Rosół pyszny i zdrowy
Od niepamiętnych czasów rosół króluje na polskich stołach. To tradycyjna zupa naszego narodu, choć przez stulecia zmienia się nieco jej smak. Rosół jest jedną z nielicznych zup, która w żaden sposób nie jest zagęszczana, a mimo to jest pożywna. Dawniej rosół gotowało się drobiu, wołowinie, baraninie, a nawet dziczyźnie. Lecz w niedalekiej przeszłości nasze babki najczęściej gotowały rosół z kury lub mieszany drobiowo-wołowy. Rosół charakteryzował się przede wszystkim tłustym smakiem. Oczywiście pomimo to był naprawdę pyszny nie podprawiany żadnymi sztucznymi ulepszaczami, tylko mięso, warzywa i naturalne przyprawy.
Dziś ugotowanie pysznego rosołu bez vegety, kucharka, kostek rosołowych czy innych podprawek jest nie lada sztuką. Jednak warto podjąć wyzwanie bo zupa jest wyśmienita. Obecnie często rosół gotuje się na tzw. porcjach rosołowych, które nie oszukujmy się, nie są dobrej jakości.
Ja proponuje rosół naprawdę dobrej jakości ale w wersji odtłuszczonej. Gotowany na piersiach z kurczaka, które wykorzystuje do drugiego dnia. Podaje je np. w sosie koperkowym z ryżem i bukietem warzyw. Rosół gotowany przeze mnie jest pyszny, delikatny bez sztucznych dodatków, klarowny i nie tłusty. Jeśli mamy zamiar ugotować samą zupę bez drugiego dania proponuje ugotować rosół na jednej piersi z dodatkiem 3-4 skrzydełek. Oczywiście w taki sam sposób możemy przygotować tą wyśmienitą zupę na innych częściach z kury czy wołowiny. Gorąco polecam!
Przepis na rosół
Składniki:
1 kg piersi z kurczaka (jeśli użyjemy piersi bez skóry będzie jeszcze chudszy)
Włoszczyzna:
- Kawałek korzenia selera
- 2 korzenie pietruszki
- 4-5 marchewek
- Około 15 cm pora
- 1 cebula
Przyprawy:
- 4 liście laurowe
- 5 kulek ziela angielskiego
- 5 kulek pieprzu
Ponadto:
- Pęczek lubczyku, jeżeli nie mamy świeżego można użyć zamiennie 2-3 łyżek maggi
- Pęczek pietruszki
- Sól do smaku
Przygotowanie:
- Mięso dokładnie płuczemy, wkładamy do garnka.
- Marchew, seler, korzeń pietruszki obieramy, płuczemy, kroimy na pół i dodajemy do mięsa. Por obieramy z wierzchnich liści, a cebulę tylko z brudnych łupinek, pozostałe zostawiamy. (Cebula, nadaje dobry smak, aromat i kolor jak jest opalona na suchej patelni, aż delikatnie zbrązowieje). Kroimy wzdłuż na połówki i dodajemy do mięsa. Zalewamy około 2,5 l zimnej wody (mięso i warzywa muszą być całe pokryte wodą).
- Zaczynamy gotować i doprowadzamy do wrzenia. Gdy woda się zagotuje, na powierzchni pojawią się szumowiny należy je dokładnie zebrać chochelką lub łyżką cedzakową. Zmniejszyć moc palnika do takiej by rosół tylko lekko bulgotał. Ma gotować się powolutku, prawie niezauważalnie pod lekko uchyloną pokrywką.
- Po zebraniu całej piany z zanieczyszczeniami z powierzchni rosołu, dodajemy przyprawy ziela angielskie, liście laurowe i pieprz. Gotujemy godzinę na bardzo niskiej mocy palnika. (Jeśli to rosół wołowy lub mieszany gotujemy 2 godziny.)
- Po tym czasie solimy zupę łyżką soli i gotujemy jeszcze kwadrans do pół godziny.
- Po minionej pół godzinie, dodajemy pęczek lubczyku i pęczek posiekanej natki pietruszki. Gotujemy zupę jeszcze przez pół.
- Po tym czasie rosół jest gotowy. (Ewentualnie dodajemy odrobinę soli do smaku), odcedzamy go przez drobne sito i podajemy z makaronem nitki. Według własnego uznania możemy dodać marchewkę z zupy i kawałki mięsa.
Smacznego!
Drugie danie: piersi z rosołu z ryżem w sosie koperkowym, sałatą rzymską, marchewką i bukietem surówek.
Komentarze