Dziecko

Pierwsza ocena noworodka

 

Pierwsza ocena noworodka

Po wysiłku związanym z przyjściem na świat naszego maleństwa, nadchodzi czas na pierwszą ocenę. Stan zdrowia noworodka jest określany zaraz po narodzinach już od jego pierwszej minuty życia, Wszystkie obawy rodziców, związane ze zdrowiem potomstwa rozwieją  odpowiednie badania.

 

Pierwsza ocena noworodka

 

Dziecko po wydostaniu się poza organizm matki rozpoczyna życie w środowisku zewnętrznym. Nabiera powietrza, zaczyna płakać, prostuje rączki, nogi i zaciska pięści. Jego serduszko bije bardzo szybko.

Pierwsze badania w jego 1, 5 i 10 minucie życia ocenia się w skali Apgar. Oceniane są podstawowe funkcje życiowe; bicie serca, zabarwienie skóry, reakcje na bodźce, napięcie mięśni oraz liczba oddechów. W pierwszej minucie dziecko powinno osiągnąć 8 pkt, które u zdrowego dziecka  po upływie kolejnych minut rosną do 10. Jeśli tak się nie stanie by przywrócić dobry stan zdrowia dziecku, zapewnia się noworodkowi skuteczną wentylację. Ta ma na celu nie dopuścić do niedotlenienia mózgu.

Kolejne badanie któremu poddany jest noworodek jest to badanie fizyczne. Polega ono na przeprowadzeniu zabiegów pielęgnacyjnych. Oczyszczeniu nosa i gardła z wydzielin, a także przemyciu oczu kroplami do dezynfekcji. Następnie malucha bada pediatra. Dziecko zostaje zważone i zmierzone. Lekarz ocenia wygląd skóry, (która powinna być gładka i miękka), głowę, narządy płciowe, a także kończyny. Poprzez obmacanie wykrywa ewentualne złamanie barku, zniekształcenie kończyn dolnych lub zwichnięcie stawu biodrowego.

Badanie neurologiczne, kończy serię pierwszych badań noworodka. Badane jest napięcie mięśni, a także odruchy pierwotne, które zanikają w pierwszych miesiącach życia dziecka. Jest ich pięć, a ich obecność potwierdza dobry stan zdrowia dziecka.

  1. Odruch ssania i połykania. Dziecko ssie palec wkładany mu do ust.
  2. Odruch szukania. Dziecko odwraca się w kierunku palca, który dotyka jego policzka.
  3. Odruch chwytny. Dziecko łapie podany mu przedmiot i mocno trzyma.
  4. Odruch Moro. Jeśli odrobinę uniesie się głowę dziecka, a potem pozwoli na jej gwałtowne opadnięcie, dziecko prostuje ramiona i nogi, a następnie wykonuje ruch obejmowania.
  5. Odruch automatycznego chodu. Dziecko podtrzymane pionowo lekko pochylone do przodu przebiera nóżkami.

 

Test Guthriego wykonany jest w piątym dniu życia jeśli jest taka potrzeba. Z pięty pobiera się próbkę krwi do analizy. Badanie ma na celu wykrycie dwóch ciężkich chorób: fenyloketonurii oraz niedoczynności tarczycy.

 

Share Button
loading...

Betty

Betty - miłośniczka kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Komentarze

tu wpisz komentarz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Boże Narodzenie

O mnie

align="left" Betty - miłośniczka kultury, kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Zobacz także:

loading...

Reklama

Współpracuje

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Durszlak.pl