Wykorzystanie ziół i przypraw w ziołolecznictwie, jak również jako środek na bóle.
Nie wszyscy zdają sobie sprawę jak wiele skutków ubocznych niesie ze sobą zażywanie leków przeciwbólowych. Zdecydowaną ich zaletą jest ulga w cierpieniu, choć nie zawsze ukojenie trwa długo. Środki przeciwbólowe powodują zaparcia i bóle żołądkowe, a także inne działania niepożądane w mniejszym lub większym stopniu.
Dlatego nie raz warto skorzystać z ziół, warzyw, owoców i przypraw, które mamy w domu. Domowe sposoby na bóle są równie skuteczne jak i farmakologiczne; w medycynie naturalnej są stosowane od setek lat, za to nie mają skutków ubocznych, są tanie i łatwe w przygotowaniu.
Mówiąc o domowych sposobach na pierwszym miejscu stawiamy wodę. Jej działanie jest nieograniczone, zaś jej brak jest w stanie wywołać ogromne spustoszenie w organizmie, jest przyczyną wielu chorób, złego samopoczucia, a także bóli. Zapotrzebowanie dzienne na wodę u dorosłej osoby wynosi od 1,5 l do 3 l. Pamiętaj o tym się i sięgaj po nią jak najczęściej.
Kurkuma,
zdecydowanie można o niej powiedzieć „przyprawa życia”. Nie tylko wpływa korzystnie na trawienie ale także działa przeciwwirusowo, antybakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo. Tradycyjna medycyna chińska i hinduska od tysięcy lat wykorzystuje właściwości lecznicze tej przyprawy. Naukowcy od walki z rakiem już w 2008 roku opublikowali szereg pozytywnych wyników potwierdzających jej skuteczność w leczeniu nowotworów i stanów zapalnych. Kurkumę nie tylko możemy stosować w kuchni jak przyprawę, polecam do picia miksturę z niej przygotowaną. Wystarczy wymieszać 1 łyżkę przyprawy ze 125 ml wrzątku, gotować 10 minut by otrzymać 12% roztwór. Mieszanka nie jest zbyt smaczna, ale najważniejsze jest zdrowie.
Bazylia,
wpływa korzystnie na układ pokarmowy, łagodzi kolkę i przeciwdziała zaparciom. Napary z bazylii stosuje się przy gorączce, wymiotach i nudnościach. Dentyści polecają ją do płukania jamy ustnej, jako środek o działaniu kojącym. Często polecana na bóle menstruacyjne (znacznie je łagodzi), a świeże listki roztarte w dłoni i przyłożone na ranę wspomagają gojenie.
Chrzan,
ma działanie bakteriobójcze dlatego sprawdza się w walce z przeziębieniem, zapaleniem zatok, migdałów, a także wspomaga przemianę materii. Na przeziębienie można przygotować syrop chrzanowy z: 1 łyżeczki świeżo startego chrzanu ,1 łyżeczki miodu , 1 łyżeczki zmielonych goździków – wymieszać wszystko dokładnie i zalać szklanką wrzącej wody. Pić powoli, małymi łyczkami często mieszając, aby chrzan nie opadł na dno.
Cebula,
działa antybakteryjnie i przeciwreumatycznie, jest bogatym źródłem witamin. Wspomaga leczenie trądziku i ran skórnych. Stosując okłady z cebuli łagodzi ona odczyn zapalny, uczucie pieczenia i bólu. Wdychanie oparów surowej cebuli udrażnia nos, wspomaga oddychanie. Surowa cebula jest doskonałym antyseptykiem należy ją stosować jak najczęściej przy infekcjach i przeziębieniach. Leczenie także wspomaga syrop z cebuli zwłaszcza w początkowym stadium przeziębienia. Należy jednak pamiętać, że osoby z chorobami nerek, wątroby i jelit powinny unikać spożywania cebuli i zasięgnąć porady lekarza.
Koper,
ma przede wszystkim działanie rozkurczowe, redukuje wzdęcia i wpływa korzystnie na układ pokarmowy. Napar z kopru przynosi ogromną ulgę w przy problemach żołądkowo-jelitowych. Ta roślina słynie również z walorów smakowych i aromatycznych dlatego polecany jest do sałatek, zup, ziemniaków, a nawet kanapek.
