Emigracja przyczyną rozwodu!
Polacy wciąż migrują za chlebem. Niestety coraz częściej próby zapewnienia lepszego bytu bliskim kończą się rozwodem. Kiedy jedno z małżonków opuszcza rodzinę, ta pozostawiona sama nie radzi sobie z rozłąką.
Rozłąka to tylko jedna z przyczyn coraz większej liczby rozwodów. Pary, które wyemigrowały wspólnie, również napotykają na swej drodze wiele problemów. Np. w Wielkiej Brytanii przyjezdni spotykają się z ogromną różnorodnością kulturową. Często trudną do zaakceptowania, z różnymi poglądami, do tego dochodzą problemy bytowe, a co najważniejsze problemy z pracą.
Małżeństwa, które wyemigrowały z Polski, często nie zdają sobie sprawy z tego jak będzie wyglądało ich życie na obczyźnie. A nie zawsze jest ono usłane różami. Problemy bardzo przypominają te w Polsce recesja, trudne warunki pracy, niskie wynagrodzenie. Jednakże w Polsce, mimo iż nie można liczyć na zaplecze socjalne to zwykle mamy jakichś przyjaciół, bliskich, sąsiadów. Zawsze znajdzie się ktoś kto nas wesprze, powie dobre słowo, pomoże. Za granicami kraju zdani jesteśmy tylko na siebie, a Polak – Polakowi coraz częściej „wilkiem” jest.
Problemy egzystencjalne prowadzą do kłótni, nadużywania alkoholu, przemocy w rodzinie, zdrad, aż w końcu całkowitego rozpadu małżeństwa. Zdarza się także, że władze brytyjskie odbierają małżonkom dzieci, z uwagi na koszmarne warunki bytowe lub z powodu innych nadużyć. Jak zawsze w takich sytuacjach najbardziej ucierpią najmłodsi. Nie tylko złe warunki są przyczyną krzywdy dzieci, one zawsze cierpią kiedy następuje rozpad małżeństwa. Dlatego urzędnicy socjalni bardzo restrykcyjnie sprawdzają w jakich warunkach wychowują się dzieci. Zwracają uwagę na warunki bytowe, ale także odpowiedni rozwój psychiczny dziecka.
Czy rzeczywiście to emigracja jest przyczyną rozwodu? Czy w kraju te same małżeństwa miałyby większe szanse przetrwania? Co sądzicie?
Rozwód
Zgodnie z prawem polscy emigranci mogą ubiegać się o rozwód w kraju w którym mieszkają. W Anglii proces rozwodowy może trwać kilka miesięcy o ile strony doszły do porozumienia. Większość rozwodów odbywa się drogą korespondencyjną, bez konieczności stawiania się w sądzie. Wina nie zawsze musi być orzekana, dzięki temu jest prościej, szybciej i może być taniej niż w kraju. W prawie angielskim nie ma konkretnych przepisów dotyczących podziału majątku rozwodzących się małżonków. Parlament brytyjski przygotował szereg warunków, jakie sąd musi wziąć pod uwagę. Główną jednak uwagę sąd poświęca dobru dzieci.
Jeśli strony nie osiągnęły porozumienia – następuje przesłuchanie przed sądem. Kwestią alimentów na dzieci w Wielkiej Brytanii zajmuje się Child Support Agency. Prawo zachęca rodziców do podejmowania wspólnych decyzji odnośnie dzieci i wspólnego ich wychowywania. O ile nie jest to konieczne, sąd nie ingeruje w postanowienia między rodzicami. Rozwodzący się rodzice powinni, wraz z wnioskiem rozwodowym, złożyć do sądu raport z ustaleniami dotyczącymi dzieci, określający, gdzie i z kim dziecko ma mieszkać, do jakiej szkoły uczęszczać, jak często będzie widywać obojga rodziców.
Komentarze