Samo życie Zdrowie i Uroda

Soki czy koktajle?

sok czy koktajle
Betty pisze
 

Soki czy koktajle co wybrać?

Obecnie panuje tendencja do przygotowywania soków i koktajli samodzielnie ze świeżych warzyw i owoców. I słusznie bo to doskonała metoda na najzdrowszy napój, który możemy modyfikować w dowolny dla siebie sposób. Własnoręcznie przygotowany koktajl jest nie tylko zdrowy, przygotowuje się go szybko i doskonale wiemy co zawiera. To również świetny detox dla naszego organizmu. Tylko co wybrać wyciśnięty sok czy zmiksowany koktajl?

Czym się różnią soki od koktajli?

Podstawowa różnica polega na tym, że soki są pozbawione miąższu tzw. pulpy owocowej lub warzywnej. Zwykle pozostałości z wyciśniętych warzyw, owoców są wyrzucane, choć nie raz można je wykorzystać np. do sporządzenia ciasta. Przeciwnie do koktajlu, który składa się ze zmiksowanych owoców lub warzyw z dodatkiem wody, soku, mleka lub jogurtu. Koktajle są znacznie bardziej zawiesiste. Jednakże zarówno soki jak i koktajle dostarczają cennych witamin i minerałów, a także antyoksydantów.

Soki – plusy i minusy

Plusy

 • idealne dla tych, którzy nie lubią jadać warzyw
 • to skoncentrowana dawka soków odżywczych, źródło witamin i minerałów
 • bogate w enzymy ułatwiające trawienie
 • uzupełniają zapas wody i alkalizują organizm (pomagają utrzymać równowagę kwasowo-zasadową)
 • łatwo wchłanialne i przyswajalne przez organizm

Minusy

 • ubogie w błonnik
 • soki owocowe mogą szybko podnieść poziom cukru we krwi
 • by przygotować sok potrzebna jest o wiele większa ilość składników niż do koktajlu
Soki czy koktajle
Betty pisze

Koktajle plusy i minusy

Plusy

 • bogate w błonnik, witaminy i minerały
 • do koktajli wykorzystuje się całe owoce i warzywa dlatego są znacznie gęściejsze, bardziej pożywne i sycące
 • pomagają obniżyć poziom cholesterolu we krwi
 • wspierają pozbycie się związków toksycznych z organizmu
 • koktajle mogą być bardzo atrakcyjne, wzbogacone różnorodnymi pestkami, nasionami i orzechami

Minusy

 • porównując z sokiem jest to znacznie mniejsza dawka składników odżywczych w jednej porcji
 • niestety nie wszystkie warzywa i owoce nadają się do sporządzenia koktajlu, mamy ograniczone możliwości

Zarówno soki jak i koktajle to doskonałe eliksiry zdrowia i fantastycznie uzupełniaj codzienną dietę, choć każdy z nich ma nieco inne zastosowanie i działanie. Po soki bardzo chętnie sięgamy o różnej porze dnia, są wyśmienite, gaszą pragnienie, dodają nam energii. Można przygotować je nawet z twardych buraków czy innych warzyw z którymi blender by sobie nie poradził, a które świetnie smakują. Należy jednak mieć na uwadze, że mówiąc o samym zdrowiu nastawiamy się przede wszystkim na soki warzywne składające się z korzeni i ich nadziemnych, zielonych części liściastych, to one przede wszystkim dostarczają składników odżywczych i chlorofilu.

Owoce są wspaniałym uzupełnieniem zdrowego soku, jednakże przez ogromną zawartość cukru powinny być tylko dodatkiem, a nie podstawą i należy o tym pamiętać. Co innego kiedy mamy ochotę na deser, wówczas możemy zdecydować się na większą ilość owoców i przygotować pyszny koktajl. Od nas samych zależy jakie bogactwo znajdzie się w blenderze, może to być mix owoców i warzyw lub mrożonek, czekolady, jogurtu, nasion. Z koktajlami można o wiele bardziej eksperymentować tworząc bardziej gęste lub mrożone koktajle i cieszyć się ich doskonałym smakiem i kremową konsystencją w porze śniadania lub deseru.

 

Share Button
loading...

Betty

Betty - miłośniczka kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Komentarze

tu wpisz komentarz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Boże Narodzenie

O mnie

align="left" Betty - miłośniczka kultury, kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Zobacz także:

loading...

Reklama

Współpracuje

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Durszlak.pl