Samo życie

Co robić w andrzejki?

Andzejki
Fot. Shutterstock
 

Jak można umilić sobie Andrzejki.

Tak dobrze wszystkim znane „Andrzejki” obchodzone są w Polsce już od XV wieku, choć tradycje z nim związane zmieniają się z upływem pokoleń. Mimo, iż imieniny Andrzeja przypadają na dzień 30 listopada, to andrzejki obchodzi się w wigilię Andrzeja w nocy z 29 na 30 listopada. Ten wyjątkowy wieczór przepełniony jest magią i wróżbami jak głosi legenda na św. Andrzeja błyska pannom nadzieja. Św. Andrzej z Galilei, jeden z 12 Apostołów uchyla rąbek tajemniczej przyszłości związanej z miłością, zamążpójściem, macierzyństwem, a nawet bogactwem.

Andzejki
Fot. Pixabay

W odległej przeszłości andrzejkowe wróżby traktowane były z wielką powagą i miały charakter matrymonialny. Wróżby odbywały się indywidualnie, w odosobnieniu, udział w nich mogły wziąć tylko panny. Z upływem lat powstały wróżby zbiorowe.  A współczesne andrzejki? Cóż nadal kojarzone są z wieczorem wróżb, tyle, że z przymrużeniem oka, ale jest to także świetna okazja do spotkań znajomych, a często hucznej zabawy.

Andzejki
Fot. kirstycolquhoun

Odkąd pamiętam jeszcze w przedszkolu, a potem w szkole zawsze organizowane były spotkania andrzejkowe, którym towarzyszyła muzyka, tańce, stoły pełne zakąsek i oczywiście mnóstwo wróżb dostosowanych odpowiednio do wieku. Najbardziej znana to oczywiście lanie wosku przez dziurkę od klucza. Wróżb jest całe mnóstwo i już nikt nie zwraca uwagi czy wróży sobie panna,  mężatka, czy chłopak. Choć specjalnie dla panów dniem wróżb były katarzynki obchodzone 24 listopada. Andrzejkowe wróżby umilą nie jeden wieczór i na pewno będą swoistą atrakcją, ale nawet bez nich możemy się bardzo dobrze bawić.

Andrzejki
Fot. bettygotuje.pl

Co robić w andrzejki?

Na andrzejki można wybrać się do klubu lub pubu ze znajomymi i na pewno będzie fajnie i tanecznie. Jednak ten wieczór jest wyjątkowy, dlatego sądzę że najlepszym pomysłem byłoby zorganizowanie imprezy w domu tzw. domówki. O ile pozwolą Ci na to warunki mieszkaniowe. Jedno jest pewne! Andrzejki to wieczór z założenia pełen magii i czarów, nie można go spędzić siedząc samotnie przed telewizorem w domu. Jeśli już to seans filmowy w miłym gronie z odpowiednio dobranym repertuarem.

Organizując domowe party powinniśmy zadbać o odpowiedni klimat. Świetnie sprawdzi się duża ilość świec, porozkładane miejscami karty, kości do gry i stłumione światło. W ramach dekoracji możemy również wykorzystać bogactwa jesieni, które z pewnością będą atrakcyjną i nietuzinkową ozdobą tego wieczoru. Niezwykle łatwo umieścić świeczki w jabłkach lub stworzyć piękne jesienne kompozycje w wydrążonej dyni.

Andrzejki
Fot. diy-enthusiasts

Na pewno będzie weselej jeśli zaprosimy więcej osób, to daje więcej możliwości, ale wówczas należy zadbać o zakąski. W takich sytuacjach idealnie  sprawdzi się szwedzki stół. Nie może na nim zabraknąć zimnych napoi, różnego rodzaju przekąsek, ale także wyszukanych drinków. Goście powinni czuć się swobodnie i mieć możliwość poczęstowania się w dowolnym momencie. Imprezie powinna towarzyszyć dobra muzyka. Najlepiej mieć przygotowaną w zanadrzu długą play listę by w trakcie zabawy nie tracić czasu na szukanie czegoś odpowiedniego.

andrzejkowe menu2
Fot.bettygotuje.pl

Szwedzki stół:

To tylko niektóre z andrzejkowych propozycji kulinarnych, mam nadzieję, że sprawdzą się i na Waszych stołach, ale również zachęcam to przejrzenia zakładki kulinarnej zarówno na tym blogu, jak i na Bettygotuje.pl. Jestem pewna, że znajdziecie tam mnóstwo inspiracji na ciekawe, smaczne drinki i andrzejkowe przekąski.

