Sosy do wszystkiego
Kuchnia polska przez lata bardzo się zmieniła. Dawniej zjadano kawałek dzika, sarninę czy kurczaka i nikt nawet nie pomyślałby o takim wynalazku jakim jest sos. Dziś podajemy sosy właściwie do wszystkiego; mięs, ryb, makaronów, przystawek, warzyw, a także deserów. Nadają potrawie odmienny smak, a odpowiednio dobrane sosy nawet najskromniejszą potrawę potrafią zmienić w kulinarne arcydzieło.
Sosy dzielimy na zimne i ciepłe
Podstawowe sosy ciepłe to:
- sos hiszpański; z ciemnej zasmażki i mocnego wywaru z kości
- sos pomidorowy
- sos beszamelowy
- sos holenderski
- sos berneński; zwykle przygotowywany na bazie sosu holenderskiego
Sosy ciepłe podobnie jak zupy, najczęściej przygotowywane są na bazie wywaru. Do zagęszczenia ich najczęściej stosuje się zawiesinę z mąki pszennej lub ziemniaczanej, śmietanę lub żółtka jaj.
Najbardziej znane sosy zimne
- to sos winegret oraz sos majonezowy
Sosy słone
Doprawiane są: solą, pieprzem, papryką, cukrem, kwaskiem cytrynowym, octem, sokiem z cytryny, zielem angielskim, przyprawą ziołową, natką pietruszki lub koperkiem.
Sosy słodkie
Najczęściej podaje się do lodów, szarlotki i innych ciast, kremów i deserów owocowych. Przygotowuje je się z mleka, śmietany lub wina, a przyprawią; wanilią, kakao, karmelem, skórką z cytryny albo pomarańczy i cynamonem.
Dobre rady:
- Przygotowując majonez, ucieramy zawsze tylko w jedną stronę. Gdyby nie chciał zgęstnieć, należy dodać odrobinę zimnej wody i nadal ucierać.
- Zwarzony majonez można uratować dodając do niego kilka kropli octu lub kolejne żółtko.
- Sos, który został już zagęszczony śmietaną lub żółtkiem nie może być dalej gotowany. By się nie zważyły takie sosy podgrzewa się, ale już nie doprowadza do wrzenia.
- Zasmażkę do sosu należy rozprowadzić zimną, lekko osoloną wodą.
- Bardzo dobrym zagęszczeniem sosu jest gotowanie go z rozdrobnionym pieczywem.
Charakterystyka sosów:
- Sos chili; jest to korzenny sos, w którego skład wchodzi papryka, pomidory i przyprawy. Głownie używany do gotowanego mięsa, marynat i sosów barbecue. Pizza z nim jest równie wyśmienita.
- Sos sojowy; najczęściej używany przez Azjatów, którzy stosują go zamiast soli. Mięso doprawione sosem sojowym nabiera odmiennego smaku, koloru i kruszeje, poprawia także smak zup i sosów. W zależności od kraju pochodzenia różni się smakiem i konsystencją. W kuchni chińskiej jest gęsty i słony, rzadki i słodki w indonezyjskiej, zaś w japońskiej bardzo rzadki i słony.
- Sos chrzanowy; przygotowywany z tartego chrzanu (nawet tego ze słoiczka) i śmietany słodkiej lub kwaśnej. Głownie stosowany do mięs.
- Sos cygański: gęsty, w zależności od upodobań pikantny, sporządzony z grzybów i pomidorów. Świetnie się nadaje do mięs.
- Sos jabłkowy: przygotowany z duszonych jabłek z odrobiną cukru. Najczęściej doprawiany gałką muszkatołową, cynamonem i imbirem. Stosuje się go do wieprzowiny, wątróbki, a także jako deser.
- Sos tatarski; sporządzany najczęściej na bazie sosu majonezowego lub majonezu z drobno posiekanymi pikantnymi dodatkami, ziołami i warzywami z marynaty octowej typu pieczarki. W zależności od regionu kuchni dodaje się przetarte, ugotowane żółtka. Podawany do ryb i mięs.
- Sos majonezowy– potocznie majonez; składa się z oleju roślinnego, jajek i soku z cytryny. Używany do sałatek i zimnych potraw.
- Sos musztardowy; jest odmianą sosu holenderskiego, sporządzony z żółtek, masła i cytryny, doprawiony solą i pieprzem. Dodaje się do niego musztardę Dijon lub angielską.
- Sos pomidorowy; najczęściej stosowany w wielu kuchniach. Sporządzany z pomidorów, ziół i przypraw. Podawany na gorąco lub na zimno jako ketchup.
- Sos Winegret; jego podstawowe składniki to ocet i oliwa, urozmaicony różnymi dodatkami, takimi jak musztarda, śmietana, czosnek, zioła, miód, a nawet przecier pomidorowy.
- Sos Tzatziki; grecki sos na bazie gęstego, greckiego jogurtu, drobno posiekanego ogórka (bez soku), czosnku i oliwy. Dodawana nie raz jest papryka, ocet lub koperek. Podawany do dań z grilla, smażonych, pieczonych, a także pieczywa.
Komentarze