Spodziewamy się gości – planowanie menu
Dziś opiszę kilka porad jak zaplanować menu kiedy spodziewamy się gości. W każdym domu zdarzają się okazje, kiedy gospodarze muszą stanąć na wysokości zadania wydając uroczyste przyjęcia, zapraszając na śniadania, obiady czy kolacje.
Najważniejszą rzeczą w ułożeniu odpowiedniego jadłospisu jest kompozycja potraw. Tym co goście najczęściej wspominają są nie tylko smaczne dania, ale odpowiednie ich połączenie. Bez względu na porę dnia musimy zadbać o ich różnorodność. Są osoby, które lubią skosztować wszystkiego, ale i takie, które pewnych rzeczy nie tolerują w ogóle. Wyjątek stanowi sytuacja kiedy dokładnie wiemy co preferują nasi goście, a niespodzianki przez nas przygotowane na pewno będą miłym zaskoczeniem.
Najprostsze menu składa się z minimum trzech dań: zupy, dania głównego i deseru. To standard, który możemy przygotować np. na niedzielę. Jednakże o uroczystym jadłospisie możemy mówić dopiero od pięciu dań. Najczęściej podawane to przekąski zimne i gorące, dania rybne, mięsne, sery oraz deser. Zawsze kończymy podając kawę. Organizując małe przyjęcia możemy ograniczyć się do codziennego menu wzbogaconego nietuzinkową przekąską, winem, lub deserem. Dla urozmaicenia jadłospisu można włączyć jakąś potrawę lub przekąskę z kuchni świata. Kuchnie innych narodów mają również wiele do zaoferowania. Z całą pewnością zrobimy dobre wrażenie jeśli przy cyklicznych wizytach zaskoczymy czymś gości.
Wystawne kolacje to zawsze kłopot. Oczywiście ogromną role odgrywa liczba gości i wielkość pomieszczenia. Zupełnie inny jadłospis będzie obowiązywał biesiadne przyjęcie i inny jeśli urządzimy stół – bufet. Bufet ogromnie ułatwia zadanie, możemy wystawić wszystkie potrawy zarówno zimne, jak i gorące, ale także napoje i ciasta.
Wglądające „jak sushi” barszczowe, nadziewane naleśniki stanowią smaczną zimną przekąskę. Przepis na moim drugim Blogu.
Kolejność podawania potraw:
- Zimne przekąski
- Gorące przekąski
- Zupa – podana na głębokich talerzach tylko w porze obiadowej. Przy odświętnych śniadaniach lub kolacjach używamy filiżanek lub bulionówek. Podajemy zupę w mniejszej ilości.
- Ryba
- Drób
- Mięso
- Sery – podając sery trzeba pamiętać o wcześniejszym wyjęciu z lodówki. Podane na stół powinny mieć temperaturę pokojową.
- Deser
- Owoce
- Kawa i ciasto
Nie zbieramy talerzy póki którekolwiek z gości jeszcze je.
Moja propozycja na niedzielny obiad:
- 1. Przystawka z wędzonego łososia (jajka nadziewane sałatką z łososia lub roladki z łososia nadziewane sałatką
- 2. Barszcz czerwony z pasztecikami lub kluseczkami gnocchi, zamiennie zupa krem z pieczarek z grzankami
- 3. Pieczony kurczak nadziewany kaszą jęczmienną z jabłkami i cynamonem z dodatkiem pieczonych ziemniaków i pomarańczy
- 4. Trufle
- 5. Kawa i tiramisu oraz wino
Druga propozycja:
- Przystawka – kalafiorki w cieście z sosem czosnkowym
- Zupa krem z dyni z grzankami lub botwinka podana z jajkiem
- Tradycyjne bitki wołowe z ogórkiem kiszonym i ziemniaczkami puree lub faszerowane piersi kurczaka z frytkami i zimnymi sosami
- Tarta z białym kremem i frużeliną jagodową na bardziej eleganckie przyjęcie można przygotować tort „orzechowa rozkosz”
Na niecodzienną kolację:
- 1. Pieczeń rzymska nadziewana cukinią albo jajkami i sos czosnkowy
- 2. Krem z pomidorów z grzankami
- 3. Polędwica z warzywami i frytki lub musaka albo wątróbka po meksykańsku
- 4. Talerz serów i wino
- 5. Owoce
- 6. Kawa oraz czekoladowe ciasto z orzechami i bitą śmietaną
Wszystkie przepisy są dostepne na tym Blogu lub moim drugim blogu poświęconym całkowicie tematyce kulinarnej.
http://kucharskieprzepisybetty.blogspot.co.uk/ gdzie znajdują się same przepisy.
Komentarze