Lifestyle

Samomotywacja – Przestań sobie życzyć! Zacznij działać!

 

Samomotywacja, w prostych słowach…

Dziś jest „Dzień pozytywnego myślenia”, więc marudzenie i kwaśne miny chowamy do szuflady.  A teraz na serio możemy się zastanowić, co zrobić by nam się chciało, tak jak się nie chce? Samomotywacja jest istotną umiejętnością w życiu i każdy zainteresowany rozwojem osobistym powinien o niej uważnie pomyśleć. Jest ona również kluczowym elementem inteligencji emocjonalnej, jednej z trzech sfer umiejętności osobistych które są częścią tej koncepcji.

Najprościej rzec ujmując motywacja to siła napędzająca nas do wykonywania czynności. A teraz poszukajmy tej siły w sobie by posiąśc umiejętność samomotywacji.

Niestety nie jest to prosty temat; istnieje wiele książek, stron oraz artykułów, które próbują wyjaśnić na czym polega samomotywacja, a wielu uczonych poświęciło życiową pracę zrozumieniu oraz rozwinięciu teorii motywacji. Piszą o niej celebryci, blogerzy no i ja.

„Jest mnóstwo ludzi na świecie, którzy powiedzą Ci, że nie możesz. A Ty musisz po prostu odwrócić się i powiedzieć: NO TO PATRZ!”

Czym jest motywacja?

Motywacja popycha nas do osiągania celów, poczucia spełnienia oraz poprawy ogólnej jakości życia. Daniel Goleman, autor wielu książek na temat inteligencji emocjonalnej, zidentyfikował 4 elementy na które składa się motywacja:

Osobisty popęd by osiągać, pożądanie poprawy i osiągania pewnych standardów;

Zaangażowanie w cele osobiste bądź organizacyjne;

Inicjatywa, którą definiuje jako „gotowość do korzystania z okazji” oraz

Optymizm, zdolność do wytrwałego dążenia do celu pomimo przeszkód.

samomotywacja

 

Samomotywacja ma wiele zalet. Ludzie którzy ją posiadają są na ogół bardziej zorganizowani, lepiej dysponują swoim czasem, oraz mają większą pewność siebie, a także wysokie poczucie wartości.

To ważne! Zrozumienie i rozwój samomotywacji mogą pomóc kontrolować wiele innych aspektów życia.

Co cię motywuje?

Podstawą samomotywacji jest zrozumieć co cię motywuje do działania.

To może zdawać się oczywiste, ale czasami nasza motywacja jest ukryta przed naszą świadomością – nasz własny ukryty osobisty cel.  Motywacja może się zmieniać z godziny na godzinę, z dnia na dzień i przez całe życie  W tych momentach nasze potrzeby i cele zmieniają się i ewoluują.

Są dwa rodzaje motywacji: ‘wewnętrzna’ i ‘zewnętrzna’.

Prostymi słowami można je tak zobrazować: Wewnętrzna = miłość, ponieważ jej chcemy. Zewnętrzna= pieniądze, bo ich potrzebujemy.

samomotywacja 2

Bardziej szczegółowa definicja:

Wewnętrzna: Wykonywanie czynności w oparciu o oczekiwaną satysfakcję z jej wykonania.  Wewnętrzne czynniki motywujące to rozrywka, zainteresowanie czymś oraz wyzwania osobiste.

Zewnętrzna: Wykonywanie czynności celem otrzymania jakiejś nagrody, np. pieniędzy, władzy, dobrych ocen.

Ludzi motywują różne rzeczy w różnych chwilach w życiu.  Ta sama czynność może w jednej chwili być motywatorem wewnętrznym, a w innej zewnętrznym, większość z czynności posiada połączenie obojga tych czynników.

Przykład:

Ktoś pracuje bo musi spłacić kredyt i wyżywić rodzinę. Praca nie sprawia mu przyjemności i nie ma szansy na awans. Jego motywacja jest wyłącznie zewnętrzna.

Ktoś inny pracuje bo uwielbia to co robi, czerpie mnóstwo satysfakcji i spełnienia z pracy.  Dzięki temu ma odłożone dość pieniędzy by nie musiał pracować, jest właścicielem swojego domu i stać go na to co chce i kiedy chce.  Jego motywacja jest wyłącznie wewnętrzna.

Obie osoby są po przeciwnych stronach samomotywacji. Większość ludzi jest jednak pośrodku.

Większość ludzi musi pracować by zarabiać, ale jednocześnie praca często przynosi im satysfakcję w jakiś sposób – na przykład poprzez towarzyskie spędzanie czasu z kolegami z pracy.

Podsumowanie:

Na początku samomotywacja może wydawać się trudna. W końcu jak się nic nie robi, to nie ma obawy, że coś się nie uda, ale również nic się nie zyskuje. A by mogło się udać trzeba zacząć coś robi, mieć odwagę na start. Reszta będzie się toczyć niczym koło wprawione w ruch. Teraz pewnie zadajecie sobie pytanie jak zacząć? Na początek wyznacz „cel” i niech to on przyświeca Ci w każdej chwili. Obojętnie co by to miało być, czy chcesz schudnąć, czy rzucić palenie, a może zacząć ćwiczyć lub oszczędzać kasę. Wszystkie Twoje działania bezpośrednio lub pośrednio będą prowadzić do celu. Możesz zapisać go w dzienniku lub kalendarzu by bardziej go zobrazować, nadać głębszy wymiar. Sprecyzować drogę do celu. Im większej poddasz go wizualizacji tym stanie się bardziej realny do osiągnięcia.

Naucz się mówić o swoich osiągnięciach w ten sposób uzyskasz większą pewność siebie. Możesz pochwalić się ile już udało Ci się schudnąć, albo, że zaczęłaś jadać zdrowiej, nie słodzić herbaty, czy nie jadać fastoodów. Zacznij od małych kroków, by ciężar celu nie przerósł możliwości. Stopniowo wyznaczaj progi, jak szczeble drabiny do wejścia na sam szczyt.

Nie unikaj ludzi, śmiało opowiadaj o sukcesach. Doceniaj siebie i każdy swój nawet najmniejszy sukces. Nie bądź dla siebie zbyt surowa. Spadki formy i gorszy nastrój, zdarza się wszystkim, ale jeśli będziesz zadręczać się wyrzutami i o wszystko stale mieć do siebie pretensje, to w ten sposób niczego nie osiągniesz. Nic nie stoi na przeszkodzie by odrobinę poużalać się nad sobą. Ale tylko po to by nowy dzień zacząć z nową szansą, z uśmiechem na twarzy i siłą do działania. Miej odwagę robić nowe rzeczy, coś co nie leży w Twojej rutynie. Spontaniczne sytuacje potrafią być bardzo budujące i okazać się ogromną dawką inspiracji. Ponadto uwodnisz sama sobie, że masz odwagę próbować również nowych rzeczy.

Jeśli nie dziś to kiedy, jeśli nie Ty – to kto?

Pamiętaj samomotywacja jest sztuką, której każdy może się nauczyć. To co gotowa/y na zmiany?

Na dziś to tyle, ciąg dalszy samomotywacji. Zapraszam

 

Share Button
loading...

Betty

Betty - miłośniczka kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Komentarze

tu wpisz komentarz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Boże Narodzenie

O mnie

align="left" Betty - miłośniczka kultury, kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Zobacz także:

loading...

Reklama

Współpracuje

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Durszlak.pl