Zdrowie i Uroda

Jak uchronić się przed zawałem?

 

Jak uchronić się przed zawałem?

Pomóż swemu sercu! Wprawdzie medycyna poczyniła ogromne postępy w dziale kardiologii, ale po co narażać się na niebezpieczeństwa skoro można im zapobiec. Wszak wszyscy wiedzą, że serca to nie sługa. Nie tylko nie możemy zmusić go do miłości, ale również do pracy ponad jego siły. Warto o tym pamiętać i nie lekceważyć symptomów, w przeciwnym razie może to się źle skończyć dla zdrowia, a nawet życia.

Jak uchronić się przed zawałem

Czym jest zawał?

Zawał serca to nic innego jak obumarcie mięśnia sercowego, spowodowanego niedokrwieniem. Serce to pompa, która tłoczy krew do każdego zakamarku naszego ciała. By mogła bez zakłóceń pracować potrzebuje do swojej pracy energii, dlatego trzeba o nią odpowiednio zadbać. Ogromną rolę odgrywają tętnice wieńcowe, które doprowadzają do serca krew i składniki odżywcze. U osób chorych, dotkniętych miażdżycą żyły są zwężone, a ich serce traci zapał. Chorzy bardziej się męczą, mają bóle w klatce piersiowej i inne dolegliwości – zwane choroba wieńcową.

Kobiety mają to szczęście, że rzadziej dotyka ich zawał serca, gdyż żeńskie hormony chronią mięsień sercowy. Nie jest to jednak ochrona bezwzględna. Palenie papierosów, nieodpowiednia dieta i stres sprawiają, że kobiety coraz częściej chorują niż kiedyś. Powszechnie zawał budzi lęk i jest to uzasadnione. Szkoda tylko, że tak mało robimy wiedząc jakie to niebezpieczne. Tym bardziej, że wiele osób z zawałem nie udaje się uratować. Zwiększoną liczbę zawałów zaobserwowano u kobiet w okresie klimakterium. By temu zapobiec, proponuje się terapię hormonalną. Najważniejsza jednak jest całkowita zmiana trybu życia.

Najczęstsze objawy zawału to:
  • Ból promieniujący od serca długotrwały i uporczywy.
  • Bezdech oraz niepokój w jamie brzusznej, przypominający niestrawność.
  • Zawroty głowy i osłabienie.
  • Przyspieszone, słabe i płytkie tętno.
  • Utrata przytomności pojawiająca się bez żadnych zapowiedzi i sinica warg.

 

Jak uchronić się przed zawałem?

Zawał mimo iż przychodzi niespodziewanie, dotyka osób u których miażdżyca rozwijała się latami. Przed nadejściem zawału serce wielokrotnie dawało o sobie znać dotkliwym bólem. Zamiast go lekceważyć można było temu w porę zapobiec. Nie czekaj do ostatniej chwili, już dziś rzuć palenie, zmień dietę. Nie musisz drastycznie wywracać życia, na początek ogranicz tłuszcze zwierzęce, zastąp je roślinnymi, zacznij jadać więcej zieleniny i ryb. Kontroluj ciśnienie tętnicze i poziom cholesterolu we krwi. Zadbaj także o aktywność fizyczną. Nie musisz od razu biegać na siłownie.

Zacznij codziennie chodzić na spacery, doceniaj piękno otaczającej cię przyrody. To pomoże ci rozładować stres. Stres jest naszym prawdziwym wrogiem, nieumiejętność panowania nad nim jest przyczyną wielu poważnych chorób. Pomyśl o tym! Spacery na świeżym powietrzu, skupienie się na oddychaniu może w tym pomóc. Przydatny także może okazać się artykuł pt.” Stres, dieta – życie”.  Zapamiętaj, że systematycznej pielęgnacji i dbałości o zdrowie nic nie jest w stanie zastąpić. Nie haruj jak wół, praca ponad siły jeszcze nikomu nie wyszła na zdrowie. Życie masz tylko jedno – pomyśl o sobie!

Czyż nie warto spróbować?

Odpowiedź jest oczywista – oczywiście, że warto i to w każdym momencie, nawet jeśli jesteś już po zawale. Człowiek po przebytym zawale, może również powrócić do normalności i także może być aktywny seksualnie. By to jednak było możliwe konieczna jest odpowiednia rehabilitacja. Musi także całkowicie wykluczyć rzeczy, które naprawdę szkodzą sercu. Czyli jak wspomniałam rzucić palenie, przestać jadać tłuste posiłki, a zamiast przesiadywania w fotelu czy na kanapie wyjść na spacer. Zaleca się także przyjmowanie aspiryny w niewielkich ilościach.

Potwierdzono badaniami, że aspiryna ma swój udział w profilaktyce antyzawałowej. Medycyna rozwinęła się tak bardzo, że wystarczy wykonać elektrokardiogram by wiedzieć, że mamy zawał. Niestety nie wymyślono jeszcze takich badań, które by w porę ostrzegły nas przed jego pojawieniem się. Dlatego jeśli chodzi o nasze serce wskazany jest pośpiech. Zarówno by zmienić swoje życie na lepsze, zdrowsze. Jak i by pojawić się w szpitalu najszybciej jak to możliwe gdy pojawią się symptomy zawału. Osoby, które starają się przeczekać ból lub go lekceważą nie zdają sobie sprawy, że mogą przypłacić to życiem. Gdy pacjent w porę trafi do szpitala podaje mu się tak zwane leki trombolityczne, które potrafią rozpuścić skrzep zatykający tętnicę. Dokładnie tak samo jak sól rozpuszcza lód. Pod warunkiem, że trafimy do szpitala jak najszybciej od chwili rozpoczęcia zawału.

Share Button
loading...

Betty

Betty - miłośniczka kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Komentarze

tu wpisz komentarz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Boże Narodzenie

O mnie

align="left" Betty - miłośniczka kultury, kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Zobacz także:

loading...

Reklama

Współpracuje

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Durszlak.pl