Niewierność, jej oznaki i jak ją przetrwać…
Badania wykazują, że niemal 50% mężczyzn i kobiet dopuściło się choć raz zdrady. Mimo to większość par nie uznaje pojedynczego wyskoku i seksu pozamałżeńskiego jako powodu do rozwodu.
Jeśli podejrzewasz, że twój partner cię zdradził, jedynym sposobem poznania prawdy, jest zmuszenie partnera do przyznania się, niemniej prawie zawsze można zauważyć kilka najczęściej spotykanych symptomów zdrady.
Nie zapominaj jednak, że jeden z tych objawów nie jest rzeczywistym dowodem, że wszystkie z nich mogą mieć inne wytłumaczenie:
- Nowe poczucie dystansu między tobą, a partnerem.
- Niezwykłe zmiany w intymnych zachowaniach.
- Niespotykane dotąd prezenty od partnera.
- Partner spędza więcej czasu poza domem, albo na drinkach z kolegami, albo w pracy.
- Twój partner dzwoni lub odbiera telefony w drugim pokoju.
- Odbierasz telefon i słyszysz, że ktoś odkłada słuchawkę na dźwięk twojego głosu.
- Partner spędza dużo więcej czasu na pisaniu i odbieraniu poczty elektronicznej.
Czy powinno się przyznać do zdrady?
Bez wątpienia są takie sytuacje i chwile, kiedy właściwe jest utrzymywanie pewnych spraw w tajemnicy, rozsądne także wydaje się nasza potrzeba zachowania pewnej sfery prywatności. Jeśli masz absolutną pewność, że twoja partnerka nie dowie się w żaden sposób o twojej zdradzie, to prawdopodobnie najmądrzej będzie jej o tym nie mówić. Ale czy możesz mieć tę pewność? Zdrada oznacza, że przynajmniej jedna osoba oprócz ciebie wie o tym doskonale. A może się przecież zdarzyć, że powie o tym swojej przyjaciółce, która z kolei powie o tym innym przyjaciółkom. Należy się także liczyć z tym, że będzie cię dręczyć poczucie winy, które może wpłynąć negatywnie na wasz związek. Powinieneś to wszystko starannie przemyśleć i rozważyć wszelkie możliwe opcje.
Jak przetrwać burzę?
Gdy odkryjesz, niewierność twojego partnera, prawdopodobnie ostro zareagujesz, kierując się ekstremalnymi emocjami. Zanim jednak podejmiesz nieodwracalne decyzje, odczekaj trochę, aż opadną emocje.
- Nie przestawaj rozmawiać z partnerem lub partnerką.
- Przygotuj się na to, że najbliższe tygodnie i miesiące będą bolesne.
- Szukaj wsparcia u przyjaciół.
- Jeśli chcecie zostać razem to przygotuj się do dogłębnej analizy waszego związku. Może to także oznaczać terapię u specjalisty.
- Staraj się zachować obiektywizm w najtrudniejszych nawet chwilach. Czasami pomaga w tym potraktowanie partnera lub partnerki jako przyjaciela, a nie kochanka.
- Jeżeli to tylko możliwe staraj się zachować spokój. W samotności można dać upust rozpaczy.
- Stwórz sfery stabilizacji w swoim życiu dające ci poczucie godności i siłę przetrwania.
- Unikaj wałkowania tego tematu w kółko, bez końca. Spróbuj stworzyć nowy obszar tematów do rozmów z partnerem lub partnerką.
- Mimo, że tylko jedna strona rozpętała burzę, to oboje musicie popracować nad uzdrowieniem sytuacji.
Na podstawie książki „Seks: Co warto wiedzieć?”
Komentarze