Lifestyle Samo życie

Rodzinny obiad

 

rodzinny obiad

Rodzinny obiad

Spożywanie posiłków rodzinnych w moim domu jest tradycją przenoszoną z pokolenia na pokolenie. Sądzę, że w tej kwestii nie należę do wyjątków. Jednakże „dziś” kiedy kobiety robią taką samą karierę jak mężczyźni, a społeczeństwo jest ogólnie zabiegane często jest coraz trudniej zebrać domowników o jednej porze, w jednym miejscu. Równie często świadomie decydujemy się na żywienie w restauracjach z wygody, poczucia komfortu, braku czasu i chęci na przygotowanie posiłku.

rodzinny obiad 2

Czy jadanie poza domem stanowi jakiś problem? Pewnie nie, ale też nie wnosi w nasze życie żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie.

Co takiego szczególnego niesie ze sobą wspólne jadanie posiłków?

Otóż wg mnie lista zalet jest dość obszerna:

1. Małżeństwo zasiadając wspólnie do stołu, spędza ze sobą czas, odrywa się od pracy, codzienności. To czas nie tylko na szybką konsumpcję, ale również na bycie razem. Czas na rozmowę, wymianę refleksji – choćby o tym jak minął dzień, czas na bliskość, pielęgnowanie bycia ze sobą, a nie tylko obok siebie.

2. Rodzice zasiadający do stołu z dziećmi są wzorem do naśladowania. To podczas rodzinnych posiłków dziecko uczy się kultury przy stole, odpowiedniego nakrycia stołu, podawania potraw i samego jedzenia. Dzieci, które są typowymi niejadkami o wiele chętniej zjadają posiłki w towarzystwie rodziny.

3. Wspólne jedzenie motywuje. Już kilka lat temu amerykańscy naukowcy dowiedli, że dzieci zjadające posiłki z rodzicami jadają zdrowiej. Zjadają więcej warzyw, owoców tym samym zmniejszają ryzyko otyłości, a jak wiadomo jest to jedna z poważniejszych chorób cywilizacyjnych.

4. Jadanie w restauracjach jest o wiele bardziej kosztowne. Płacimy za komfort, obsługę, ale również często naszym wyborem jest niezdrowe jedzenie, coś na co nie zdecydowalibyśmy się w domu.

5. Wspólne posiłki to nie tylko jedzenie, ale także przygotowanie wszystkiego, możliwość zaangażowania w tą pracę zarówno partnera jak i dzieci. Rodzina jako podstawowa grupa społeczna, współdziała ze sobą i wzajemnie na siebie oddziałuje, uczy się poczucia obowiązków, spędzania czasu razem, wzmacniają się wzajemne relacje, więzi, umożliwia utrzymanie w domu wewnętrznej równowagi emocjonalnej.

6. Ważne jest również zwracanie uwagi na to by posiłek rodzinny był czymś wyjątkowym. Nie pozwalanie na korzystanie z urządzeń elektronicznych podczas obiadu, ganie, oglądanie telewizji czy rozmawianie przez telefon albo siedzenie na Facebooku. Tylko wtedy ten posiłek jednoczy rodzinę.

 

Podsumowując, widzimy jak ważne jest by jak najczęściej spędzać wspólnie czas przy posiłku nie tylko dla równowagi rodzinnej atmosfery, ale także zdrowia psychiczno-fizycznego. Na pewno spędzanie czasu przy wszystkich posiłkach jest niewątpliwie trudne. Każde z domowników o innej porze rozpoczyna swoje zajęcia poza domem. Tym bardziej rodzinny obiad może być okazją do wspólnego świętowania przy jednym stole i tworzenia tradycji dla młodszego pokolenia.

Share Button
loading...

Betty

Betty - miłośniczka kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

1 Comment

tu wpisz komentarz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  • Uwielbiam wspólne posiłki. Dlatego chciałabym mieć w domu jadalnię, ze stołem i krzesłami. Mam sporą rodzinę,a małe mieszkanie, więc na razie nic z tego. Ale może kiedyś będę mieć 🙂 Pozdrawiam.

Boże Narodzenie

O mnie

align="left" Betty - miłośniczka kultury, kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Zobacz także:

loading...

Reklama

Współpracuje

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Durszlak.pl