Dziecko Samo życie

Po jakie napoje powinny sięgać dzieci?

Po jakie napoje powinny sięgać dzieci
Betty pisze
 

W trosce o własne dziecko przeczytaj – po jakie napoje powinny sięgać dzieci?

Powoli zmienia się świadomość ludzi i zaczynają dbać o siebie, zaczynając od zmiany diety i sposobu żywienia. Z czego wynikają te zmiany? Powody pewnie są rożne, choć do najczęstszych należą; choroba, zainteresowanie zdrowiem i trend zdrowego odżywiania. Niestety, wciąż ogromna liczba populacji traktuje wodę, jako podstawę do przygotowania zupy, kawy czy innego napoju. Nawet jeśli rodzić jest przekonany co do wartości odżywczych wody, to niekoniecznie ta świadomość przekłada się na to, co daje do picia dziecku.

Rodzice często bezmyślnie „w trosce o dziecko” podają do picia słodkie napoje. Wychodząc z założenia, że woda jest bez smaku, pragną sprawić dziecku przyjemność, dając szklaneczkę czegoś pysznego, dodatkowo gazowanego. W ten oto sposób działają na szkodę dziecka. Kolorowe napoje, gazowane wody, słodzone soki, kompoty i tym podobne to źródło gigantycznej ilości cukru. Biorąc na przykład puszkę coli to 40 gramów cukru, czyli aż 8 łyżeczek. Ponadto wiele napoi gazowanych jest słodzonych syropem glukozowo-fruktozowym. A ten jest znacznie bardziej szkodliwy niż biały cukier, dosłownie odpowiedzialny za otyłość, czy cukrzycę typu II. W tych wszystkich aromatycznych, pięknych, kolorowych napojach nie ma absolutnie żadnych wartości odżywczych poza samą chemią. Mam tu również na myśli wszelkiego rodzaju nektary, a nawet nienaturalne soki podrasowane chemią i słodzone syropem. Podawanie ich dzieciom jest po prostu niezdrowe i powinno być zakazane!

Po jakie napoje powinny sięgać dzieci
Betty pisze

Woda

Pomijając fakt, że woda stanowi większość masy naszego ciała, to neutralizuje negatywne działanie toksyn. A najważniejszy jest fakt, że jest absolutnie niezbędna do życia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. To dzięki niej zachodzą wszelkie niezbędne do życia procesy. Zaś jej brak może mieć katastrofalne skutki. Już niewielkie odwodnienie organizmu może przyczynić się do wielu chorób dziecka; kłopotów ze snem, rozdrażnieniem, bólów głowy, osłabieniem, brakiem koncentracji itp. Tym czasem każdego dnia wymaga się od dzieci żeby były grzeczne, aktywne i skoncentrowane na zajęcia w szkole czy przedszkolu.

Chroń swoje dziecko!

Każdy rodzic pragnie dla swego dziecka wszystkiego co najlepsze. Dlatego też powinien od najmłodszych lat wypracować w dziecku zdrowe nawyki żywieniowe. W przyszłości zaprocentuje to zmniejszeniem ryzyka wielu dolegliwości zarówno w wieku szkolnym jak i dojrzałym. Jednym z najważniejszych nawyków żywieniowy to wypijanie odpowiedniej ilości wody. Mnóstwo rodziców nawet nie wie, że dzienne zapotrzebowanie na wodę u dziecka szacuje się na 10-15% masy jego ciała.

Podając dziecku wodę zamiast słodkich napoi, zmniejszasz ryzyko zachwiania równowagi kwasowo-zasadowej. Chronisz także przed takimi dolegliwościami ja cukrzyca, próchnica zębów, otyłość, chroniczne zmęczenie itp.

Zmiany zacznij od zaraz. Na początku nie jest łatwo osobom przyzwyczajonym do picia słodkich napoi. Po prostu trudno się przestawić. Jednakże jeśli swoje dziecko będziesz poić wodą od najmłodszych lat, to wkrótce zobaczysz zmiany. Nawyki dziecka jesteśmy w stanie zmienić niemalże w każdym wieku, bowiem o wiele łatwiej się przyswaja. Po krótkim czasie w naturalny sposób będzie sięgać po wodę by ugasić pragnienie.

Dobre nawyki

Pamiętaj jednak, żeby zmienić u dziecka nawyki to przykład powinien iść z góry, czyli od rodziców. Dzieci o wiele chętniej sięgają po te napoje, które piją ich rodzicie lub starsze rodzeństwo. Nie trzeba je wtedy nawet zachęcać. Bądź przykładem dla swojego dziecka, może właśnie dla niego zmienisz i swoje nawyki. Zarówno tradycje jak i zwyczaje dziecko zwykle wynosi z domu. Zadbaj by wśród tych zwyczajów znalazło się również regularne picie wody. Naucz je również by sięgało po wodę chętnie, nie czekając na pragnienie. Bowiem pragnienie pojawia się wówczas, gdy organizm odczuwa stratę w granicach od 1-1,5 % wody w stosunku do ilości standardowej. Czyli jest już nieco odwodniony. Już wtedy trzeba się liczyć z tym, że mogą wystąpić skutki odwodnienia. Dlatego wodę do picia zawsze stawiaj w zasięgu ręki. Niech wszyscy mają ją na oku, by w każdy móc się napić.

Polecam również artykuł pt.”woda źródłem życia„.

Jeśli podoba Ci się co robię to:

  • zasubskrybuj
  • udostępnij
  • daj łapkę w górę :)Po prostu wciśnij coś. Dzięki wielkie.
Share Button
loading...

Betty

Betty - miłośniczka kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

4 komentarze

tu wpisz komentarz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  • W moim domu od małego nie było słodkich napojów, coca-coli i innych Helen. Nawyk picia wody wyrobił się u mnie naturalnie. Nie mam jeszcze własnych dzieci, ale w przyszłości będę się starała i u nich takie przyzwyczajenie wyrobić 🙂 Pozdrawiam!

  • to jest naprawdę duży problem z napojami u dzieci. rodzice sami sobie robią problem, podając słodkie napoje od maleńkości. potem 4-ro, 5-cio latki nie chcą już pić niesłodzonych napojów. aż strach myśleć ile kalorii jest bezsensownie wtłaczane dzieciom…

Boże Narodzenie

O mnie

align="left" Betty - miłośniczka kultury, kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Zobacz także:

loading...

Reklama

Współpracuje

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Durszlak.pl