Zdrowie i Uroda

Czy dopadła cię otyłość brzuszna?

 

Czy dopadła cię otyłość brzuszna?

Media kreują szczupłe, zgrabne sylwetki, dlatego też społeczeństwo niechętnie akceptuje osoby otyłe. O ile mówimy o kilku kilogramach nadwagi z którymi nie zawsze jest problem, to już w przypadku otyłości sprawa wygląda zupełnie inaczej. Otyli znacznie częściej chorują, są niezgrabni, często niezdarni, mniej sprawni ruchowo, przez co żyje im się o wiele trudniej. W Anglii ulice przepełnione są osobami z otyłością III stopnia, niestety coraz częściej ten problem dotyka również i polskie społeczeństwo.

otyłość brzuszna

Otyłość brzuszna

Nazywana również centralną, trzewną czy typu jabłko jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Gdyż prędzej czy później prowadzi do zaburzeń przemiany materii, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, a także wielu innych powikłań i chorób. Tłuszcz gromadzi się w obszarze brzucha nie tylko pod skórą zaburzając naszą talię, ale również w narządach wewnętrznych. Nadmiar tkanki tłuszczowej w narządach wewnętrznych utrudnia ich funkcjonowanie, krążenie krwi, istnieje także ryzyko nowotworu jelita grubego, trzustki i prostaty.

Jak sprawdzić czy oponka na brzuchu jest przejawem otyłości brzusznej?

Najprostszą metodą określenia otyłości brzusznej jest pomiar obwodu talii niezależnie od wzrostu, czy obwodu bioder. Otyłość brzuszną rozpoznajemy u kobiet jeśli wynosi 80 cm lub więcej, a u mężczyzn jeśli wynosi 94 cm lub więcej.

Kolejną metodą określenia otyłości brzusznej  jest WHR, czyli stosunek obwodu bioder do obwodu pasa. Otyłość brzuszną rozpoznajemy, gdy WHR >0,8 u kobiet i >1,0 u mężczyzn. WHR = obwód pasa /obwód bioder. Rozpoznaną otyłość powinniśmy skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu. To on powinien ustalić jej przyczyny i sposób leczenia.

Co można zrobić, aby pozbyć się otyłości?

Cuda nie istnieją, dlatego pozbycie się otyłości wymaga wiele wysiłku. Przede wszystkim powinniśmy ważyć się regularnie by kontrolować właściwą wagę. Organizm w sposób naturalny będzie się bronił przed zrzuceniem każdego kilograma. Ponadto koniecznie trzeba zmienić złe nawyki żywieniowe, one jak nic innego przyczyniają się do odkładania tkanki tłuszczowej. Kolejnym sposobem na zmniejszenie brzucha jest aktywność fizyczna.

Zdrowa dieta jest kluczem do utraty wagi.

By to osiągnąć musisz ograniczyć: węglowodany proste (makarony, pieczywo, słodycze), a także zwracać uwagę na kaloryczność i zawartość tłuszczu w produktach zanim zdecydujesz się je spożyć. Staraj się pić minimum 2 litry wody dziennie. Woda odgrywa bardzo ważną rolę w pracy jelit i przemianie materii. Nie obżeraj się i nie podjadaj między posiłkami! Zjadaj mniejsze porcje by nie rozpychać żołądka. Nie raz wydaje się nam, że jesteśmy głodni, a wystarczy wypić szklankę wody.

Dieta powinna się składać z 3 głównych posiłków (śniadania, obiadu, kolacji) oraz dwóch przekąsek pomiędzy posiłkami. Przekąski powinny być lekkie najlepiej owoce albo warzywa. Nie należy się głodzić bo to najlepsza droga do efektu jo-jo. Lepiej jeść małe porcje ale nie pomijać żadnego z posiłków. Warzywa i owoce zjadaj przy każdym posiłku. Zwracaj uwagę na różnorodność produktów. W diecie szczególnie polecane są pomidory z uwagi na zawartość potasu i jabłka oraz seler naciowy, który dostarcza bardzo dużo energii i pomaga spalić tłuszcz. Jadaj ryby minimum raz w tygodniu i postaraj się zrezygnować z tłuszczy. Jeśli musisz do gotowania używaj niewielkiej ilości oleju. Pamiętaj również, że na diecie musisz zrezygnować z alkoholu i ćwiczyć, jak najwięcej ćwiczyć.

Ruch!

Zdrowy człowiek powinien zrobić 10 tys. kroków w ciągu dnia – dystans ten świadczy o właściwej aktywności i zapewnia dobrą kondycję. Jest to nieosiągalne dla osób z siedzącym trybem życia. Ale jeśli nie masz nawyku, by każdego dnia spędzić 40 -60 minut ćwicząc, wówczas dobrym rozwiązaniem może okazać się spacer. Spraw by chodzenie stało się częścią twojej codzienności. Jeśli droga do pracy jest zbyt odległa by iść pieszo spróbuj wysiąść z autobusu 2 przystanki wcześniej, to samo możesz zrobić w drodze powrotnej. By spacerować nie potrzebujesz specjalnych przyrządów, wystarczą dobre chęci i odrobina inicjatywy. Zastanów się ile razy do pobliskiego sklepu jechałeś autem, co najczęściej robisz w porze lunchu w pracy, ile godzin spędzasz na kanapie? Być może spacer nie tylko okaże się formą ćwiczeń, ale również uatrakcyjni twój dzień.

 

Share Button
loading...

Betty

Betty - miłośniczka kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Komentarze

tu wpisz komentarz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Boże Narodzenie

O mnie

align="left" Betty - miłośniczka kultury, kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Zobacz także:

loading...

Reklama

Współpracuje

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Durszlak.pl