Emigracja

Jak rozwieść się w Anglii?

 

Jak rozwieść się w Anglii?

Zwykle namawiam wszystkich by szukali innych rozwiązań problemów, gdyż rozwód jest tak naprawdę życiową porażką obojga partnerów. Niestety niejednokrotnie jest to rozwiązanie konieczne. Dlatego dziś kilka porad jak to zrobić na emigracji, a dokładniej jak rozwieść się w Anglii. Rozwód w Anglii nie tylko jest możliwy, a czasami nawet łatwiejszy do przeprowadzenia niż w Polsce.

Jak rozwieśc się w Anglii
fot. Pixabay

Jak rozwieść się w Anglii?

By się rozwieść trzeba spełniać kilka warunków:

 1. Małżeństwo trwa co najmniej rok i nastąpił trwały rozpad związku.
 2. Małżeństwo jest prawnie uznawane w Wielkiej Brytanii
 3. Jesteś rezydentem Anglii tzn. mieszkać na stałe w tym kraju.

 

Jeśli spełniasz te warunki musisz wykonać trzy kolejne kroki:

1. Pozew rozwodowy – to nic innego jak wniosek, który musisz złożyć do sądu aby uzyskać prawną zgodę na rozwód. Musisz przedstawić w nim powody dla których chcesz zakończyć małżeństwo.

 • Pozew musi zawierać twoje pełne imię i nazwisko oraz adres
 • Pełne imię i nazwisko oraz adres żony lub męża (pozwanego)
 • Akt małżeństwa, a także jego notarialne tłumaczenie, jeżeli jest napisany w języku innym niż angielski.

 

Zawrzyj w nim dane dotyczące dzieci bez względu na ich wiek: imiona, nazwisko, daty urodzenia. Postaraj sie dokonać uzgodnień ze współmałżonkiem w sprawie dzieci przed złożeniem pozwu.

2. Złożyć wniosek o warunkowy wyrok rozwodowy – jeśli twój współmałżonek zgadza się na rozwód, otrzymasz dokument informujący, że brak jest powodów dla których nie możesz się rozwieść.

3. Po upływie 6 tygodni od otrzymania warunkowego wyroku rozwodowego, musisz złożyć wniosek o prawomocny wyrok rozwodowy – to prawnie zakończy twoje małżeństwo.

Podstawy do rozwodu

Istnieje 5 podstaw do rozwodu z których możesz skorzystać:

 1. Zdrada – mąż lub żona uprawiała seks z inna osobą płci przeciwnej i nie możesz już dłużej z nią/nim żyć w tym związku. Nie możesz podać zdrady jako podstawy do rozwodu, jeśli po odkryciu cudzołóstwa nadal mieszkałaś ze swoim małżonkiem przez 6 miesięcy.
 2. Niewłaściwe zachowanie – mąż lub żona zachowuje się tak źle, że już nie możesz znieść życia z nią.

Dotyczy to:

 • przemocy fizycznej
 • przemocy werbalnej, np. obelg i gróźb
 • pijaństwa i przyjmowania narkotyków
 • odmowy płacenia na utrzymanie domu

 

3. Porzucenie -żona lub mąż opuścił cię:

 • bez twojej zgody
 • bez dobrego powodu
 • aby zakończyć wasz związek
 • na okres dłuższy niż 2 lata w ciągu ostatnich 2,5 lat

 

Możesz przyjąć porzucenie za podstawę do rozwodu, nawet jeśli mieszkaliście w tym czasie razem ale przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy.

4. Mieszkaliście osobno przez ponad 2 lata. Możecie wziąć rozwód, jeśli mieszkaliście oddzielnie przez ponad 2 lata i jeśli twój mąż lub żona wyrazi na to pisemną zgodę.

5. Mieszkaliście oddzielnie przez ponad 5 lat – zwykle mieszkanie osobno przez ponad 5 lat jest wystarczającym powodem do rozwodu nawet jeśli jedno z małżonków się na niego nie zgadza.

