Dieta śródziemnomorska
Dieta śródziemnomorska, to dieta, która może pomóc w pozbyciu się 3-4 kilogramów miesięcznie. Może być również programem żywieniowym na całe życie. Potrawy podawane są z dużą ilością czosnku oraz cebuli, tłuszcz pochodzenia zwierzęcego zastępuje się oliwą z oliwek.
W diecie śródziemnomorskiej nie ma wieprzowiny. Poza tym produkty mięsne są tutaj w niewielkich ilościach, co sprawia, że dieta nie jest ciężkostrawna. Najważniejszy jest sposób przygotowania posiłków: pieczemy w folii lub na ruszcie albo grillu, a gotujemy na parze. W diecie śródziemnomorskiej łączony jest makaron z warzywami lub rybą – tuczy on tylko wtedy, gdy podawany jest z tłustym sosem.
Ważne zasady: stosujemy tłuszcze typu oleje, oliwy, orzechy, ryby i unikamy masła, smalcu, mięsa tłustego i jaj. Unikamy również słodyczy, białego pieczywa i słodzonych napoi gazowanych i niegazowanych.
Produkty dozwolone:
Pieczywo – ciemne
Mięso – chude, głównie drobiowe. Mięso czerwone zastępuje się owocami morza i tłustymi rybami morskimi
Nabiał i jaja w umiarkowanych ilościach.
Warzywa i owoce
Dieta śródziemnomorska 1200 kalorii – jadłospis na 7 dni
Dzień 1.
Śniadanie: kanapka z kurczakiem: kromka chleba razowego, łyżeczka margaryny, 2 plasterki szynki z kurczaka, liście sałaty, ½ średniego pomidora, szklanka soku owocowego, najlepiej świeżego – jeśli nie, to herbata lub herbatka owocowa.
Drugie śniadanie: jogurt z orzechami: jogurt naturalny 150 g, garść orzechów laskowych 30 g, filiżanka zielonej herbaty.
Obiad: ryba z rusztu z surówką: filet z mintaja 150 g, koperek, liście sałaty, pomidor, łyżeczka oliwy i octu winnego, cytryna.
Kolacja: warzywa z makaronem.
Dzień 2.
Śniadanie: 2 kromki chleba żytniego z posmarowane niskotłuszczową margaryną, wędzony łosoś, sałatka z pomidora i cebuli.
Drugie śniadanie: chudy serek wiejski.
Obiad: 1 talerz zupy grzybowej gotowanej na włoszczyźnie z odrobiną oliwy z oliwek, dorsz pieczony w folii, 3 łyżki gotowanych ziemniaków, sałata z oliwą z oliwek i sokiem z cytryny.
Podwieczorek: 1 szklanka chudego zsiadłego mleka, 1 szklanka owoców sezonowych, np. malin, jeżyn, truskawek.
Kolacja: sałatka z pomidora i ogórka, gotowana kasza kuskus, 2 plasterki szynki wołowej.
Dzień 3.
Śniadanie: tost z ziarnami, 2 łyżeczki margaryny, 2 parówki drobiowe, ogórek, szklanka soku owocowego (tosty robimy na ciepło).
Drugie śniadanie: serek wiejski, nektarynka, 2 łyżki otrąb pszennych, herbata bez cukru.
Obiad: pieczony kurczak z surówką.
Kolacja: sałatka z ryżu.
Dzień 4.
Śniadanie: filiżanka Muesli ze 175 g jogurtu naturalnego, 1 kiwi.
Drugie śniadanie: 2 kromki pieczywa chrupkiego posmarowane margaryną, 2 plasterki szynki, 1/2 ogórka.
Obiad: chłodnik przygotowany z 200 g kefiru, ogórka, botwiny i szczypiorku, 1 brzoskwinia.
Podwieczorek: 1 szklanka soku warzywnego.
Kolacja: 250 g sałatki z tuńczyka, startej marchewki, kukurydzy i groszku z puszki, 1/2 grahamki cienko posmarowanej margaryną.
Dzień 5.
