Jak czyścić biżuterię?
Święta tuż, tuż, a za chwilę Sylwester to czas kiedy każda z kobiet pragnie ozdobić kreacje odpowiednią biżuterią. Brudzą się nawet najdroższe klejnoty, a po długim okresie noszenia tracą połysk. Jeśli chcesz by twoja biżuteria nie przyćmiewała twego blasku, a lśniła jak ty – koniecznie przeczytaj poniższe rady. Dowiesz się jak czyścić biżuterię, by zarówno sztuczna jak i prawdziwe klejnoty wyglądały jak nowe.
A oto sprawdzone, domowe sposoby, jak dbać o naszą biżuterię:
1.Srebro – gdy je rzadko używasz, owiń miękką wełniana szmatką lub zawiń w folię aluminiową. Folia zabezpieczy przed ciemnym nalotem.
Większe przedmioty takie jak: puderniczki, szkatułki, sztućce itp. najlepiej wyczyścić watką i popiołem z papierosa, albo papka z kredy i denaturatu. Pomocna jest również miękka szczoteczka i pasta do zębów.
Drobną, srebrną biżuterię umyć szczoteczką w letniej, mydlanej wodzie z dodatkiem amoniaku (1 łyżeczka na szklankę). Opłukać i starannie wytrzeć do sucha. Można też czyścić w wodzie mydlanej z dodatkiem octu i sody oczyszczonej.
2. Złoto i platyna – wyczyści je sok z cebuli, po paru godzinach wypoleruj je miękką szmatką (irchą), albo zanurz na pół godziny w środku do czyszczenia protez, potem wypoleruj. Równie pomocny w czyszczeniu jest 90% alkohol, po każdej kąpieli należy do sucha, starannie wytrzeć biżuterię. Biżuterię złotą z kamieniami najlepiej czyści się spirytusem, z wyjątkiem turkusów i opali.
3. Miedź – wyroby miedziane czyścić roztworem soli z octem. 1 łyżeczka soli na 25 ml octu lub w gorącym soku z kiszonej kapusty. Następnie dokładnie opłukać i starannie wytrzeć.
4. Bursztyny – najlepiej czyści się miękką szmatką zamoczoną w mydlanej wodzie z dodatkiem amoniaku. Po czym trzeba je wypłukać i starannie wytrzeć. Bursztyn pięknie wygląda kiedy natrze się go olejkiem migdałowym i wypoleruje. Zakładaj je się w ostatniej chwili, po wszystkich zabiegach kosmetycznych, gdyż nie lubią ani lakierów do włosów, ani perfum.
5. Kamienie półszlachetne – (agat, ametyst, jaspis, topaz) wymyć w mydlanej wodzie z dodatkiem amoniaku, następnie przepłukać w czystej wodzie i polerować do sucha flanelką.
6. Perły – prawdziwe, wystarczy zamoczyć na dobę w surowym mleku, opłukać wodą i osuszyć delikatnym płótnem.
Perły hodowlane wymyć w mydlanej, letniej wodzie i wypłukać w wodzie o takiej samej temperaturze. Po czym osuszyć miękka ściereczką.
Perełki sztuczne – co jakiś czas namocz w wodzie z dodatkiem amoniaku i magnezji.
Macica perłowa – nacierać plasterkiem cytryny, wypłukać w czystej, zimnej wodzie i wytrzeć miękką szmatką.
7. Korale – zanurzyć w słonej wodzie i do sucha wypolerować lub wymyć w mydlanej wodzie, a po wysuszeniu wypolerować szmatką skropioną kilkoma kroplami oliwy.
8. Turkusy – czyści się wodą z odrobiną oczyszczonej sody.
9. Opale – można czyścić tylko na sucho przy użyciu włosianej szczoteczki do zębów.
10. Sztuczna biżuteria – by uchronić się i odzież przed brzydkimi śladami po sztucznej biżuterii, zabezpiecz ja malując bezbarwnym lakierem do paznokci.
A jeśli chcesz wiedzieć jaki kamień pasuje do Twojego znaku zodiaku zapoznaj się z tym wpisem.
Komentarze