Jak dbać o nerki?
Nerki kształtem przypominają dwie fasolki, które są umiejscowione po obu stronach kręgosłupa w okolicach lędźwi. Wchodzą w skład układu moczowego, od którego poprawnej pracy zależy nasze życie. Kiedy pojawiają się problemy z nerkami odczuwamy intensywny ból w okolicy dolnej części pleców i miednicy, którym nie raz towarzyszą stany podgorączkowe. Choroby nerek bywaj bardzo przykre i dotkliwe, nie wolno ich lekceważyć, dlatego skupimy się nad tym jak dbać o nerki.
Nerki dbają o stałą ilość płynu w organiźmie, wytwarzają i wydalają mocz. Niestety podatne są na infekcje, których przyczyną najczęściej są bakterie, wirusy, grzyby, niska odporność organizmu, cukrzyca lub pasożyty. Kobiety są czterokrotnie bardziej podatne na infekcje nerek od mężczyzn. Często wystarczą skąpe majtki, siedzenie na zimnym murku lub zimna kąpiel byśmy zaczęli odczuwać dyskomfort, pieczenie, a nawet ból przy oddawaniu moczu. Podobne zmiany można zaobserwować po współżyciu seksualnym. Dlatego tak ważne jest by oboje partnerzy przestrzegali higieny w celu zapobiegania zapaleniu cewki i pęcherza moczowego.
Najczęstsze objawy infekcji nerek:
- ból i pieczenie w trakcie oddawania moczu
- trudności w oddawaniu moczu i potrzeba częstego oddawania
- ból dolnej części pleców
- podwyższona temperatura
- nudności i wymioty
- dolegliwości w dole brzucha
- zmęczenie
Przewlekły stan zapalenia nerek może groźnie uszkodzić nerki. Niejednokrotnie jedynym ratunkiem bywa dializa, czyli okresowe podłączenie pacjenta do sztucznej nerki. Lekarze twierdzą, że aż 30 procent chorych, wymagających dializy to ludzie o zniszczonych nerkach przez infekcje. Do lekarza zazwyczaj zgłaszamy się dopiero gdy odczuwamy poważne problemy przy oddawaniu moczu. A przecież choroby nerek przez lata mogą nie dawać żadnych obiadów, zaś powodują nieodwracalne zmiany. Dlatego przynajmniej raz w roku, nawet jeśli nic nie dolega należy zrobić profilaktyczne badania moczu. Pozwolą one wykryć choroby, które przebiegają bezobjawowo.
Jak dbać o nerki?
Poza oczywiście przestrzeganiem higieny osobistej jest kilka rzeczy, które możemy zrobić by poczuć się lepiej.
Przede wszystkim należy pić dużo wody 2 l to jest minimum. Woda usprawnia prace nerek i pomaga wyeliminować toksyny z organizmu.
Spożywanie sody oczyszczonej w formie mikstury, codziennie przynosi zaskakujące rezultaty. „Nursing Times” opublikował, że regularne stosowanie sody oczyszczonej pozwala zmniejszyć chorobę nerek nawet do tego stopnia, że pacjenci mogą zrezygnować z dializ. Lekarze zastanawiają się również nad wykorzystaniem sody spożywczej u pacjentów cierpiących na kwasice metaboliczną, charakteryzującą się niskim PH krwi.
By przygotować miksturę wystarczy 1/2 łyżeczkę sody rozpuścić w 1 szklance wody w temperaturze pokojowej i pić 2 razy dziennie. Niestety dłuższe stosowanie tej sody może doprowadzić do zasadowicy organizmu, więc najlepiej zrobić po 2 tygodniach przerwę lub wzbogacać dietę kolejną mieszanką tym razem z octu jabłkowego.
Ocet jabłkowy ma dobroczynny wpływ zarówno na układ pokarmowy jak i układ moczowy. Jest stosowany powszechnie w domowej medycynie ze względu na dużą zawartość potasu, a ponadto wielu innych minerałów. Wystarczy 1 łyżka octu wymieszana w jednej szklance wody.
Przy poważnych problemach z nerkami bardzo ważna rolę odgrywa dieta. Zalecenie jest ograniczenie soli i białka. Nie trzeba jednak całkowicie wyeliminować produktów białkowych, ale spożywać te, które zawierają wyłącznie pełnowartościowe białko, np. mleko i jajka.
Pamiętajmy, że choroby nerek absolutnie nie wolno lekceważyć. Tak więc stosowanie domowych sposobów nie zwalnia nas z konsultacji z lekarzem.
Komentarze