Samo życie

Jak utrzymać porządek w domu?

porządek w domu
Betty pisze
 

Porządek w domu zawsze robią dobrze na chandrę. Zajmiesz ręce to i myśli się podporządkują 🙂

W bałaganie trudno żyć. Ład i porządek w domu stwarzają klimat spokoju, wprowadzają w dobry nastrój, powodują, że po ciężkim dniu możemy się odprężyć i odpocząć. Co zatem zrobić żeby nasze mieszkanie było czyste na co dzień, a nie tylko od święta? Oto kilka sposobów na utrzymanie porządku w domu. 

Na rynku istnieje wiele środków chemicznych, bardzo pomocnych w czyszczeniu i zadbaniu o porządek w domu. Przy ich wyborze powinniśmy kierować się nie tylko ceną, ale także jakością oraz wpływem na naturalne środowisko.

Kiedyś mówiło się, że dobrą gospodynie można poznać po czystości w kuchni i łazience. I nie bez powodu, w końcu kuchnia to miejsce przygotowywania posiłków i powinno w niej lśnić. By ułatwić sobie prace w kuchni musimy zadbać o odpowiednie zagospodarowanie kuchni. Dobrze ulokowane wyposażenie, nawet w małej kuchni będzie sposobem na ułatwienie  w niej codziennych czynności.

Nawet w najlepiej zagospodarowanej kuchni nie trudno o bałagan. Tylko sprzątanie na bieżąco uchroni nas od zarośnięcia brudem. Tym bardziej, że istnieje mnóstwo czynności, które nie są specjalnie absorbujące, ani czasochłonne.

porządek w domu
Betty pisze

Lista rzeczy, które ułatwią porządki w domu:

1.Mycie od razu urządzeń po skończonej pracy np. gofrownicy, piekarnika, kuchenki, ekspresu sprawi, że brud mocno nie zaschnie i usunięcie go zajmie dosłownie chwilę. W przeciwnym razie zabrudzenia będą trudne do usunięcia i czasochłonne.

2. Podobnie z naczyniami. Umyte od razu po posiłku nie zajmą wiele czasu. Jeśli nie robisz tego od razu przynajmniej spłucz je ciepłą wodą by resztki jedzenia nie zaschły. Jeśli używasz zmywarki załaduj naczynia zaraz po posiłku i opróżnij urządzenie po skończonej pracy.

3. Zabrudzenia z podłogi czy stołu usuwaj natychmiast. Wydaje się że odrobina kawy wylana z filiżanki czy innego płynu to jeszcze nie tragedia. Pewnie nie, ale taka podłoga zacznie się kleić tworząc większy bałagan. A wystarczy chwila by zwilżyć ścierkę i pozbyć się plamy.

4. Pamiętaj, że zlewozmywaki ze stali nierdzewnej trzeba zawsze wycierać do sucha. Ślady wody mogą spowodować zmatowienie powierzchni. Do czyszczenia używamy delikatnych środków.

5. Plamy z kamienia np. ze zlewu lub z czajnika usuniesz wodą z octem w proporcji 2 :1. Pozostaw roztwór na 15 minut,  a potem wyczyść pocierając miękką ściereczką.

6. Lodówkę powinno się systematycznie porządkować, sprawdzać jedzenie by nic się nie zepsuło i  nie zmarnowało. Niestety przeterminowaną żywność należy wyrzucać.

7. Sucha żywność taka jak kasze, makarony, ryż itp. trzymaj najlepiej w pojemniczkach plastikowych lub puszkach. Dzięki temu utrzymasz w szafkach porządek i zawsze będziesz wiedzieć czy czegoś Ci nie brakuje.

8. Odkładaj na miejsce rzeczy, które używasz. To naturalne, że często do przygotowania posiłków potrzebnych jest wiele akcesoriów. Ważne by po ich użyciu odłożyć je na miejsce – nie zrobisz bałaganu, nie będziesz musiała sprzątać.

9. Wymagaj od innych sprzątania po sobie. Jest mnóstwo niewielkich czynności na które nikt poza gospodynią nie zwraca uwagi, a które ułatwią porządek w domu. Wystarczy by każdy po sobie opłukał talerz, czy włożył do zmywarki, usunął rolkę jeśli papier toaletowy się skończy, zamiótł okruszki z podłogi jeśli nabałaganił, starł blat stołu jeśli nabrudził, wyniósł śmieci widząc, że jest pełen kosz itp.

10. Czysta kuchnia przed snem. Jeśli nie udało Ci się uprzątnąć kuchni w ciągu dnia, zrób to zanim pójdziesz spać. Nie ma nic gorszego jak wypicie porannej kawy w kuchni pełnej brudnych naczyń. Dzięki nienagannej kuchni zaczniesz dzień od aromatycznej kawy, czy herbaty, a nie od sprzątania.

Pokoje pełne blasku

Łatwo powiedzieć, że codziennie powinno się sprzątać. Kobieta, która pracuje zawodowo, zajmuje się dziećmi, gotuje i prowadzi dom raczej na porządek w domu ma niewiele czasu. Trzeba więc się zastanowić jak usprawnić pracę by przy takiej ilości zajęć nic nie zostało zaniedbane.

  • Po pierwsze, jak już wspomniałam wcześniej czynności porządkowe powinny być rozłożone na wszystkich domowników.
  • Po drugie w każdym domu powinny znaleźć się niezbędne przybory do sprzątania.
  • A po trzecie przestrzeganie kolejności sprzątania. Jest to ważne by ponownie nie brudzić tego co zostało już oczyszczone.

Zaczynamy od otwarcia okna i wywietrzania mieszkania. Następnie wymieniamy wodę w wazonach i podlewamy kwiaty. Po czym ścieramy z półek, i regałów kurze. A na koniec odkurzamy mieszkanie odkurzaczem.

Dobre rady:

  1. Okna, jeśli nie mamy odpowiednich środków możemy umyć domowym sposobem – roztworem wody z octem.
  2. Nie myjemy okien gdy świeci na nie słońce. Woda szybko odparowuje i pojawiają się na nim smugi.
  3. Łatwo i dokładnie można oczyścić szyby za pomocą skórki irchowej.
  4. Ściereczki płuczemy w wodzie z płynem do prania.
  5. Ciemne plamy z emalii zejdą jeśli potraktujemy je plasterkiem cytryny.
  6. Gumy w drzwiach lodówki i inne zakamarki możesz oczyścić przy użyciu starej szczoteczki do zębów.
  7. Pamiętaj by używać gumowych rękawic używając detergentów. W ten sposób chronisz swoje dłonie.

Zwykle każdy ma w domu jakieś nawyki. Aby mieszkanie było czyste to sprzątanie na bieżąco musi być jednym z tych nawyków. Tak samo jak wypicie porannej kawy czy umycie zębów. Jeśli w naszej codzienności znajdzie się miejsce na bieżące porządki, nie będzie w niej miejsca na bałagan.

Zachęcam równie do przeczytania artykułu poświęconemu porządkom świątecznym.

Share Button
loading...

Betty

Betty - miłośniczka kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Komentarze

tu wpisz komentarz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Boże Narodzenie

O mnie

align="left" Betty - miłośniczka kultury, kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Zobacz także:

loading...

Reklama

Współpracuje

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Durszlak.pl