Zdrowie i Uroda

Co to jest aromatoterapia?

aromatoterapia
Betty pisze
 

Co to jest i jak działa aromatoterapia?

Słowo aromaterapia składa się z dwóch słów: aromat – czyli zapach i terapia – inaczej leczenie. Możemy więc przyjąć, że jest to leczenie zapachami. A ściślej mówiąc jest to rodzaj medycyny alternatywnej, która wykorzystuje olejki eteryczne i inne aromatyczne związki roślinne w celu poprawy stanu zdrowia lub nastroju. Dokładnie nie jest określone jakich czasów sięgają początki aromaterapii. Wiadomo jednak, że już liczne starożytne cywilizacje czyniły rytualne obrzędy z zastosowaniem olejków eterycznych do celów terapeutycznych, higienicznych, a nawet duchowych.

Aromatoterapia w medycynie

Nie ma potwierdzonych dowodów medycznych na skuteczność aromatoterapii. Wiele osób uważa ten sposób leczenia jako nienaukowy. Publikowanych jest coraz więcej artykułów na ten temat, które też nic nie wnoszą. A mimo to zwolenników aromatoterapii jest coraz więcej, którzy nie boją się powiedzieć, że jest to – samo dobro dla ciała i ducha.

W niektórych krajach jak np. Francja aromatoterapia jest wykorzystywana w medycynie powszechnej z zastosowaniem antyseptycznym, przeciwwirusowym, przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym.

Zastosowanie aromaterapii

Olejki eteryczne mają szerokie zastosowanie, są wchłaniane przez skórę lub wdychane. Dokładnie nie wiadomo co przynosi większe korzyści, wchłanianie, wdychanie, czy oba razem. Ale wiadomo, że odpowiednio dobrane mają zbawienny wpływ na nasz organizm. Przynoszą ulgę i skutecznie poprawiają nastrój, dlatego tak często stosowane są w sytuacjach stresowych.

Wdychanie olejków stymuluje część mózgu – układ węchowy. Sygnał wysyłany jest do układu limbicznego mózgu, który kontroluje emocje. Dzięki temu po wdychaniu przyjemnych substancji chemicznych czujemy się zrelaksowani, odprężeni i spokojniejsi. Warto zaopatrzyć się w kominek na wodę, w którym przy pomocy małej świeczki podgrzewamy olejek z wodą. Wystarczy kilkanaście kropli by cudowny aromat rozprzestrzeniał się po całym mieszkaniu.

Kolejnym sposobem wdychania, zalecanym bardziej przy przeziębieniach są inhalacje. W tym wypadku chory wdycha olejki wraz z parą wodną. Można również sprawić sobie relaksującą kąpiel olejkową, rozgrzewającą, która może być niezwykle romantyczna ale również wskazana przy przeziębieniach, reumatyzmie, celach higienicznych i dolegliwościach psycho-fizycznych. Zabieg powinien trwać 30 minut i polega na kąpieli w ciepłej wodzie w której rozprowadzono mieszaninę olejków eterycznych, można również dodać płyn do kąpieli by stworzyć pianę, ale trzeba zwrócić uwagę by jego zapach był bardzo łagodny.

Drugą alternatywą jest stosowanie miejscowe, bezpośrednio na skórę. Wówczas aktywowane są receptory termiczne, wchłaniane niszczy bakterie i grzyby. Olejek stosowany jest w połączeniu z innym olejami naturalnymi do wcierania np. w trakcie masażu. Sam masaż ma działanie odprężające i relaksacyjne, a w połączeniu z odpowiednimi olejami również przeciwbólowe.

Miejscowe zastosowanie aromaterapeutyczne mają również kompresy. Polegają one na okładach miejscowych roztworu olejowego. Okłady najczęściej stosowane są przy obrzękach, bólach głowy, zwichnięciach, a nawet skręceniach. Zaś gorące kompresy polecane są przy nerwobólach, zapaleniach pęcherza i nerek oraz dolegliwościach miesiączkowych.

Powinniśmy pamiętać, że zapachy towarzyszą nam cały czas w codziennym życiu, choć nie doceniamy ich tak bardzo, a nie raz nawet nie zdajemy sobie sprawy z ich istnienia. A przecież bardzo wiele zależy od naszego postrzegania zapachów, które np. w połączeniu ze smakiem tworzą niezwykłą harmonię. Aromat świeżej kawy, kieliszek wina, jest tyle różnorodnych kompozycji, które pobudzą nasze zmysły i sprawią, że poczujemy się lepiej.

Share Button
loading...

Betty

Betty - miłośniczka kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Komentarze

tu wpisz komentarz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Boże Narodzenie

O mnie

align="left" Betty - miłośniczka kultury, kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Zobacz także:

loading...

Reklama

Współpracuje

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Durszlak.pl