Samo życie

Obudź w sobie dziecko

 

Obudź w sobie dziecko

Pamiętacie ten czas kiedy to rodzice dbali o to, by niczego nam nie brakowało i, co najważniejsze, byśmy zawsze czuli się bezpiecznie? Te dziecięce zabawy na świeżym powietrzu, głośne chichotanie kiedy tylko naszła nas ochota, kolorowy i beztroski czas do którego chętnie wracamy w naszych wspomnieniach, szczególnie kiedy jesteśmy przytłoczeni problemami dnia codziennego. Wówczas wszystko wydawało się takie proste, interesujące, na wyciągnięcie ręki, zawsze do zdobycia. Jedyne co zdawało się być odległe, a o czym w pewnym momencie każdy młody człowiek zaczynał marzyć to bycie dorosłym. I tak powoli rozwijaliśmy się, dorastaliśmy, stając się człowiekiem, którego każdego dnia odbicie widzimy w lustrze. Minęły lata, sami staliśmy się rodzicami przestrzegającymi zasad dorosłego życia, pełni poczucia obowiązku wobec bliskich do tego stopnia, że zapominamy iż pod tą grubą skorupą dojrzałości wciąż tkwi w nas ta sama osoba, pełna nadziei, ufności, ciekawa wszystkiego; to małe szczęśliwe dziecko. I może warto by znowu dopuścić je do głosu?

Obudź w sobie dziecko
fot. porady40latki

 

Głos dziecka

Jako rodzice wciąż staramy się uczyć nasze pociechy potrzebnych umiejętności, temperując również ich charakter mnóstwem nakazów i zakazów. W ten sposób również tłumimy w dziecku wrodzony zachwyt i poczucie radości z życia. Wśród psychologów panuje przekonanie, że nasze dzieciństwo jest bardzo istotne dla naszego prawidłowego rozwoju i ma ogromny wpływ na nasze dorosłe życie. To właśnie obserwując dzieci możemy się wiele nauczyć. Pamiętacie jeszcze jak reagować spontanicznie na otoczenie? A co z szokującą prawdomównością, niekończącymi się dociekliwymi pytaniami, szybkim uczeniem się? To właśnie cechy dziecka. Wewnętrzne dziecko jest tym, co w nas najwspanialsze i najprawdziwsze. Bo czy widzieliście kiedyś dziecko udające kogoś kim nie jest? Ta niewinna istota zawsze jest sobą, zawsze naturalna, nie udaje, nie musi, jest pełna niespodzianek, otwarta na przygody, jutro jest zawsze świeże i wolne od błędów.

Wewnętrzne dziecko jest w każdym z nas i wcale nie trzeba „głośno krzyczeć” by je obudzić, nie chodzi też o to, by nagle zacząć skakać w gumę czy wspinać się na drzewa. Raczej by dopuścić do głosu emocje, pozwalając sobie na naturalność, na wyrażanie uczuć, ich ekspresję, na cieszenie się każdą chwilą i przeżywanie całym sobą tego co jest tu i teraz. Dziecko nie zastanawia się co było wczoraj, ani nad tym co będzie jutro. Jutro jest niespodzianką, za to tu i teraz jest wszystkim. Jeśli dziecko się zrani, płacze jakby to był koniec świata, a gdy dostanie nową zabawkę, jego radość jest tak wielka jakby dotąd żadnych nie miało. Dorośli nie pozwalają sobie na taką wrażliwość. Tym samym zawsze skrywamy część naturalnego siebie. I to właśnie ta część jest naszym wewnętrznym dzieckiem, ono najlepiej wie co nam sprawia przyjemność, a jakich sytuacji wolelibyśmy uniknąć. Nie dopuszczając do głosu naszego wewnętrznego dziecka, zaniedbujemy siebie i własne potrzeby.

 

Podczas gdy w dzieciach nie znajdziemy zbyt wiele z dorosłości, w każdym dorosłym znajdziemy mnóstwo z dziecka.

Walt Disney

Zdrowy egoizm

Absolutnie każdy, kto żyje w zgodzie z własnym „ja” musi być odrobinę egoistą i nie ma nic w tym złego. Tak naprawdę to jedyny sposób by czuć się szczęśliwą osobą. Pamiętając o sobie dostrzegamy własne potrzeby, a nawet zwracamy uwagę na zachcianki i nie oczekujemy, że ktoś inny je za nas spełni. Jesteśmy nastawieni na realizację i potrafimy czerpać radość z maleńkich przyjemności jakie daje nam los. Dobrze wiemy, że dzieci jak czegoś pragną, to nie zaznają chwili spokoju, póki tego nie osiągną celu. To właśnie zrozumienie wewnętrznego dziecka pozwala pobawić się w berka, jeździć na karuzeli czy grać w piłkę, odczuwać emocje dziecka i jednocześnie dorosłego człowieka chodząc do pracy czy załatwiając sprawy w urzędzie. Akceptacja wewnętrznego dziecka pozwala zaakceptować samego siebie z całym bagażem i w komplecie z własnymi wadami i zaletami.

