Spadek libido a menopauza
Menopauza, przekwitanie, klimakterium – to bardzo trudny czas w życiu każdej kobiety. Pojawiają się zmiany fizjologiczne, których nie można cofnąć. Między innymi na stałe dochodzi do zatrzymania miesiączki. To etap, który jest poprzedzony bardzo nieregularnym cyklem miesiączkowym. Wszystkie pojawiające się zmiany, towarzyszące kobiecie w okresie klimakterium niestety nie są przyjemne. Pojawiają się uderzenia gorąca, kołatanie serca, rozdrażnienie, nerwowość, a z wiekiem i osteoporoza. Jednym z elementów przekwitania jest również spadek libido, choć odczuwalny jest w różnym stopniu.
Spadek libido a menopauza
Spadek libido i obniżony apetyt na seks jest jednym z elementów menopauzy. Mimo, iż jest to problem w różnym stopniu odczuwany przez kobiety należy sobie z nim radzić. Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że menopauza dotyka sfery zarówno psychicznej jak i fizycznej. Wszystkie te zmiany zachodzą w dużej mierze na tle hormonalnym. Jest to proces tak samo naturalny, jak dojrzewanie. Tyle, że w tym przypadku dziewczynka stawała się kobietą. Podczas menopauzy zamyka się definitywnie czas prokreacji, brutalnie mówiąc wkraczamy w etap starzenia się.
Jak wspomniałam jest to naturalny etap w życiu każdej kobiety i należy go zaakceptować. Ale absolutnie nie oznacza to rezygnacji z życia seksualnego! Ponieważ zmienia się nasza kobiecość, my również musimy poczynić pewne zmiany i nieco się przeorganizować. Z całą pewnością pomocne będzie emocjonalne wsparcie partnera. Preparaty farmakologiczne także powinny pomóc w utrzymaniu odpowiedniego komfortu życia, bez huśtawek emocjonalnych. Równie ważne jest by nie rezygnować z konsultacji z seksuologiem, ginekologiem lub endokrynologiem. To bardzo ważne i nie powinniście sie tego obawiać. W czasie klimakterium następuje duży spadek stężenia hormonów, głównie estrogenów i progesteronu. Lekarz powinien zdiagnozować ich poziom i zalecić odpowiednią terapię hormonalną. Jest ona niezwykle pomocna i ma duży wpływ na zainteresowanie seksem.
Zespół klimakteryczny i objawy
Jest to zbiór symptomów neurowegetatywnych i psychoemocjonalnych pojawiających się w życiu kobiety w okresie około menopauzalnym. Najczęstsze objawy to:
- uderzenia gorąca
- nadmierne pocenie
- zawroty głowy
- podwyższona temperatura ciała
- zaburzenia snu
- kołatanie serca
- uczucie lęku
- chwiejność emocjonalna
- zaburzenia koncentracji
- depresja
Niestety te wszystkie czynniki wpływają negatywnie na życie zarówno w domu, środowisku społecznym jak i zawodowym. W powiązaniu z obniżonym libido odbija się także na życiu seksualnym.
Na nieszczęście to nie wszystkie dolegliwości, które mogą się pojawić u progu starzenia się. Musicie być przygotowane również na inne mankamenty, które sprawią nieprzyjemny dyskomfort. Do takich należą przede wszystkim nietrzymanie moczu, suchość pochwy, zmiana w wyglądzie, spadek elastyczności tkanek, krótko mówiąc przygotujmy się na zmarszczki. Wiem, że to wszystko nie brzmi ani motywująco, ani optymistycznie. Moje Drogie ale to nie wyrok, każda z nas to spotka, dlatego należy się do tego dobrze przygotować, a nie dramatyzować. Wszystkie objawy można zminimalizować, ale tak jak wspomniałam wcześniej koniecznie trzeba przeorganizować dotychczasowy tryb życia.
Pomocne w menopauzie
- Zmiana trybu życia. Pozbycie się złych nawyków żywieniowych; palenia papierosów, nadmiernej ilości kofeiny, teiny, i alkoholu. Wszystkie te używki przyczyniają się do spadku energii, a co za tym idzie zmniejszenia ochoty na seks.
- Istotne jest wsparcie partnera, w jakimś sensie odświeżenie związku i bliskość emocjonalna.
- Szczera rozmowa z lekarzem lub terapeutą. Ponieważ częstym zjawiskiem menopauzy jest zaniżona samoocena. Może ona być przyczyną rozgoryczenia i depresji, która odbije się na małżeństwie i innych płaszczyznach życia. Interwencja i zalecenia lekarza mogą znacznie poprawić komfort nie tylko życia seksualnego.
- Zastępcza terapia hormonalna – skutecznie łagodzi wszelkie dolegliwości związane z klimakterium, między innymi te wpływające na spadek libido.
- Suplementy takie jak np. Menopauzin, mają na celu złagodzić objawy menopauzy.
- Priobiotyki wzmacniające florę bakteryjną pochwy.
- Lubrykanty do nawilżenia, dla nieśmiałych dostępne nawet w sklepach internetowych.
- Kremy lub globulki nawilżające.
- Pomocne jest również stosowanie ziół takich jak: niepokalanek, dzięgiel chiński czy pluskwica gronista. Wszystkie mają między innymi za zadanie łagodzić objawy przekwitania.
- Naturalne afrodyzjaki: cynamon, szafran, mango, żeń-szeń itd.
- Medytacja wspomoże wyciszenie się i walkę ze stresem.
- Na koniec polecam również ćwiczenia mięśni Kegla.
Komentarze