Lifestyle

Samomotywacja – Przestań sobie życzyć! Zacznij działać! Część II

 

Samomotywacja i umiejętności z nią związane.

Samomotywacja, czyli co zrobić by nam się chciało, tak jak nam się nie chce – cześć druga. Jeśli nie czytaliście pierwszej części to znajdziecie ją pod tym adresem. Zapraszam.

Jak już wspominałam w pierwszej części samomotywacja ma bardzo wiele zalet. Ludzie, którzy posiadają tą umiejętność są o wiele bardziej zorganizowani i zwyczajnie bardziej zadowoleni z siebie i życia. Jest bardzo łatwa do osiągnięcia, jeśli mamy wykonać coś co lubimy. Np. o wiele chętniej chodzimy do pracy, która sprawia nam przyjemność. Mało tego, jeśli posiadamy taką pracę to o znacznie łatwiej wstaje się rano z łóżka, jesteśmy szczęśliwi w pracy i ogólnie zadowoleni. Praca ma ogromny wpływ na nas, nasz nastrój i na fakt radzenia sobie z emocjami. Szczególnie jest to istotne w kwestii stresu. Łatwiej radzimy sobie ze stresem i długimi godzinami jeśli praca sprawia nam przyjemność.

O wiele trudniej zmotywować się do czegoś, co nam nie sprawia przyjemności. Zastanawiając się nad tym co nas motywuje do zrobienia czegoś, weźmy pod uwagę czynniki wewnętrzne i zewnętrzne – jeśli mamy problem z motywacją, pomocnym może być sporządzenie listy takich czynników. Na przykładzie samej pracy wiemy, że tych czynników jest całe mnóstwo. Nawet jeśli praca sama w sobie nie sprawia nam przyjemności, to zwykle jest źródłem utrzymania. Zmieniając do niej swoje nastawienie możemy osiągnąć znacznie więcej. Jak również nic nie stoi na przeszkodzie by w wolnym czasie szukać innego źródła dochodu.

samomotywacja
Betty pisze

Co robić, jeśli czynność, którą należy wykonać nie ma zewnętrznych i wewnętrznych motywatorów (korzyści)?

Wniosek nasuwa się sam, po co robić coś z czego nie ma żadnych idących korzyści, a w dodatku nam się nie chce? Oczywistym wnioskiem jest, że nie ma sensu się za to zabierać. Ale niestety nie zawsze tak się da. Bowiem dochodzi kwestia poczucia zobowiązania.

Motywatory – zobowiązania niekoniecznie muszą być wewnętrzne czy zewnętrzne, ale i tak są dość silne. Zobowiązanie wywodzi się z etyki osobistej i poczucia obowiązku, tego co jest słuszne, a co nie.

Np. możesz czuć się zobowiązanym pójść na przyjęcie bo zostałeś zaproszony przez znajomego – nie ma tu oczywistych korzyści zewnętrznych czy wewnętrznych, ale jeśli nie pójdziesz, być może będziesz się martwić, że zawiodłeś znajomego. Za to idąc na przyjęcie na które zobowiązaliśmy się pójść, z pozytywnym nastawieniem zwiększa nasze szanse na udaną zabawę – w ten sposób sami dodajemy wewnętrzny motywator wewnętrzny, rozrywkę.

I to jest jedna z umiejętności samomotywacji. Zmiana nastawienia i spojrzenie w taki sposób by dostrzec płynące dobro, wynikające z sytuacji. A zawsze jakieś istnieje, wszystko zależy od podejścia.

Umiejętności związane z samomotywacją:

  • Ustanawianie wysokich ale realistycznych do osiągnięcia celów.
  • Podejmowanie odpowiedniego stopnia ryzyka.
  • Ciągłe szukanie porady celem poprawy.
  • Zaangażowanie w cele organizacyjne lub osobiste i robienie jeden krok więcej celem ich osiągnięcia.
  • Aktywne szukanie okazji i korzystanie z nich.
  • Umiejętność podążania za celem pomimo przeszkód.

Czy wiesz, że zmotywowanym łatwiej motywuje się innych, a co ważniejsze łatwiej osiąga się upragnione cele? Ta umiejętność szczególnie jest przydatna liderom.

Dlatego motywuj się cały czas. Samomotywacja potrzebna jest w każdej sekundzie naszego życia. Kiedy idziemy myć zęby czy robić sobie śniadanie. Motywujemy się do podstawowych czynności, ponieważ uznaliśmy, że tak trzeba lub są konieczne, albo sprawiają nam przyjemność. Wystarczy to samo nastawienie zastosować w przypadku trudniejszych wyzwań. Pilnuj tego co pragniesz osiągnąć. By się motywować, staraj się:

  • Uczyć i pozyskiwać wiedzę
  • Czytaj, ucz się, rozmawiaj z ludźmi – wiedza i informacje są kluczem do ciekawości i motywacji.
  • Przebywać w towarzystwie entuzjastów
  • Staraj się unikać negatywnych ludzi i spędzaj czas z tymi zmotywowanymi. Wówczas znacznie łatwiej samemu się zmotywować.
  • Być pozytywnym
  • Zachowaj pozytywne nastawienie, a przeszkody postrzegaj jako szanse do wyciągnięcia nauki.
  • Poznać swoje siły i słabości
  • Pracuj nad wzmocnieniem siły i poprawą słabości.

Koniecznie zrób to!

  • Staraj się nie odwlekać, a zamiast tego ocenić ryzyko i pracować w kierunku swego celu.
  • Szukać pomocy i pomagać innym.
  • Nie bój się prosić o pomoc i nie zwlekaj jeśli możesz pomóc innym. Cudzy sukces zmotywuje cię do tego samego.

Pamietaj! „KIEDYŚ”-  to choroba, która każe nam zabrać nasze wszystkie marzenia do grobu. Dlatego bądź odważna by zrobić pierwszy krok by być szczęśliwą,  pozytywną i zawsze bądź sobą.

Share Button
loading...

Betty

Betty - miłośniczka kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Komentarze

tu wpisz komentarz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Boże Narodzenie

O mnie

align="left" Betty - miłośniczka kultury, kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Zobacz także:

loading...

Reklama

Współpracuje

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Durszlak.pl