Dziecko

Rozwój płodu w łonie matki

 

Rozwój płodu w łonie matki

Dziecko rośnie i rozwija się w macicy, pozostaje w niej do końca ciąży. Swoje przyjście na świat demonstruje silnymi i regularnymi skurczami. Nim ten moment nadejdzie przez 9 miesięcy rozwija się w łonie matki, gdzie nie tylko porusza się ale również reaguje na dźwięki, a nawet ssie kciuk.

 

rozwój dziecka w łonie matki

Rozwój płodu

Z połączenia plemnika z komórką jajową powstaje zygota. Przez pierwsze 3 miesiące nie jest widoczna na zewnątrz, jednakże w macicy zarodek przekształca się w płód.

 

1 miesiąc – to czas w którym zapłodnione jajeczko zadomawia się w macicy. Na początku jajo ma zaledwie około 1 mm średnicy ale już pod koniec pierwszego miesiąca zarodek ma długość 5-7 mm średnicy. Zauważalne są zaczątki kończyn, a także oczu i pojawiają się pierwsze uderzenia serduszka.

 

2 miesiąc: Zarodek zmienia się w płód. Nasze dziecko ma już ukształtowany żołądek, jelito, trzustkę i drogi moczowe. Powiększa się główka, rozwija się mózg, a twarz przypomina ludzką.  Na dłoniach wykształcają się paluszki, płód mierzy już około 30-40 mm.

 

3 miesiąc: Kobieta jeszcze tego nie odczuwa, ale już płód się porusza. Dziecko otwiera i zamyka usta, obraca główkę, której obwód można zmierzyć , aby możliwie dokładnie określić wiek ciąży i datę porodu. W tym czasie płód ma już 12 cm i waży 65 gramów i prawidłowo umiejscowione wszystkie narządy.

 

4 miesiąc: Dziecko daje wyraźnie znać o sobie, porusza się, a matka odczuwa jego ruchy. Głowa i ciało stają się bardziej proporcjonalne. Maluszek potrafi już ssać kciuk. Rozwija się zmysł dotyku, funkcjonuje układ pokarmowy i narządy smaku. Płód połyka i wydala płyn owodniowy w którym się znajduje. Pod koniec 4 miesiąca w trakcie badania USG młoda mama może już zobaczyć na monitorze jej poruszające się dziecko. W tym czasie dziecko ma długość 20 cm i wazy około 250 g.

 

5 miesiąc: Dziecko staje się coraz silniejsze i porusza się bardzo energicznie. Za pomocą stetoskopu można usłyszeć bicie jego serca. Podczas kontrolnego badania USG na życzenie rodziców można określić jego płeć. Maleństwo cały czas się rozwija, jego narządy płciowe są już wykształcone, rosną włoski i paznokcie.

 

6 miesiąc: Dziecko odbiera bodźce ze świata zewnętrznego, wciąż jest bardzo energiczne i wykonuje około 20 – 60 ruchów w ciągu minuty. Jego ciało zaokrągla się, a twarz subtelnieje, włosy gęstnieją, a nawet widoczne są rzęsy. Waży już 1 kg i ma około 37 cm długości.

 

7 miesiąc:  Płód słyszy i jest wrażliwy na dźwięki dochodzące z zewnątrz. Reaguje na muzykę, głośne i gwałtowne hałasy no trzaśnięcie drzwiami. Podobno odróżnia głos matki i ojca. Dziecko jest już duże waży 1,5 kg i ma 42 cm długości, samodzielnie się obraca ale jest mu już ciasno w łonie matki i coraz częściej i silniej kopie.

 

8 miesiąc: narodziny tuż, tuż czas się przygotować. Już teraz dziecko przyjmuje pozycje, której nie zmieni do samego porodu. Prawidłowo ułożone gdy skierowane  głową do dołu, a pośladkami do góry. Niestety nie zawsze dziecko przybiera prawidłową pozycję. W dalszym ciągu rozwijają się kości dziecka, a pod skórą gromadzi się tłuszcz. Malec rośnie i tyje, wypełnia w tym czasie całą przeznaczona dla niego przestrzeń i osiąga wagę 2,5 kg i długość 47 cm.

 

9 miesiąc: Moment wyczekiwany przez rodziców i przez dziecko. Ono pragnie już wyjść na świat, ma włoski i paznokcie, a jego skóra jest gładka. Wszystkie narządy są rozwinięte, a płuca są już gotowe do podjęcia pracy. Tylko kości czaszki nie są zrośnięte. Dwa ciemiączka pokryte błona i cienką warstwą skóry zrastają się po urodzeniu. Małe kilka miesięcy po porodzie, a duże kilka lat po narodzinach.

 

Share Button
loading...

Betty

Betty - miłośniczka kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Komentarze

tu wpisz komentarz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Boże Narodzenie

O mnie

align="left" Betty - miłośniczka kultury, kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Zobacz także:

loading...

Reklama

Współpracuje

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Durszlak.pl