Samo życie

Jak czyścić biżuterię?

 

Jak czyścić biżuterię?

Święta tuż, tuż, a za chwilę Sylwester to czas kiedy każda z kobiet pragnie ozdobić kreacje odpowiednią biżuterią. Brudzą się nawet najdroższe klejnoty, a po długim okresie noszenia tracą połysk. Jeśli chcesz by twoja biżuteria nie przyćmiewała twego blasku, a lśniła jak ty – koniecznie przeczytaj poniższe rady. Dowiesz się jak czyścić biżuterię, by zarówno sztuczna jak i prawdziwe klejnoty wyglądały jak nowe.

 

Jak czyścić biżuterię

A oto sprawdzone, domowe sposoby, jak dbać o naszą biżuterię:

1.Srebro –  gdy je rzadko używasz, owiń miękką wełniana szmatką lub zawiń w folię aluminiową. Folia zabezpieczy przed ciemnym nalotem.

Większe przedmioty takie jak: puderniczki, szkatułki, sztućce itp. najlepiej wyczyścić watką i popiołem z papierosa, albo papka z kredy i denaturatu. Pomocna jest również miękka szczoteczka i pasta do zębów.

Drobną, srebrną biżuterię umyć szczoteczką w letniej, mydlanej wodzie z dodatkiem amoniaku (1 łyżeczka na szklankę). Opłukać i starannie wytrzeć do sucha. Można też czyścić w wodzie mydlanej z dodatkiem octu i sody oczyszczonej.

 

2. Złoto i platyna – wyczyści je sok z cebuli, po paru godzinach wypoleruj je miękką szmatką (irchą), albo zanurz na pół godziny w środku do czyszczenia protez, potem wypoleruj. Równie pomocny w czyszczeniu jest 90% alkohol, po każdej kąpieli należy do sucha, starannie wytrzeć biżuterię. Biżuterię złotą z kamieniami najlepiej czyści się spirytusem, z wyjątkiem turkusów i opali.

 

3. Miedź – wyroby miedziane czyścić roztworem soli z octem. 1 łyżeczka soli na 25 ml octu lub w gorącym soku z kiszonej kapusty. Następnie dokładnie opłukać i starannie wytrzeć.

 

4. Bursztyny – najlepiej czyści się miękką szmatką zamoczoną w mydlanej wodzie z dodatkiem amoniaku. Po czym trzeba je wypłukać i starannie wytrzeć. Bursztyn pięknie wygląda kiedy natrze się go olejkiem migdałowym i wypoleruje. Zakładaj je się w ostatniej chwili, po wszystkich zabiegach kosmetycznych, gdyż nie lubią ani lakierów do włosów, ani perfum.

 

5. Kamienie półszlachetne – (agat, ametyst, jaspis, topaz) wymyć w mydlanej wodzie z dodatkiem amoniaku, następnie przepłukać w czystej wodzie i polerować do sucha flanelką.

 

6. Perły – prawdziwe, wystarczy zamoczyć na dobę w surowym mleku, opłukać wodą i osuszyć delikatnym płótnem.

 

Perły hodowlane wymyć w mydlanej, letniej wodzie i wypłukać w wodzie o takiej samej temperaturze. Po czym osuszyć miękka ściereczką.

Perełki sztuczne – co jakiś czas namocz w wodzie z dodatkiem amoniaku i magnezji.

Macica perłowa – nacierać plasterkiem cytryny, wypłukać w czystej, zimnej wodzie i wytrzeć miękką szmatką.

 

7. Korale – zanurzyć w słonej wodzie i do sucha wypolerować lub wymyć w mydlanej wodzie, a po wysuszeniu wypolerować szmatką skropioną kilkoma kroplami oliwy.

 

8. Turkusy – czyści się wodą z odrobiną oczyszczonej sody.

 

9. Opale – można czyścić tylko na sucho przy użyciu włosianej szczoteczki do zębów.

 

10. Sztuczna biżuteria – by uchronić się i odzież przed brzydkimi śladami po sztucznej biżuterii, zabezpiecz ja malując bezbarwnym lakierem do paznokci.

 

A jeśli chcesz wiedzieć jaki kamień pasuje do Twojego znaku zodiaku zapoznaj się z tym wpisem.

Share Button
loading...

Betty

Betty - miłośniczka kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Komentarze

tu wpisz komentarz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Boże Narodzenie

O mnie

align="left" Betty - miłośniczka kultury, kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Zobacz także:

loading...

Reklama

Współpracuje

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Durszlak.pl