Dziecko Zdrowie i Uroda

Czy to ciąża?

 

Czy to ciąża?

W XXI wieku wydawać by się mogło, że każda dziewczyna wie czy jest w stanie odmiennym, czy też nie. Okazuje się jednak, że to nie takie proste. Niekiedy młode kobiety wykonują po kilkanaście testów i bez względu na wynik i tak im nie ufają. Zaś inne najmniejszy ból podbrzusza lub apetyt na coś słodkiego czy kwaśnego uznają za oznakę ciąży, nawet gdy dopiero dwa dni temu skończyła się im miesiączka.

 

czy to ciąża

Ostatnio otrzymałam, aż kilka maili od zaniepokojonych, nieuświadomionych kobiet z zapytaniem „…czy jestem w ciąży”. Niekiedy ciąża potrafi paraliżować ze strachu. Ale po co niepotrzebne obawy, kiedy jeszcze nic nie wiadomo? Niestety nie tylko niespodziewana ciąża potrafi przerażać, okazuje się dla niektórych kobiet wizyta u ginekologa jest równie przerażająca, a może nawet bardziej. Seks tak, ale na pierwszą wizytę wybrać się do lekarza to najlepiej dopiero przy porodzie. Potem nie można się dziwić, że wiele chorób wykrytych zostaje za późno.

Dlatego w tym poście postaram się rozwiać przynajmniej te najważniejsze wątpliwości, ale również wyjaśnić niektóre zagadnienia związane z tematem.

Początkowi ciąży najczęściej towarzyszą różne objawy fizyczne;

  1. Przede wszystkim jest to brak miesiączki w spodziewanym terminie. Powinniśmy wiedzieć, że brak miesiączki nie musi zaraz oznaczać ciąży. Opóźnienie miesiączki w przewidzianym terminem może być spowodowane np.; silnym wstrząsem emocjonalnym, stresem, chorobą, zażywaniem lekarstw, podróżą, odstawieniem środków antykoncepcyjnych, zbliżającą się menopauzą, dietą, dużym spadkiem wagi i wieloma innymi czynnikami.
  2. Kolejnym symptomem wskazującym na ciąże jest podwyższona temperatura ciała pod koniec cyklu (powyżej 37 stopni). Taki stan utrzymujący się ponad dwa tygodnie może wskazywać na zapłodnienie. Ważne jest aby pomiarów temperatury dokonywać o tej samej porze każdego ranka.
  3. Innymi objawami ciąży są: nudności i wymioty, zaburzenia żołądkowe, a także nadmierna emocjonalność, nietolerancja niektórych zapachów, pokarmów lub potrzeba częstego oddawania moczu. W pierwszych miesiącach ciąży niemal u wszystkich kobiet występują takie objawy jak: senność, uczucie zmęczenia, zawroty głowy, powiększenie piersi i zachcianki na różne rzeczy.

 

Testy

Testy umożliwiające potwierdzenie ciąży pozwalają na podjęcie odpowiednich działań, aby przebiegła ona prawidłowo i unikania zachowań, które mogły by mieć niekorzystny wpływ na rozwój płodu. Wszystkie testy ciążowe przeznaczone do domowego użytku są dostępne w aptekach bez recepty. Są łatwe do wykonania, a ich działanie oparte jest na badaniu hormonu wydzielanego podczas ciąży (HCG) i wydalanego z moczem od pierwszego dnia opóźnienia miesiączki. Jeśli wynik jest ujemny należy odczekać kilka dni i powtórzyć test, aby potwierdzić pierwszy wynik.

Testy laboratoryjne są znacznie bardziej wiarygodnym źródłem, gdyż wykrywają ciążę na podstawie obecności hormonu we krwi. Testy laboratoryjne wykonuje się na zlecenie lekarza, bądź prywatnie w placówce laboratoryjnej.

Kolejnym badaniem umożliwiającym potwierdzenie ciąży jest USG dopochwowe. Po 5 tygodniowym braku miesiączki badanie to jest w stanie potwierdzić obecność pęcherzyka jajowego (ciążę).

Badanie lekarskie

Zwykle ten pierwszy raz to powód do wielkiego stresu i ogromne przeżycie dla młodej dziewczyny. Niewiarygodne jest, że niektóre kobiety blisko 30 roku życia przyznają się, że jeszcze nigdy nie odwiedziły gabinetu ginekologa. Jedynym powodem, który przychodzi mi do głowy to niski poziom oświaty seksualnej.

Pierwsza wizyta u ginekologa powinna mieć miejsce zaraz po rozpoczęciu miesiączkowania lub gdy pojawiają się jakiekolwiek dolegliwości. A już na pewno spotkanie z lekarzem powinno mieć miejsce przed rozpoczęciem współżycia.

Badanie lekarskie również jest konieczne by potwierdzić ciążę i obliczyć datę porodu. Lekarz po rozpoznaniu ciąży przeprowadzą wywiad z młoda matką, jak również zleci wykonanie odpowiednich badań. Określenie początku ciąży jest bardzo ważne. Ma to ogromne znaczenie by wykryć ewentualne wady wrodzone płodu. Również sposób leczenia chorób i dolegliwości zależny jest od wieku ciąży.

Share Button
loading...

Betty

Betty - miłośniczka kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Komentarze

tu wpisz komentarz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Boże Narodzenie

O mnie

align="left" Betty - miłośniczka kultury, kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Zobacz także:

loading...

Reklama

Współpracuje

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Durszlak.pl