Śniadanie: kromka chleba razowego, liść sałaty, plaster sera rokpol (20-30 g), szklanka soku owocowego.
Drugie śniadanie: jogurt naturalny, 2 łyżki płatków migdałów, kiwi, filiżanka herbaty.
Obiad: mintaj z surówką.
Kolacja: sałatka z fasolki.
Dzień 6.
Śniadanie: 2 kromki razowego chleba cienko posmarowane margaryną, 2 plasterki wędliny z indyka,100 g sałatki z pomidora i szczypiorku.
Drugie śniadanie: 1/2 banana, 175 g jogurtu naturalnego.
Obiad: kapuśniak z 2 ziemniakami, włoszczyzną i piersią kurczaka, 200 g papryki faszerowanej pomidorami, wątróbką cielęcą i cebulą (papryka po śródziemnomorsku).
podwieczorek: 1 pomarańcza.
Kolacja: 200 g sałatki greckiej (pomidor, sałata, ogórek, ser feta polany odrobiną oliwy z oliwek), 2 kromki żytniego pieczywa chrupkiego.
Dzień 7.
Śniadanie: 2 kromki pumpernikla cienko posmarowane, 60 g chudego twarożku ze szczypiorkiem, 2 plasterki ananasa.
Drugie śniadanie: 1/2 grahamki z 20 g wędliny drobiowej, kilka rzodkiewek.
Obiad: talerz zupy kalafiorowej na włoszczyźnie i piersi kurczaka, 200 g chudej wołowiny z rusztu, 30 g kaszy gryczanej, 100 g brukselki z wody.
Podwieczorek: serek homogenizowany.
Kolacja: sałatka z bobu, jabłka, czerwonej papryki, koperku, doprawiona oliwą i sokiem z cytryny.
Ryba z rusztu z surówką
Rybę pokropić cytryną i oliwą i upiec w folii aluminiowej. Z sałaty, pomidora, oliwy i octu zrobić surówkę.
Warzywa z makaronem
Składniki: ½ czerwonej i żółtej papryki, gniazdo wstążek makaronu razowego, sól, cebula, szklanka fasolki szparagowej, łyżka oleju (słonecznikowego, kukurydzianego lub tłoczonego na zimno rzepakowego) i przecieru pomidorowego, świeża bazylia, pieprz.
Przygotowanie: pokrojoną paprykę, cebulkę i fasolkę szparagową udusić, dodać przecier, ugotowany makaron, posypać bazylią i poddusić.
Pieczony kurczak z surówką
Składniki: pierś kurczaka (150 g), kawałek pora, marchewka, sos sojowy, łyżka oliwy, tymianek, sól, łyżeczka majonezu light.
Przygotowanie: mięso natrzeć tymiankiem, polać sosem sojowym z oliwą i upiec w folii. Pora przekroić na kawałki, dodać marchew i majonez.
Sałatka z ryżu
Składniki: ½ torebki brązowego ryżu, 3 plasterki szynki z kurczaka (30 g) lub ugotowanej piersi kurczaka, 2 łyżki kukurydzy, 3 krążki ananasa, sól, pieprz, słodka papryka, łyżka startych orzechów włoskich.
Przygotowanie: ugotowany ryż wymieszać z kawałkami szynki, pokrojonym ananasem i kukurydzą z puszki, przyprawić do smaku i posypać tartymi orzechami.
Sałatka z fasolki
Składniki: 2 łyżki ugotowanej fasolki, pomidor, cebulka, ugotowany ziemniak, ogórek kwaszony, sól, łyżka oleju lub majonezu light.
Przygotowanie: do fasolki dodać cząstki pomidora i cebuli, ogórka, polać olejem i przyprawić.
Mintaj z surówką
Składniki: filety z mintaja 150 g, natka pietruszki, łyżka oliwy, cytryna, szklanka poszatkowanej białej kapusty, marchewka, sól, pieprz, szczypta cukru.
Przygotowanie: skropić rybę cytryną, polać oliwą, grillować 15 min. Do kapusty dodać startą marchewkę, wymieszać, przyprawić i posypać natką pietruszki.
Komentarze