Jak odżywiać się racjonalnie?
Jeśli chcemy by nasza dieta była zdrowa i w optymalnych proporcjach dostarczała potrzebnych dla zdrowia składników, powinniśmy zadbać, by w codziennym jadłospisie znalazły się produkty ze wszystkich grup opracowanej „piramidy zdrowia”. Być może nie wszyscy jeszcze wiedzą, że Instytut Żywności i Żywienia opracował nową piramidę żywienia, która w znaczący sposób różni się od znanej od lat… wszystkim piramidy Szostaka. Dla porównania warto zwrócić uwagę zarówno na stare metody żywienia, które opisuję tutaj i porównać z wiadomościami zawartymi w tym wpisie.
Nowe zasady żywienia i aktywności fizycznej:
Jak widać na przedstawionej grafice nadal największą grupę zajmuje ruch. Za to kolejna grupa uległa znaczącej zmianie. Miejsce produktów zbożowych zajęły warzywa i owoce, oraz woda. Organizm czerpie z nich potrzebną mu porcję witamin, składników mineralnych i pierwiastków. Szczególnie cenne w tej grupie są niskokaloryczne warzywa, które powinny stanowić podstawę naszego żywienia, zaś owoce zjadamy zamiast słodyczy w proporcjach 3/4 warzyw, 1/4 owoców.
Kolejna grupa to produkty zbożowe w szczególności pełnoziarniste. To łownie węglowodany i błonnik, dostarczają energii, dają uczucie sytości.
Centrum piramidy zajmuje nabiał, a w nim mleko jogurty, kefiry i nieznacznym stopniu ser. Dostarczają białka, witaminy i niezbędny do rozwoju kości wapń.
Przedostatnie piętro to mięso, jajka i ryby. Ta grupa dostarcza duże ilości pełnowartościowego białka pochodzenia zwierzęcego oraz witamin z grupy B.
A już na sam koniec tłuszcze, niezbędne by organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Jednak powinny być ograniczone do minimum , ponieważ są tuczące i prowadzą do rozwoju wielu chorób.
Zachęcam również do przeczytania informacji na temat niezbędnych składników odżywczych, a także zapoznania się z pojęciem diety.
Co to jest Piramida zdrowia?
To graficzny opis produktów żywieniowych i odpowiednich proporcji w codziennej diecie. Najprościej mówiąc jest to ogóle przedstawienie kompleksowej idei żywienia. Im wyższe piętro piramidy tym mniejsza ilość i częstość spożywania produktów z danej grupy żywienia. Zastosowanie się do proponowanych norm daje szanse na długie i zdrowe życie oraz zachowanie sprawności zarówno fizycznej jak i intelektualnej.
Należy jednak pamiętać, że jak każda dieta tak samo i piramida zdrowia kierowana jest do osób nie obciążonych chorobami cywilizacyjnymi. Jeżeli jednak mamy problemy z otyłością, cukrzycą, nadciśnieniem, osteoporozą lub innymi chorobami konieczna może być modyfikacja diety w porozumieniu z lekarzem specjalistą. W wielu przypadkach zastosowanie się do zasad przekazanych w piramidzie może zahamować rozwój choroby w pierwszej jej fazie.
Więcej informacji znajdziecie na stronie IŻiŻ
a ja mam pytanie – czy warto stosować suplementy zdrowia jeżeli w naszej diecie nie jesteśmy w stanie dostarczyć wszystkich witamin? pytam dlatego, że sporo różnych opini jest na temat supli i nie wiem jak z przyswajalnością
Suplementy to nic innego jak uzupełniacze diety, szczególnie tych pierwiastków i witamin, które nam brakują. A czy warto je stosować? Wg mnie lepiej tak dopracować dietę by zawierała ona wszystkie niezbędne składniki. Jestem zwolenniczką naturalnych środków. Oczywiście zdarzają się sytuacje kiedy absolutnie dieta ogranicza nam możliwość prawidłowego zaopatrzenia organizmu. I nie biorę pod uwagę diet np. odchudzających ale takie, które stosujemy by zapobiec rozwojowi choroby. Jednakże i wówczas uważam, że zanim sięgniemy po dostępne na rynku środki powinniśmy się skonsultować z lekarzem. Powód jest oczywisty. Wiele firm wprowadziło masę różnych suplementów i nie wszystkie są sobie równe. Nie tylko różnią się składem chemicznym ale i jakością.