Procedura rozwodowa

 • By zacząć procedurę rozwodową należy uiścić opłatę sądową w wysokości £410. Jeżeli masz niskie dochody lub przyjmujesz świadczenia, możesz uzyskać pomoc w pokryciu opłaty sądowej.
 • Wyślij do sądu 2 kopie pozwu rozwodowego (3 jeśli wymieniłeś/aś osobę z którą twój współmałżonek miał romans, 1 kopie zachowaj dla siebie.
 • Odpowiedz na pozew rozwodowy.
 • Jeżeli mąż lub żona rozpoczęła postępowanie rozwodowe przeciwko tobie, sąd prześle ci pozew rozwodowy.
 • Otrzymasz także:

 

 1. formularz zawiadamiający o postępowaniu
 2. formularz potwierdzenia odbioru

 

Zachowaj formularz zawiadamiający o postępowaniu, zawiera on informacje o numerze sprawy i kolejnych krokach, jakie musisz podjąć. Musisz udzielić odpowiedzi poprzez wypełnienie formularza potwierdzenia odbioru. Aby zgodzić się z pozwem rozwodowym, wypełnij i odeślij formularz potwierdzenia odbioru do Sądu w ciągu 8 dni, a sprawa rozwodowa potoczy się dalej. Jeżeli nie zgadzasz się z pozwem rozwodowym, wypełnij i odeślij formularz potwierdzenia odbioru do Sądu w ciągu 8 dni. Wypełnij części, w których mowa o twoim sprzeciwie.

Sąd prześle kopie twojemu współmałżonkowi. Po odesłaniu formularza masz 21 dni na uzasadnienie swojego sprzeciwu. Jest to nazywane „udzielaniem odpowiedzi”. Być może będziesz musiała zapłacić opłatę sądową w £245. Po otrzymaniu pozwu o rozwód możesz zdecydować się na wszczęcie własnego postępowania rozwodowego wobec współmałżonka – np. jeżeli masz dowody na jego/jej  zdradę lub niedopuszczalne zachowanie. W tym celu wypełnij formularz pozwu rozwodowego.

Być może będziesz musiał zapłacić opłatę sądową w kwocie £410. Jeśli nie zgadzasz się na rozwód lub jeżeli obie strony wypełnią pozwy rozwodowe, sąd zazwyczaj przeprowadza przesłuchanie, aby omówić sprawę. Współmałżonkowie będą musieli być na nim obecni aby spróbować dojść do porozumienia w sprawie rozwodu.

Warunkowy wyrok rozwodowy (decree nisi)
Możesz ubiegać się o warunkowy wyrok rozwodowy jeśli twój mąż/ żona nie sprzeciwi się pozwowi o rozwód. Warunkowy wyrok rozwodowy to dokument zawierający informacje, że Sąd nie widzi powodu dla którego nie moglibyście się rozwieść. Jeżeli twój mąż lub żona nie wyrazi zgody się na rozwód, nadal możesz ubiegać się o warunkowy wyrok rozwodowy. Jednakże będziesz musiał/a uczestniczyć w przesłuchaniu w sądzie, aby omówić sprawę, i sędzia zdecyduje o tym czy warunkowy wyrok rozwodowy powinien zostać wydany.

Prawomocny wyrok rozwodowy  (decree absolute)
Prawomocny wyrok rozwodowy to prawny dokument rozwiązujący małżeństwo.

Musisz odczekać co najmniej 6 tygodni od wydania warunkowego wyroku rozwodowego aby móc ubiegać się o prawomocny wyrok rozwodowy. To opóźnienie pozwala ci przedyskutować sprawy finansowe i inne ze swoim współmałżonkiem przed rozwiązaniem małżeństwa. Poproś o wydanie  prawomocnego wyroku w przeciągu 12 miesięcy od momentu wydania warunkowego wyroku sądowego – w przeciwnym razie będziesz musiał wytłumaczyć opóźnienie.

Share Button
loading...

Betty

Betty - miłośniczka kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Komentarze

tu wpisz komentarz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Boże Narodzenie

O mnie

align="left" Betty - miłośniczka kultury, kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Zobacz także:

loading...

Reklama

Współpracuje

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Durszlak.pl