Dziecko

Strach przed porodem

 

Strach przed porodem

Poród jest ogromnym wydarzeniem dla obojga przyszłych rodziców. Jednakże to „młoda” mama zwykle ma najwięcej wątpliwości, obaw i leków kiedy przybliża się termin tego wydarzenia. Z jednej strony z niecierpliwością odliczasz dni, a z drugiej wciąż zadajesz sobie pytania; jak to będzie, czy będzie bolało i czy dasz radę?

Poród
fot. Pixabay

Doskonale pamiętam swoje obawy w czasie trwania pierwszej ciąży. Niestety tak to już jest, że boimy sie tego czego nie znamy. Kiedy byłam w drugiej ciąży, w tamtych latach niewiele się zmieniło. Ale świadomość, że byłam na wszystko przygotowana sprawiała, że czułam się o wiele silniejsza. Na gdy tylko mogłam przytulić dziecko do swej piersi, zniknęły wszystkie nieprzyjemne emocje i pojawiła się błoga, nieopisana radość. Dlatego warto wiedzieć i przygotować się na poród. Tym bardziej, że wiele rzeczy uległo zmianie. Dowiecie się jak najczęściej to wygląda, zanim weźmiesz swoje upragnione dziecko w ramiona.

Dużym plusem jest fakt, że obecny poród bardzo różni się od tego z lat 80 –tych. Coraz większą rolę w trakcie porodu odgrywa ojciec dziecka. Jego obecność zapewnia partnerce wsparcie. Przyszła matka, czuje się o wiele bardziej bezpieczna. To komfort o którym dawniej kobie nie mogły nawet marzyć. Obecnie  matki mają o wiele większy wpływ na to co dzieje się z nimi i z dzieckiem. Mogą rodzić bez bólu i w pełni przeżywać narodziny swego maleństwa dzięki zastosowaniu znieczulenia zewnątrzoponowego. Również standardy szpitalne zmieniły się bardzo. Większość porodów odbywa się w naprawdę dobrych warunkach pod właściwym nadzorem i w miłej atmosferze. Nie to co kiedyś. Jednak wypadki, choć słyszy się o nich coraz rzadziej wciąż mają miejsce. Najważniejsze by być dobrej myśli.

Poród

Przede wszystkich musisz zdać sobie sprawę, że poród jest naturalną czynnością fizjologiczną, lecz jest to proces złożony składający się z trzech etapów.

  • Pierwsza faza porodu rozpoczyna się regularnymi skurczami macicy, które powodują stopniowe rozwierania się szyjki. Bywają całkowicie niewyczuwalne lub przypominają bóle menstruacyjne. Czas trwania pierwszej fazy może być bardzo różny, bo od kilku godzin nawet do kilku dni. Dlatego nie ma powodów do paniki. Skontaktuj się z lekarzem lub położną prowadzącą i ustal termin kiedy powinnaś pojechać do szpitala. Jeżeli dotąd nie spakowałaś torby z niezbędnymi rzeczami dla siebie i swojej pociechy, zrób to teraz. Nim pojawią się silniejsze bóle wykorzystaj ten czas w miły relaksujący sposób lub spędź go z bliskimi. Kiedy skurcze się nasilą i pojawią się silne bóle krzyżowe powinnaś czym prędzej udać się do szpitala. W czasie kiedy skurcze są co 5 minut mogą odejść wody płodowe, to znak, że już niedługo nadejdzie moment narodzin. Nie bój się prosić o znieczulenie, jeśli jest taka potrzeba.

 

  • Druga faza – narodziny. To najszczęśliwszy moment w życiu kobiety. Niestety nie należy do przyjemnych. W czasie samych narodzin pojawiają się bóle często nie do opisania i bardzo silne skurcze, ale nie obawiaj się dasz sobie radę. Cały czas będzie przy tobie położna, która pomoże ci i powie jak przeć by poród przebiegał szybko i bez żadnych komplikacji. Wykonuj jej polecenia, a już wkrótce maleństwo przyjdzie na świat.

 

  • Wydalanie łożyska. Najważniejsze masz już za sobą samo urodzenie łożyska w porównaniu do całego porodu trwa tylko chwilę. Jeżeli tak się zdarzyło, że w trakcie porodu musiało zostać nacięte krocze teraz zostanie ono zszyte w znieczuleniu.

 

Zasłużyłaś na odpoczynek, miłość do maleństwa, które będziesz tulić w ramionach sprawi, że szybko zapomnisz o trudach porodu.

Share Button
loading...

Betty

Betty - miłośniczka kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Komentarze

tu wpisz komentarz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Boże Narodzenie

O mnie

align="left" Betty - miłośniczka kultury, kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Zobacz także:

loading...

Reklama

Współpracuje

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Durszlak.pl