Związek

Seks w średnim wieku

 

Seks w średnim wieku

Zdarza się, że szczęśliwe małżeństwa z wieloletnim stażem w pewnym momencie swojego życia  spotykają się z problemem niechcianego seksu. Jedno z partnerów wciąż szuka wymówek by usprawiedliwić ciągłe odmowy zbliżeń seksualnych. Pojawiają się kłótnie, irytacja, a dwoje bliskich sobie ludzi zaczyna oddalać się od siebie. Badania donoszą, że między  40, a 50 rokiem życia partnerzy przechodzą kryzys.  Gdy do tego pojawiają się zaburzenia w sferze intymnej niezadowoleni partnerzy zaczynają myśleć nie tylko o separacji ale o rozwodzie. A także innej alternatywie w postaci kochanka lub kochanki.

 

seks w średnim wieku
foto źródło: http://www.redorbit.com

 

 

Skąd biorą się problemy w szczęśliwym związku?

Przyczyn istniejących problemów jest bardzo wiele. Głównym czynnikiem jest stres, który przekłada się zarówno na życie codzienne jak i seksualne. Jego negatywny wpływ objawia się brakiem energii, zmniejszoną siłą i odpornością. A także obniżeniem radości z życia i niestety znacznym obniżeniem popędu seksualnego.

Niestety nie tylko stres jest naszym problemem. W wieku dojrzałym kiedy zbliża się okres menopauzy zarówno u mężczyzn jak i u kobiet znacznie spada samoocena. U wielu osób z wiekiem zmienia się sylwetka. Często pojawia się otyłość, czują się niezręcznie rozmawiając o tym i bardzo nieswojo rozbierając się w obecności partnera. Tym samym pojawia się potrzeba udowodnienia sobie, że wciąż jesteśmy atrakcyjni, pociągający. Dochodzi codzienność, rutyna zwiększa się zainteresowanie płcią przeciwną i niekoniecznie jest to nasz partner.

Menopauza u mężczyzn najczęściej objawia się smutkiem i zrzędliwością. Niestety towarzyszy je także zmęczenie, obniżona wydolność pracy i zdolność uprawiania sportu. Także erekcja jest coraz słabsza. Z kobietami jest podobnie popęd seksualny może się obniżać. Pojawiają się uderzenia gorąca, nocne pocenie się, rozdrażnienie i gwałtowne zmiany nastrojów.

Co robić by zaradzić oddaleniu się od siebie i ewentualnemu rozpadowi małżeństwa? Partnerzy w tym trudnym dla nich okresie powinni wykazać się bezwzględną szczerością wobec siebie ale także cierpliwością. Bardzo ważne jest poczucie wzajemnej miłości i wsparcia. Mimo, iż uważa się że to kobiety są bardzo wrażliwe i potrzebują częstych zapewnień o ich atrakcyjności i miłości, to jest to tylko część prawdy. Gdyż tak samo mężczyźni potrzebują połechtania ich męskiego ego.

Seks w średnim wieku

Jest tak samo ważny jak i szczera rozmowa o wzajemnych odczuciach i potrzebach seksualnych, szczególnie w tym okresie. Jeśli jedno z Was zauważa, że to drugie zachowuje się nieswojo, nie czekaj aż twój partner sam się otworzy. Rozpocznij rozmowę, zapewnij czule partnera, że razem pokonacie wszystkie trudy. Popęd seksualny u kobiet często wraca po okresie menopauzy i nie trzeba się już więcej martwić o antykoncepcję. Nie pozwólcie by wasze życie seksualne całkowicie zamarło. Nie raz warto się zmusić, nawet jeśli w danej chwili robisz to tylko dla partnera, niż potem zastanawiać się nad próbami ratowania małżeństwa. Życie pokazuje, że niektóre skutki są nieodwracalne.

Ratować zawsze warto, przynajmniej spróbować, choćby po to by mieć spokojne sumienie. Co robić jeśli para samodzielnie nie może znaleźć porozumienia? Zamiast rozwalać dorobek całego życia (ten emocjonalny) może warto skorzystać z pomocy specjalisty, który przeanalizuje i pomoże rozwiązać problem. Pracownie behawioralne zajmujące się problemami małżeńskimi można znaleźć w Internecie i umówić się na spotkanie.

Share Button
loading...

Betty

Betty - miłośniczka kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Komentarze

tu wpisz komentarz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Boże Narodzenie

O mnie

align="left" Betty - miłośniczka kultury, kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Zobacz także:

loading...

Reklama

Współpracuje

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Durszlak.pl