić? To pytanie nurtuje nie tylko rodziców ale także dorosłych, którzy stoją przed dylematem szczepień. Czy szczepionki są bezpieczne, chronią nas przed wirusami, a może wręcz przeciwnie – wywołują je. Wg mnie jak najbardziej powinniśmy się szczepić, ryzyko związane z chorobami zakaźnymi jest wielokrotnie wyższe, niż ryzyko niepożądanych efektów ubocznych po zaszczepieniu.

A jaka jest Wasz opinia?

 

Share Button
loading...

Betty

Betty - miłośniczka kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Komentarze

tu wpisz komentarz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Boże Narodzenie

O mnie

align="left" Betty - miłośniczka kultury, kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Zobacz także:

loading...

Reklama

Współpracuje

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Durszlak.pl