Jak karmić noworodka piersią?
Karmienie noworodka odbywa się dwoma sposobami; tzw. sztuczne karmienie mieszankami mleka krowiego i karmienie mlekiem matki. Mleko matki jest dla dziecka najlepszym pokarmem, ponieważ zawiera konieczne przeciwciała do zwalczania zakażeń. Prawidłowe karmienie piersią wymaga ogromnej higieny, dbałości o ciało i dietę.
Jak karmić noworodka?
Trzeba przyjąć wygodną pozycję, najlepiej usiąść, poduszką dobrze podeprzeć plecy. Układamy dziecko na ramieniu zgiętym w łokciu, tak by usta dziecka znajdowały się na wysokości sutka. Przystawiamy dziecko do piersi, rytmiczne przełykanie i odgłosy będą świadczyły o skutecznym ssaniu. Ssanie piersi to dla dziecka ogromny wysiłek, dlatego maleństwo nie ssie zbyt długo, często przerywa lub zasypia w trakcie karmienia. Po każdej takiej kilku minutowej przerwie należy ponownie rozpocząć karmienie. Nie należy go przerywać, nawet jeśli początkowe trudności są powodem zniechęcenia. Naprawdę warto stawić im czoła by później przez długie miesiące cieszyć się zdrowiem, prawidłowym rozwojem dziecka i własną wygodą. Matka musi przystosować się do rytmu i potrzeb dziecka – podawać mu pierś gdy tego chce co 2-3 godziny. Karmienie nie może być stresujące – należy się rozluźnić, okazywać dziecku czułość i unikać gwałtownych zachować. Trzeba często przystawiać dziecko do piersi, a po niedługim czasie ono samo ustali swój indywidualny rytm.
Dieta matki karmiącej
W celu wytworzenia odpowiedniej ilości mleka, jakiej potrzebuje niemowlę należy wprowadzić do diety przetwory mleczne, niezbędne do wzrostu dziecka. Dieta powinna być zróżnicowana, bogata w jajka, mięso, ryby, owoce, przetwory zbożowe. Natomiast należy koniecznie unikać roślin strączkowych, kapusty i owoców cytrusowych, gdyż mogą być one przyczyną zaburzeń trawienia dziecka. W okresie karmienia piersią należy również unikać picia alkoholu i palenia papierosów, a leki przyjmować tylko w porozumieniu z lekarzem. Wskazane jest wypijanie co najmniej 2 litrów płynów dziennie: wody, bulionów warzywnych, herbatek ziołowych i bezkofeinowej kawy.
Powikłania w czasie karmienia piersią
- Pęknięcia brodawek – często są wynikiem niewłaściwego ułożenia dziecka podczas karmienia; jeśli zmiany są rozległe i bolesne może zaistnieć potrzeba przerwania karmienia do czasu wygojenia piersi.
- Zapalenie sutka z towarzysząca gorączką – może pojawić się w każdej chwili; wymaga leczenia farmakologicznego, czasem przerwania karmienia.
- Ropień – rzadko występują zakażenia z wystąpieniem gorączki i silnego bólu; jednakże konieczny jest szybki kontakt z lekarzem, leczenie farmakologiczne oraz zaprzestanie karmienia.
- Nadmiar mleka – jeśli dziecko nie opróżnia piersi, pozostałe w niej mleko należy ściągnąć za pomocą odciągacza pokarmu.
Komentarze