Lifestyle

Kot w domu – przygotowania

 

Długo zastanawialiśmy się zanim podjęliśmy decyzję o zakupie kotka. Gdy już się tak stało, zachowywaliśmy się trochę jak rodzice w oczekiwaniu na dziecko. Intuicyjnie przeczuwałam, że mój kot będzie zadziorny, dlatego wybraliśmy mu imię Leon i zakupiliśmy odpowiednią wyprawkę by od razu mógł poczuć się jak w domu. Wyprawka to nie lada wyzwanie dla kogoś kto wcześniej nie miał kotka. Jak zatem przygotować się na przybycie małego mruczka?

kot w domu
Akcesoria
kuweta

Podstawowe akcesoria to: kuweta, żwirek, łopatka do usuwania odchodów, worki foliowe do kuwety, miski do pokarmu i wody, transporter, legowisko i oczywiście jakaś zabawka na powitanie nowego domownika.

kot w domu1
Wybierając kuwety należy sugerować się wiekiem kota. Leon miał tylko 8 tygodni, dlatego pierwszą kuwetę kupiliśmy niską, bez zadaszenia by nie miał problemu by się do niej wgramolić. Szybko z niej wyrósł i już po kilku tygodniach zafundowaliśmy mu kuwetę zadaszoną, z wahadłowymi drzwiami. Po doświadczeniach z pierwszą kuwetą, kolejna jest już z bardzo głębokim dnem, a to dlatego, że Leon korzystając z niej zawsze zakopuje swoje odchody rozsypując żwirek na wszystkie strony. Podejrzewam, że tak robi większość kotów.

kot w domu3
Wybór właśnie takiej kuwety pomoże utrzymać miejsce w którym stoi w czystości. Oczywiście każda zmiana wiąże się z odpowiednim czasem akceptacji. Leon również przechodził dwutygodniowy proces przyswajania nowej toalety. Przez pierwsze dwa dni korzystał tylko z dna, by nie odczuwać specjalnej różnicy. Kiedy po tym czasie, przymocowaliśmy daszek był naprawdę wystraszony. Odwagi dodała mu ciekawość i zdemontowanie drzwiczek. Dopiero po dwóch tygodniach, kiedy było widać jego pewne zachowanie, drzwiczki wróciły na miejsce. Pamiętam jak kilkakrotnie pokazywałam mu jak się poruszają. Trzymając jego łapki razem wprawialiśmy je w ruch, aż w końcu kiedy odważył się pierwszy raz przez nie przejść to zamknął oczka.
Koty to zwierzęta bardzo czyste, dlatego tak ważne jest by kuweta naszego pupila była zawsze czysta i zadbana. Folia, łopatka, odpowiedni żwirek i systematyczne sprzątanie zapewnią komfort i przyjazne warunki.

kot w domu2Wybór łopatki nie stanowi żadnego problemu. Wystarczy pamiętać by im grubszy żwirek, tym otworki w łopatce były większe. Ze żwirkiem sprawa się bardziej komplikuje. Zanim Leon pojawił się w domu z mężem sporo czytaliśmy na ten temat i powiem szczerze, że im więcej posiadałam informacji tym bardziej byłam zdezorientowana.

Żwirków jest wiele rodzajów, dodatkowym utrudnieniem jest powszechna opinia, że koty źle przyswają zmiany swojej ściółki w kuwecie. W poradnikach sugerują, by adoptując kociaka zapytać poprzedniego właściciela o rodzaj żwirku i stosować ten sam.
Kupując Leona byłam tak podekscytowana, że w ogóle o tym zapomniałam. Na szczęście Leon absolutnie nie jest wybredny w tej kwestii. Jednym z pierwszych był żwirek drewniany. Zasugerowałam się faktem, że jest biodegradalny, sprzątając można usunąć wszystkie nieczystości w toalecie, jest całkowicie przyjazny dla środowiska. Być może faktycznie tak jest, ale z całą pewnością nie jest przyjazny dla mnie. Mimo starannego czyszczenia nie sposób usunąć całkowicie zmoczonych moczem trocin. Niewielkimi szparami wydostający się odór jest nie do zniesienia, a kocia toaleta już następnego dnia wygląda gorzej niż niejeden miejski szalet.
Z niecierpliwością czekałam by ją zużyć i wymienić na inną. Kolejnym był żwirek sepiolitowy. Różnica polegała na tym, że był zapachowy i miał za zadanie absorbować odór. Niestety podobnie jak w przypadku trocin z kuwety dało się usunąć tylko kał, a co 2-3 dni należało całe przesiąknięte podłoże usunąć na świeże.
W końcu kupiliśmy żwirek bentonitowy, zbrylający o przyjemnym lawendowym zapachu. To był prawdziwy strzał w dziesiątkę. Wprawdzie nie wolno wyrzucać go do toalety ale to dlatego, że w połączeniu z wodą ziarenka betonitu zbrylają się tworząc jedną dużą bryłę. Dla mnie to akurat jest plus. Teraz z łatwością mogę zapewnić Leonowi czystą toaletę każdego dnia. Sama przy tym już się nie stresuje, pozbycie się wszystkich nieczystości zajmuje tylko chwilę. Żwirek bentonitowy zapewnia czystość i wygodę na długo.

kot w domu4
Transporter jest absolutnie konieczny choćby po to by móc udać się z kotem do weterynarza. Dobrze jest wyposażyć go w miły kocyk. Należy pamiętać, że nasz futrzak nie ma w nim specjalnie wielkiego pola manewru, a na dworze nie zawsze jest piękna, słoneczna pogoda. Szczególnie kotki, które nie wychodzą na zewnątrz powinny mieć zapewnione jak najlepsze warunki.

kot w domu5

Kocie legowisko też nie powinno stanowić problemu. Koty są ciepłolubne, wiec przy wyborze odpowiedniego należy zwrócić uwagę by było jak najbardziej miłe w dotyku i przytulne.
Temat misek omówię w kolejnym odcinku – wyżywienie.

Share Button
loading...

Betty

Betty - miłośniczka kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

3 komentarze

tu wpisz komentarz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  • Póki co grzecznie śpi na swoim miejscu a moje śpią tam gdzie jest wygodnie czyli na naszych fotelach czy kanapie

    • Leon również uwielbia kłaść się dosłownie wszędzie, ale tylko w dzień. W nocy po czułym pożegnianiu z domownikami, oczywiście w naszych łóżkach wraca grzecznie do swojego. Zobaczymy jak w przyszłości będą wyglądały jego nawyki. 😉

      • To się ciesz :))))) ja uwielbiam kotowate ale nieraz mam ochotę palnąć w to miziaste futerko jak w środku nocy zainstaluje się na mojej poduszce i mruczy tak głośno że słychać go w sąsiednim pokoju :)) No i takiego nie wyłączysz – wyłącznik też mruczy

Boże Narodzenie

O mnie

align="left" Betty - miłośniczka kultury, kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Zobacz także:

loading...

Reklama

Współpracuje

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Durszlak.pl