Dziecko, a kreatywność

To co na pierwszy rzut oka możemy dostrzec w dziecku to niepohamowana ciekawość i kreatywność. Dzieci mają tysiąc pomysłów na sekundę i ogromną wyobraźnię. Każdy chyba wie, że dziecko potrafi zrobić coś z niczego i te niezliczone pytania; a czemu, a dlaczego, a po co i tak bez końca póki jego ciekawość, przynajmniej na chwilę nie zostanie zaspokojona. A kiedy już jest w stanie samodzielnie działać, to nagle słyszymy stanowcze postanowienia; ja chcę, ja zrobię to sama, zjem, ugryzę, pobiegnę, a potem wlezie dosłownie wszędzie i nie zastanawia się ani przez chwile jak zejdzie. A nam ile razy zabrakło odwagi by czegoś spróbować? Dziecko to wszystko robi w sposób naturalny, nie planuje, że to zrobi po prostu to robi. Podobnie jest z dorosłymi ludźmi, których cechuje wiele cech dziecka. Są bardziej weseli, odkrywczy, ufni no i spontaniczni. A co najważniejsze mimo 30 czy 40 lat wciąż potrafią prawdziwie cieszyć się i smucić. Przeżywać każdą chwilę życia w indywidualny dla siebie sposób, nie kierując się tym co myślą inni, ale tym co sami uważają za słuszne.

Obudź w sobie dziecko

Nie wydaje Wam się nie raz, że życie trochę przelatuje nam między palcami? Zamiast wyjść na spacer siadamy na kanapie rozleniwieni i narzekamy na los ale nic z tym nie robimy. Zamiast chodzić ciągle skwaszeni zacznijmy się śmiać i na nowo marzyć i na nowo tworzyć. Nie dajmy sobie wmówić, że czegoś nie możemy, albo że nam się nie uda. A już na pewno nie wolno nam w to uwierzyć! Wiara i siła z dziecięcych lat została stłumiona przez dorosłość, ale naprawdę warto pozwolić jej znów zaszaleć. Kiedy ostatni raz robiliście coś naprawdę szalonego? To relaksuje i odpręża, a nawet odmładza :). Możecie mi wierzyć wiem co mówię 🙂

Dbaj o siebie!

Jeśli masz wrażenie, że nie do końca jesteś taką osobą jaką chciałaś być, pamiętaj, że to jak się czujemy zależy tylko od nas samych. Kartka z napisem „jutro” jest wciąż czysta to my decydujemy co się na niej pojawi. Kieruj się intuicją, uwierz w siebie, uwierz w to co podpowiada twoje wewnętrzne dziecko, ten głos doda ci siły by odkryć i realizować się na nowo, możesz zmienić co tylko chcesz wszystko zależy od ciebie :). Staraj się robić to co lubisz, to jedyny sposób by być szczęśliwym. Przypomnij sobie jaką radość sprawiała ci beztroska zabawa w dzieciństwie. Tylko nie bierz znów na swoje barki nie wiadomo ilu rzeczy. Widziałaś kiedy dziecko które robi kilka rzecz na raz? Dziecko nie jest nastawione na wielozadaniowość. Jak się bawi to cały jego świat pogrążony jest na zabawie, skupia się całym sobą na wykonywanej czynności. Bierz z niego przykład. Jeśli np. chcesz schudnąć to skup się na tym zastosuj metodę małych kroków, skup się na jednym zadaniu i powoli je realizuj.

Podejmuj wyzwania i nie rozpamiętuj niepowodzeń. Gdyby dziecko przestało chodzić tylko dlatego, że upadło i zdarło sobie kolano, to do dziś byśmy raczkowali. Nie ma się czego bać, to nic, że za pierwszym razem się nie uda, można przecież próbować tyle razy ile się chce lub zainteresować się czymś innym. Ważne by nie stać w miejscu. Dlatego nie wstydź się zadawać pytań, to sposób by pogłębić wiedzę i znowu odkryć kawałek świata.

Jeśli twoja przeszłość cię nie zadowala, teraz o niej zapomnij. Wyobraź sobie nową historię swego życia i uwierz w nią. Skoncentruj się jedynie na chwilach, w których osiągałeś to, czego pragnąłeś – i ta siła pomoże ci zdobyć to, czego chcesz. Paulo Coelho

Share Button
loading...

Betty

Betty - miłośniczka kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Komentarze

tu wpisz komentarz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Boże Narodzenie

O mnie

align="left" Betty - miłośniczka kultury, kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Zobacz także:

loading...

Reklama

Współpracuje

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Durszlak.pl