Sernik truskawkowy w najlepszym wydaniu z bezą na wierzchu.
Sernik truskawkowy z bezą, to doskonały deser, delikatny, lekki i mocno truskawkowy sernik, przyjemnie orzeźwiający, niezbyt słodki za to z bezową koroną, która jest w tym cieście brakującą kropką na „i”. Beza pięknie ozdabia to ciasto i wyrównuje potrzebę słodkości. Oczywiście osoby dbające o linie mogą zrezygnować z bezy, sam sernik jest równie smaczny, choć z bezą smakuje po prostu pysznie. Ma same zalety, jest prosty w przygotowaniu, pięknie się prezentuje, rewelacyjnie smakuje… Czegoż można chcieć więcej? Dość pisania, musicie koniecznie spróbować, polecam!
Składniki na spód:
- 180 g ciasteczek maślanych albo herbatników
- 60 g rozpuszczonego masła.
Ciasteczka zemleć malakserem albo pokruszyć na drobne okruszki, połączyć z masłem wsypać do tortownicy o średnicy 21 cm i wykleić nimi dno. Wyrównać dłonią albo dociskając spodem szklanki i odstawić do lodówki.
Składniki na sernik:
- 1/2 kg twarogu z wiaderka lub dwukrotnie mielonego
- 400 g truskawek
- 400 g jogurtu greckiego lub naturalnego
- 8 łyżek cukru pudru lub mniej w zależności od słodkości truskawek
- 9 łyżeczek żelatyny
- 1/3 szklanki wody
Przygotowanie:
Żelatynę zalać zimną wodą by napęczniała, odstawić na 10 minut. Podgrzać, ale nie gotować i wymieszać do rozpuszczenia. Truskawki odszypułkować, opłukać i osuszyć na papierowym ręczniku. Zmiksować z jogurtem na gładkie pure. Dodać twaróg i całość zmiksować na jednolitą masę. Dodać wystudzoną, ale płynną żelatynę, wymieszać mikserem, wlać do tortownicy i odstawić do lodówki do stężenia.
Beza:
- 3 białka
- szczypta soli
- 170 g cukru
Piekarnik nagrzać do 180°C. Białka, koniecznie zimne ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę. Kiedy piana jest już bardzo gęsta dodawać stopniowo cukier, łyżka po łyżce cały czas miksując aż do uzyskania bezy sztywnej i lśniącej.
Na papierze do pieczenia odrysować dno tortownicy. Papier ułożyć na jakiejś płaskiej blasze. Wlać całą bezę, rozsmarować łyżką, zostawiając 1 cm wolnego brzegu, bo beza się odrobinę rozrasta. Wstawić bezę do nagrzanego piekarnika i od razu zmniejszyć temperaturę do 100 °C. Suszyć bezę przez 1,5 godziny i od razu wyjąć z piekarnika. Powinna być z wierzchu sucha i z łatwością odchodzić od papieru. Jeśli taka nie jest dostawić ją jeszcze na 20 minut w piekarniku ale przy mocno uchylonych drzwiczkach.
Bezę najlepiej upiec wieczorem, a następnego dnia rano położyć ją na gotowym serniku. Pozostawione ciasto wraz z bezą w lodówce chociaż na godzinę sprawi, że beza będzie się łatwo kroić i ciasto pozostanie bardzo eleganckie. Deser należy przechowywać w lodówce. Dodatkowo ułożyłam na wierzchu kilka czekoladowych serduszek dla kontrastu, ale absolutnie nie jest to konieczne.
Smacznego 🙂
Komentarze