Ciekawostki na temat niedzieli wielkanocnej oraz czemu świętujemy czekoladowymi jajkami
W niedzielę wielkanocną miliony z nas będą zajadać się czekoladowymi jajkami podczas tego chrześcijańskiego święta. Choć wielu z nas ma pojęcie o historii Wielkanocy, nie każdy wie skąd wzięły się jajka.
A więc skąd?
Wielkanoc jest świętem celebrującym zmartwychwstanie Chrystusa. Chrześcijanie wierzą, że Jezus zmarł w Wielki Piątek i powstał trzy dni później. Okres tych trzech dni nazywamy Triduum Paschalnym. Dlatego Mezopotamczycy – starożytny chrześcijański lud który żył na terenie obecnego Iraku, Syrii i Kuwejtu – naznaczali jajka czerwienią by symbolizować krew Chrystusa.
Jajka rozbijało się jedno o drugie, zostawiając puste skorupki – symbol pustego grobowca pozostałego po Chrystusie. W Anglii tradycja w postaci toczenia jajka przetrwała do dziś, co reprezentuje toczący się głaz który stał u grobowca Chrystusa. Zaś w Polsce w Triduum Paschalne z ołtarza znikają wszelkie przedmioty, a dzwony milkną aż do czasu zmartwychwstania. Następnie w Wielki Piątek odbywają się Drogi Krzyżowe, podczas których składa się ciało Chrystusa do grobu. Tego dnia obowiązuje ścisły post. W Wielką Sobotę święcone są pokarmy, woda, ogień oraz cierń.
Z czasem jajka wielkanocne zaczęto coraz bardziej dekorować, najbardziej znane są te autorstwa rosyjskiego jubilera Fabergé’a, twórcy bezcennych jajek wielkanocnych podarowanych carom Aleksandrowi III i Mikołajowi II. Gest dawania jajek wielkanocnych zaobserwowano u Egipcjan, Persów, Galów, Greków i Rzymian. Wówczas jajko symbolizowało życie. Wprowadzenie jajek z czekolady jest względnie nowym fenomenem wywodzącym się z Francji i Niemiec w XIX.
Obecnie Wielkanoc jest bardzo komercyjna – sprzedawcy i producenci uwielbiają nakłaniać nas do wydawania pieniędzy na jajka, kartki i wszystko co kojarzy się z kurczakami, jajkami i króliczkami. Święto może stać się jeszcze bardziej komercyjne jeśli będzie miało stałą datę.
Jednakże obecnie Wielkanoc jest „świętem ruchomym” – dniem określanym przez kalendarz księżycowy, a nie normalny, Gregoriański, który śledzi cykl Słońca.
Skąd wziął się króliczek Wielkanocny?
Niemcy odpowiedzialni są za wielkanocnego królika. Po raz pierwszy wspomniano o króliku, który przynosi grzecznym dzieciom czekoladę w niemieckiej literaturze w 1682 r. Tradycja się przyjęła i do dziś mamy króliki wielkanocne na sklepowych półkach.
A oto kilka faktów na temat Wielkanocy w Anglii:
- Pierwsze czekoladowe jajko w Anglii powstało w 1873 w Brystolu.
- W niedzielę Wielkanocną niektórzy tradycyjnie staczają malowane jajka z górki.
- Każde dziecko w Anglii otrzymuje średnio 8,8 jajek wielkanocnych każdego roku – dwa razy ponad zalecane spożycie kalorii w tygodniu. (Nie ma się co dziwić skąd tak ogromne problemy z otyłością w tym kraju.)
- 76% ludzi zaczyna czekoladowego królika od uszu. 🙂 A Wy?
Hot cross buns – tradycja wielkanocna w Anglii.
Bułeczki z krzyżykiem zwane „Hot Cross buns”, są tradycyjną przekąską wielkanocną. Zjadane są w Wielki Piątek i symbolizują koniec Postu. Krzyż na bułce symbolizuje ukrzyżowanie Chrystusa, a przyprawy – symbolizują przyprawy, którymi namaszczono Chrystusa.
To tyle jeśli chodzi o ciekawostki wielkanocne. Tym czasem zgodnie z tradycją życzę Wam mnóstwa optymizmu niech to będzie czas w gronie ukochanych osób, całkowicie pozbawiony trosk, w miłej atmosferze i by Wam niczego nie zabrakło na wielkanocnym stole.
Komentarze