Kulinarnie

Kawa waniliowa z cynamonem

 

Kawa waniliowa z cynamonem

Dziś w moich kulinarnych fantazjach znalazła się kawa. Zapewniam Was, że jest wyśmienita i nienudna. Nie wiem jak Wy, ale ja nie wyobrażam sobie dnia bez kawy, a niejednokrotnie bez kilku kaw. Dlatego stworzyłam kawę nietuzinkową, aromatyczną, i smaczną. Muszę przyznać, że udoskonalenie tej receptury zajęło mi trochę czasu, a to dlatego, że zwykle pijam dwa rodzaje kaw tzn.  rozpuszczalną lub parzoną w prace francuskiej. Ponadto tylko niektóre kawy smakują mi słodzone, by poczuć ich głęboki wyrazisty smak wolę bez cukru za to z mleczkiem lub śmietanką. Zależało mi by ta kawa była naprawdę aromatyczna, a nie jak niektórzy serwują gotową kawę tylko z posypką cynamonu i cukrem waniliowym.  Wszystko powinno być dobrze zrównoważone by mleko, cukier czy śmietanka nie zabiły aromatu, smaku wanilii i cynamonu, by każdy kolejny łyk był prawdziwą ucztą dla podniebienia. Zbyt wiele cynamonu gryzie w gardle i zatyka nozdrza, a za mała ilość wanilii jest albo niewyczuwalna albo mdła. Metodą prób i błędów opracowałam recepturę idealną do zaparzenia obu kaw, tej w prasce i rozpuszczalnej 🙂 Zapraszam do spróbowania

kawa waniliowa z cynamonem1

Oto pierwsza kawa parzona w prasce

Na 1 litr naparu:

1 litr wody

4 miarki kawy lub 8 – 9 łyżeczek

1 laska cynamonu

2 laski wanilii

Przygotowanie:

Laski wanilii przecinamy wzdłuż by uwolniły się ziarenka i w raz z cynamonem zalewamy w rondelku zimna wodą. Ja pozwoliłam im dobrze namoknąć około 30 minut, dopiero po tym czasie zaczęłam gotować doprowadzając wodę do wrzenia. Wrzątek natychmiast zdjąć z kuchenki, przykryć pokrywą i odstawić na 8-10 minut. Po tym czasie ponownie zagotować, usunąć laski wanilii i cynamonu, odczekać minutę i zaparzyć tym wrzątkiem kawę wsypaną do praski. Pozwolić kawie zaparzyć się 4-5 minut i powoli opuszczać tłok. Cudny zapach będzie się roznosił po całym mieszkaniu. Podawać kawę z kurem, mlekiem lub śmietanką jak kto woli.

kawa waniliowa z cynamonem

Kawa rozpuszczalna:

Najprościej to przyrządzić tak samo napar z wanilii i cynamonu i po prostu zalać nim filiżankę z kawą.

 

Share Button
loading...

Betty

Betty - miłośniczka kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Komentarze

tu wpisz komentarz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Boże Narodzenie

O mnie

align="left" Betty - miłośniczka kultury, kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Zobacz także:

loading...

Reklama

Współpracuje

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Durszlak.pl