Strach jest złym doradcą, nie bój się badaj swoje piersi!
Przychodzi taki moment w życiu każdej kobiety, kiedy zaczyna dostrzegać zmiany w wyglądzie swoich piersi. Zamiany mogą być różne – spowodowane ciążą, różnorodną dietą, spadkiem lub przybraniem na wadze. Niestety dla nas kobiet, mogą być również spowodowane nowotworami. Często zdarza się, że zmianom fizycznym towarzyszy ból lub odwrotnie odczuwamy ból, a nie dostrzegamy zmian.
Kilka miesięcy temu zaobserwowałam u siebie dość dotkliwy i nieustający ból piersi. Moja rodzina od kilku pokoleń napiętnowana jest rakiem, również w wyniku walki z nowotworem straciłam swoją najlepszą przyjaciółkę, gdy zmarła nie mając nawet 40 lat. Dlatego byłam przerażona kiedy, każdego dnia budziłam się i zasypiałam z bólem, a także odczuwałam ogromną drażliwość. Nie panikowałam, ale do momentu spotkania z lekarzem odczuwałam niepokój. Miałam szczęście, okazało się że to tylko zmiany hormonalne, jedyne zalecenie jakie otrzymałam to regularne zażywanie olejku z wiesiołka i systematyczne badania.
Systematyczne badania są niezwykle ważne, ale wszelki niepokój może rozwiać tylko badanie piersi mammografem. By mieć pewność poddałam się badaniu kilka tygodni temu i dziś mogę już spać spokojnie. Dlatego zachęcam i Was. Bo chyba o tym, że piersi są fajne i również są jednym z największych atutów kobiecości nie muszę nikogo przekonywać? Należy o nie dbać, i nie tylko w celu zadowolenia męskiego oka czy zazdrości koleżanek. Róbmy to dla siebie, dla swojego dobrego samopoczucia i zdrowia. Cycki potrzebują nie tylko męskiej uwagi, naszej również. Jeśli poświęcimy im czas i będziemy rozpieszczać, to długo będziemy się nimi cieszyć wspólnie z partnerem. Również zachęcam do zażywania olejku z wiesiołka. Wcześniej nie miałam pojęcia, że jego działanie jest, aż tak szerokie i pomocne:
- łagodzi bóle menstruacyjne
- pomaga w leczeniu nowotworów złośliwych
- zmniejsza bolesne napięcie piersi przed menstruacją
- ma dobroczynny wpływ na serce i naczynia krwionośne
- łagodzi dolegliwości związane z klimakterium
Badanie piersi
Każdego roku tysiące kobiet zmagają się z rakiem piersi. Niestety strach często paraliżuje nas tak bardzo, że odkładamy wizytę u lekarza. Boimy się usłyszeć możliwie najgorszą diagnozę i nie wyobrażamy sobie utraty piersi. Bagatelizowanie nawet najmniejszych zmian i dolegliwości może być tragiczne w skutkach, może oznaczać śmierć.
Zatem dbajmy o swoje piersi. Wczesne wykrycie zmian pozwala nie tylko ocalić życie, ale również zachować pierś. Zdarzają się naprawdę banalne przyczyny bólu piersi jak choćby: źle dobrany stanik, napięcie przedmiesiączkowe, dieta czy nawet zbyt intensywne pieszczoty, mimo to bardzo ważne jest byśmy nie bagatelizowały zmian i dolegliwości. Praktycznie każda kobieta po 20 roku życia powinna regularnie sama badać swoje piersi. Sposób samobadania jest bardzo prosty, wystarczy dokładnie oglądać swoje piersi oraz delikatnie je uciskać w różnych pozycjach. Należy obserwować czy nie pojawiają się zmiany w kolorze, kształcie czy dotyku, np. czy pierś nie jest nadmiernie twarda.
Przy każdym badaniu piersi należy również badać węzły chłonne. Szczegóły możecie zaobserwować na zdjęciu lub poprosić ginekologa by zademonstrował jak powinno się przeprowadzać takie badanie. Podczas każdej miesiączki zachodzą zmiany w naszym organizmie, dlatego najlepiej badanie przeprowadzać zawsze tego samego dnia – zalecane jest tydzień po miesiączce. Musimy do tego przywyknąć, ponieważ badać powinniśmy się każdego miesiąca i tak już do ostatnich dni naszego życia, gdyż im jesteśmy starsze tym ryzyko zachorowania na raka się zwiększa.
Kiedy już pojawią się zmiany:
To również nie jest jeszcze powód do paniki. Zmiany mogą być różne. Dość popularnymi sprawcami bólu piersi są włókniaki, tłuszczaki, cysty. Nie ma się czego bać tylko w przypadku zmian nowotworów złośliwych konieczny jest rozległy zabieg chirurgiczny. Zmiany również zachodzą w węzłach chłonnych, często ich przyczyną jest zwykła infekcja. Jednakże każdą, nawet pozornie niewielką zmianę należy koniecznie wyjaśnić z lekarzem pierwszego kontaktu lub ginekologiem. Podczas badania i uciskania piersi może się okazać, że z brodawki wydostaje się jakaś wydzielina, tego również nie należy lekceważyć. Wydzielina jest dopuszczalna tylko w dwóch przypadkach: u kobiet w ciąży i karmiących, w żadnym innym taka sytuacja nie powinna mieć miejsca.
Pamiętajmy, że z rakiem nie ma żartów. Tylko zachowując regularną samokontrolę i wyjaśniając każdą odbiegającą od normy sytuację zminimalizujemy ryzyko zachorowania. Nie wolno tego lekceważyć, to jest nasza walka o życie, każdą nawet najmniejszą zmianę należy skonsultować z lekarzem!
Komentarze