Pierogi z mięsem
Pierogi z mięsem najlepsze na świecie robiła moja. Równie pyszne robiła moja starsza siostra, choć ona najczęściej robiła w wersji wegetariańskiej, takie typowe na wigilię. Ja przez długie lata kupowałam w osiedlowym sklepie garmażeryjnym. Były tak samo pyszne jak w domu. Kiedy wyjechaliśmy raz, góra dwa skusiłam się na kupne pierogi. Cóż, delikatnie mówiąc pozostawiały wiele do życzenia. Od tamtej pory sama robię pierogi i z duma mogę się pochwalić, że dorównuję mojej mamie i siostrze. Są tak pyszne, że staram się zawsze zrobić więcej i zamrozić na kolejny obiad. Niestety moja rodzina mnie zaskakuje i zjada coraz to większe ilości. Lubimy wszystkie ja najbardziej z twarogiem albo z owocami, mąż zdecydowanie z mięsem. A wszyscy solidarnie z kapustą i grzybami.
Ciasto na pierogi zawsze robię wg jednego przepisu. Choć w przypadku pierogów z mięsem przygotowuję zawsze z podwójnej porcji. Zróbcie tak samo. Jeśli będzie za dużo to możecie zamrozić i mieć gotowy kolejny obiad. Ciasto na pierogi.
Kolejnym ważnym punktem by pierogi były naprawdę pyszne to farsz. Nadzienie powinno być gładkie, zwięzłe, smaczne i aromatyczne. By tak było, mięso musi być zmielone i odpowiednio doprawione. Aromatu doda przesmażona cebulka. Wówczas na pewno będzie pyszne. Do pierogów najlepiej nadaje się chude mięso. Może być z zupy. Ja najbardziej lubię wołowe, a ponieważ bardzo rzadko, a raczej prawie nigdy nie gotuję zupy na mięsie, to kupuje mięso mielone. Tak więc jeśli podobnie jak ja nie macie mięsa z rosołu, czy zupy to proponuję mój sposób. A przekonacie się jak będzie pysznie. Polecam również mój przepis na pyzy z mięsem.
Farsz mięsny
- 1 kg wołowego mięsa mielonego
- 3 duże cebule
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżki oleju
- sól i pieprz do smaku (ja daje 3/4 łyżki soli i 1/2 łyżeczki pieprzu
- 1 łyżka soli do gotowanej wody
Przygotowanie:
Na 1 rozgrzanej łyżce oleju smażę mięso tak długo aż straci swój surowy kolor. Jeśli puści nieco soku, to smażę tak długo aż w całości odparuje. Odstawiam mięso by nieco przestygło.
Rozgrzewam kolejną łyżkę oleju i smażę drobno pokrojone cebule. Tak długo, aż się zeszklą ale nie przypalą. Wówczas dodaje drobniutko posiekany czosnek i przesmażam jeszcze 2 minutki.
Mięso mielę maszynką do mięsa by było całkowicie gładkie. Dodaję przesmażoną cebulę z czosnkiem i doprawiam solą i pieprzem. wyrabiam na gładką masę.
Pierogi z mięsem
Na oprószonej mąką stolnicy rozwałkowuję cienko ciasto, szklanką wykrawam kółeczka. Na każde układam 1 czubatą łyżeczka farszu i zlepiam wszystkie, formując pierogi. Jeśli nie umiecie lepić pierogów, to po złożeniu na pół można je skleić dociskając ząbkami widelca.
Gotuję 3-4 litry wody na pierogi z 1 łyżą soli. Na gotujący się wrzątek wrzucam partie około 12-14 sztuk. Gotuję na średnim ogniu 3-4 minuty aż będą mięciutkie. Wyławiam łyżką cedzakową. Podaję od razu na gorąco okraszone cebulką lub boczkiem. Pierogi można również odsmażać tego samego dnia lub następnego.
Smacznego!
Komentarze