Czosnek,
warzywo o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwwirusowych. Czosnek uśmierza bóle głowy, ma działanie antybiotyczne, przeciwgrzybicze wspomaga leczenie infekcji i ułatwia zasypianie. Zastosowanie czosnku w codziennym jadłospisie wspomaga profilaktykę chorób serca i przeziębień. Należy pamiętać, że długotrwała obróbka termiczna pozbawi czosnek dobroczynnych właściwości, Najlepszym sposobem jest zmiażdżenie kilku ząbków, odstawienie na 10 minut, a potem dodanie do surówek, sałatek, ziemniaków i kanapek. Dzienna dawka spożycia czosnku nie powinna przekraczać 1-2 ząbków dla dorosłej osoby.
Mięta,
jest rośliną o szerokim działaniu. Podobnie jak koperek ma ogromne zastosowanie w kuchni ze względu na smak i aromat. Schłodzone napary miętowe są nie tylko pyszne ale i bardzo orzeźwiające i relaksujące. Za to kubek gorącej herbatki działa kojąco na mięśnie, skołatane nerwy, a także przynosi ulgę w dolegliwościach żołądkowo-jelitowych.
Pietruszka,
jest wykorzystywana w całości zarówno korzeń jak i natka. To warzywo bogate w witaminy i minerały wspomaga ukoić bóle miesiączkowe i reumatyczne. Jak większość warzyw najzdrowsza jest w postaci surowej w obróbce termicznej traci wiele ze swoich właściwości ale nie wszystkie. Ponieważ właśnie wywar z tego warzywa polecany jest przy problemach z pęcherzem, nerkami i prostatą. Ma właściwości moczopędne i rozkurczowe. Zaś natka pietruszki, która możemy zastosować niemalże w przygotowaniu każdego posiłku wpływa pozytywnie na proces trawienia, działa antyseptycznie, a także zapobiega infekcjom układu moczowego. Ponadto 1 łyżka tej zieleniny zapewnia dzienne zapotrzebowanie witaminy C. Dlatego naprawdę warto ją stosować w codziennej diecie.
Rumianek ,
jego właściwości są ogromne. Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i rozkurczająco. Wspomaga gojenie się ran. Stosuje się go zarówno wewnętrznie w postaci naparu jak i zewnętrzne okłady, a także inhalacje. Pomaga w stanach zapalnych żołądkowo-jelitowych, skurczach, schorzeniach skóry i jamy ustnej. Szczególnie polecany jest na bóle i wszelkie dolegliwości związane z układem trawiennym. Również uśmierza ból brzucha, a nawet łagodzi rozdrażnienie nerwów. Dzięki swoim właściwościom leczniczym korzystnie wpływa na mięśnie całego organizmu. Zmniejsza mdłości w czasie ciąży, łagodzi bóle miesiączkowe, redukuje objawy menopauzy, przedmiesiączkowego bólu głowy, migreny. Polecany jest dla także dla dzieci i niemowląt, szczególnie z problemem kolki i skurczami brzuszka.
Pieprz czerwony,
cayenne, działa przeciwzapalnie dlatego łagodzi zapalenia stawów i mięśni. Łagodzi ból głowy, wspomaga pracę układu odpornościowego, układu krążenia, a także układu pokarmowego. Ponadto pobudza proces trawienia i likwiduje wzdęcia. Stosowanie pieprzu cayenne okazjonalnie i w małych ilościach hamuje apetyt, szczególnie na tłuste, słone i słodkie potrawy, więc wpływa korzystnie na odchudzanie. Jednakże nie można stosować go długo gdyż organizm szybko się uodparnia i wówczas może on zaburzyć proces odchudzania.
Imbir,
to roślina niezwykle cenna w działaniu, szczególnie o tej porze roku, gdyż jej działanie jest silnie rozgrzewające. Dlatego też wspomaga leczenie przeziębień, infekcji i stanów grypowych. Jego właściwości mają o wiele większe zastosowanie niż tylko infekcje. Stosuje się go na szeroką skale w kosmetyce w walce z cellulitem w modelowaniu sylwetki. A w domowym wykorzystaniu polecany jako środek wspomagający koncentrację, powstrzymujący wymioty, nudności, biegunki, a także stosuje się go na bóle reumatyczne.
Komentarze