Zdrowie i Uroda

Jak dbać o kosmetyki?

 

Jak dbać o kosmetyki?

Każda z nas używa jakichś kosmetyków. Niektóre z nas tylko kremów, zaś inne całej gamy, które upiększają nasz wizerunek. Kosmetyki pomagają nam dbać o siebie, dlatego jest dość istotne by odpowiednio je przechowywać i utrzymać w nienagannym stanie. A czy my wiemy jak o niej dbać? 

 

Jak dbać o kosmetyki

Jak dbać o kosmetyki?

Pierwsza rzecz na którą powinniśmy zwrócić uwagę to data ważności do użycia. Wierzcie mi robiąc taki przegląd co jakiś czas może okazać się, że sporo rzeczy nie nadaje się już do użytku. Bowiem każdy kosmetyk ma swój termin ostatecznej przydatności. Jest to data, której bezwzględnie nie należy przekraczać. Pozornie może się wydawać, że wszystko jest ok, żadnej zmiany konsystencji czy koloru. Należy jednak pamiętać, że zmiany temperatur, wilgoć i powietrze maja istotny wpływ na działanie kosmetyku i reakcje jakie w nim zachodzą.

Przeterminowane produkty bywają powodem reakcji alergicznych, stanów zapalnych, łuszczeniu się skóry czy wysypki. Wówczas może okazać się, że wizyta u dermatologa to za mało. Czasem konieczna jest zastosowanie terapii antybiotykowej, bakteriobójczej. Podobnie jest w przypadku kosmetyków stosowanych w obrębie oczu. Jeśli miałyście kiedyś zapalenie spojówek, to wiecie, że nie jest to przyjemne. Popękane naczynka, ogólne swędzenie, pieczenie i wyjątkowo nieprzyjemny dyskomfort, a to tylko niektóre z nieprzyjemnych skutków stosowania wadliwych preparatów.

Należy jednak pamiętać, że nie tylko data ważności decyduje o tym czy produkt wciąż jest przydatny. Znaczący wpływ ma ich skuteczność ma odpowiednie użytkowanie, utrzymanie w czystości i przechowywanie w miejscu z dala od wilgoci, kaloryferów, czy nasłonecznienia. Najczęściej popełniany błąd to o przechowywanie kosmetyków w łazience. Jest to niezwykle wygodne, to prawda. Ale bardzo niewskazane. Niestety mimo starannemu utrzymaniu mieszkania w czystości, łazienka to miejsce bakterii i drobnoustrojów. Wilgotne powietrze w połączeniu z wysoką temperaturą sprzyja rozwojowi bakterii.

Dawniej każda kobieta miała toaletkę w swojej sypialni i musicie wiedzieć, że to najbezpieczniejsze miejsce dla naszych skarbów. Ale to nie wszystko, ważne jest również by kosmetyki utrzymać w czystości. Przynajmniej raz w tygodniu sprzątając mieszkanie, pozbądźcie się kurzu również z kosmetyków, najlepiej pod bieżącą wodą umyć opakowania i wytrzeć do sucha. Musimy również pamiętać o myciu rąk przed użyciem preparatu, bo wówczas sami przenosimy bakterie na skórę. Wietrzmy mieszkanie, świeże powietrze wspomaga nasze zdrowie, ale także stan preparatów.

Do nakładania pudru polecam używać pędzli, a nie gąbek. Pędzel rozkłada puder równomiernie, makijaż wyglądać będzie bardziej naturalnie i o wiele łatwiej dba się o pędzle. Wszystkie pędzle do makijażu powinny stać w pozycji pionowej, włosiem do góry by go nie załamywać. Należy je czyścić w kąpieli przygotowując letnią wodę z mydłem lub szamponem dla dzieci, następnie dokładnie wypłukać w czystej wodzie. Suszyć koniecznie włosiem spuszczonym do dołu lub w pozycji leżącej układając np. na papierowym ręczniku.

Na koniec temat etykiet na opakowaniu. Warto je czytać, ponieważ bywa, że nie mając tej wiedzy źle je przechowujemy. Często błędnie wszystkie kosmetyki skrywamy w lodówce. Tym czasem nie wszystkim to służy. By nie zachodziły niechciane procesy chemiczne producent przestrzega przed trzymaniem preparatu w zbyt wysokiej lub chłodnej temperaturze. Informuje także o ewentualnych skutkach ubocznych. Ta lektura zajmie nam tylko chwile, nie szczędźmy jej, tu chodzi o nasze bezpieczeństwo.

Po dodatkowe informacje zachęcam do przeczytania artykułu pt. „Czy kosmetyk może szkodzić?”

Share Button
loading...

Betty

Betty - miłośniczka kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Komentarze

tu wpisz komentarz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Boże Narodzenie

O mnie

align="left" Betty - miłośniczka kultury, kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Zobacz także:

loading...

Reklama

Współpracuje

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Durszlak.pl