Alergia utrudnia Ci życie? Sprawdź jak możesz sobie z tym radzić domowymi sposobami.
Nieustannie cieknący nos, drapanie w gardle, kaszel, katar, obrzęki na twarzy – to typowe objawy alergii. Alergia to przypadłość, która nie jednemu udręcza życie. Sama jestem alergiczką więc doskonale wiem jakie to przykre doświadczenie. Ludzie mogą być uczuleni na bardzo różne rzeczy, zarówno kurz, trawy, pokarmy i wiele innych. Najbardziej narażeni na dotkliwe przeżycia są alergicy uczuleni na kurz. Bowiem trudno żyć w całkowicie sterylnym, wolnym od pyłów pomieszczeniu. No i gdzie takie znaleźć? Zanieczyszczenia są dosłownie wszędzie, a to wszystko za sprawą roztoczy. Dlatego też osoby uczulone na kuch muszą szczególni dbać o porządek we własnym domu. Ma to ogromny wpływ na ich zdrowie i jakość życia. Polecam również wpis poświęcony alergii sezonowej
Co to są roztocza?
Roztocza, to nic innego jak małe, mikroskopijne pajączki nie do zauważenia gołym okiem. Jest ich całkiem sporo, bo aż około 30 tysięcy gatunków. Najgorszą wiadomością dla nas jest fakt, że dostosowały się one do życia we wszystkich strefach klimatycznych. Tak więc nie sposób usunąć je z naszego życia całkowicie. Regularne porządki pomagają tylko ograniczyć ich liczbę. To jest bardzo ważne, ponieważ niektóre z nich roznoszą choroby i są szkodliwe dla zdrowia. Roztocza najlepiej rozwijają się w miejscach ciepłych i wilgotnych, a żywią naskórkiem. Takim idealnym inkubatorem do rozwoju roztoczy jest sypialnia, a dokładniej łóżko. Jest cieplutko, wilgotno, a nasz naskórek to dla nich prawdziwa uczta. Stąd też ze szczególną troską należy zadbać o porządek w sypialni.
Na czym polegają problemy alergiczne?
Alergicy szczególnie narażeni są na roztocza kurzu domowego, który znajdujące się dosłownie wszędzie ale skupia i zalega w pościeli, materacach, poduszkach, dywanie, zasłonach, tapicerce oraz pluszowych zabawkach. Objawy alergii występują cały rok i mają bardzo duży wpływ na układ oddechowy, te szczególnie niebezpieczne mogą doprowadzić do astmy oskrzelowej. Osoby uczulone są szczególnie narażeni jesienią, gdy dotyka ich problem z kichaniem, kaszlem, katarem, zatkanym nosem i oddechem. Zdarzają się przypadki pieczenia gałek ocznych i czerwonych zmian na skórze. Alergia doprowadza również do nieżytu nosa oraz atopowego zapalenia skóry.
Domowe sposoby na walkę z roztoczami
Jak już wspomniałam roztocza pojawiają się dosłownie wszędzie tam, gdzie jest kurz, brud i zanieczyszczenia. Alergikom na kurz o tyle jest trudniej, że wiadomo iż nikt nie pierze codziennie kołder, pościeli, materacy czy dywanów. Dlatego też przyjęto pewne normy, które mają za zadanie ułatwić życie alergikom. Zaleca się zmianę poszewek co 7-10 dni, zaś poduszki i kołdry co 3-4 miesiące. W tym wypadku najlepiej skorzystać z pralni chemicznych. Dodatkowo można założyć na kołdry i poduszki pokrowce z tkanin nieprzepuszczających roztoczy i ich odchodów. Brudne rzeczy należy prać w temperaturze minimum 60°C, a materac i łóżko dokładnie czyścić przy pomocy odkurzacza. Najlepiej by był to odkurzacz wodny, który przy użyciu natychmiast wbija wszystkie nieczystości w wodę. Nic nie wydostaje się na zewnątrz, ponieważ nie ma zewnętrznego wylotu jak tradycyjne odkurzacze.
W sypialni temperatura powietrza powinna być na poziomie około 18°C. W ciągu dnia warto kilkakrotnie wietrzyć mieszkanie, szczególnie w zimie. Chłód nie sprzyja rozwojowi roztoczy. Łóżko powinno być wyposażone w wymienne, gąbkowe materace, które można mrozić i suszyć na dworze. Poza tym należy pamiętać, że rezerwuarem roztoczy może być sierść i upierzenie zwierząt domowych. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie higieny, tylko tak mamy szanse na likwidację roztoczy. Nie można zapomnieć o regularnym praniu pluszaków i innych rzeczy, które są siedliskiem roztoczy.
Czystość i higiena mieszkania mogą być w pełni skuteczne w walce z roztoczami. Oczywiście wszelkie środki odczulające i szczepionki są pomocne, lecz pamiętajmy, że leczą przyczyny a nie objawy. Dlatego konieczna jest dbałość o czystość w najbliższym środowisku.
Komentarze