Wróżby:

A dla zainteresowanych magią i poznaniem tajemniczej przyszłości kilka andrzejkowych wróżb ale odczytując je pamiętajcie o tym, że gwiazdy rządzą głupcami, a mądrzy rządzą gwiazdami 🙂

andrzejki
Fot. Tarotcanal

Kubeczki

Pod jednym kubkiem chowamy obrączkę, pod kolejnym listek, a pod następnym monetę, ostatni zostawiamy pusty. Następnie dobrze mieszamy i wybieramy jeden z nich. Osoba, która wybierze kubek z
obrączką – czeka ją miłość,
listkiem – ślub,
monetą – pieniądze
Niestety pusty kubek oznacza, że nadchodzący rok niczego nam w życiu nie przyniesie.

Lanie wosku

Świeczki lub w innej formie wosk roztop w małym rondelku, a potem lej przez dziurkę od klucza prosto do naczynia z wodą. Na początku kształt woskowej figurki może nic nie mówić. Dlatego najlepiej oglądać jego cień na ścianie. Wówczas znacznie łatwiej odkryć co przepowiada wróżba. A mogą to być przeróżne rzeczy nadchodzące w przyszłości związane ze szczęściem miłością, pracą, zawodem naszego wybranka i wiele innych w zależności od naszej wyobraźni.

andrzejki
Fot. wp.pl

Buty

Wróżba z butami jest idealna dla panien. Ustawiamy buty, panny ściągają buty z lewej nogi, ustawiają gęsiego naprzeciwko progu drzwi. Przekładają ostatni but na przód rzędu tak długo, aż jeden z butów przekroczy próg. Właścicielka szczęśliwego obuwia, który to zrobił, może oczekiwać szybkiego zamążpójścia.

Wahadełko

Kolejna wróżba dla panienek. Dzięki niej dowiesz się kiedy wyjdziesz za mąż. Użyj pierścionka lub obrączki, przedziej przez czerwona nitkę by swobodnie na niej zawisł. Ustaw wahadełko centralnie nad szklanym naczyniem wypełnionym wodą nieco poniżej brzegów naczynia. By w trakcie wróżby nie drżała Ci ręka oprzyj łokieć o blat stołu. Teraz obserwuj przez chwilę czy wahadełko z obrączki zacznie się poruszać, jeśli tak ślub niebawem. Następnie przesuń wahadełko o 3 cm od krawędzi naczynia. Jeśli zacznie poruszać się i uderzać o brzegi zlicz wszystkie uderzenia w przeciągu pięciu minut. Odejmij sumę uderzeń od łącznej liczby liter Twojego imienia i nazwiska.
W rezultacie dowiesz się za ile lat wyjdziesz za mąż. Niespodzianką okaże się wynik ujemny, wówczas szykuj się do ślubu jeszcze w tym roku.

Karteczki z życzeniami

Każdy członek zabawy pisze na karteczce swoje życzenie. Następnie wszystkie karteczki umieszczane są w dużym, szklanym naczyniu, które potem powoli wypełniane jest wodą. Właściciele karteczek, które wypłyną na powierzchnie mają powody do radości bo ich życzenia spełnią się niebawem. Niestety pozostałe które osiadły na dnie nie mogą cieszyć się powodzeniem, ani spełnieniem w najbliższym czasie.

Lustro

Rozpoznaj twarz swojego męża. Wróżba dla odważnych, bo musisz sama stanąć twarzą w twarz z lustrzanym odbiciem twojego męża. Zapal czerwoną świeczkę w intencji i stań przed lustrem. Pamiętaj, że byś mogła zobaczyć twarz ukochanego musisz być sama w pokoju. Poproś 3-krotnie św. Andrzeja by sprawił, że ujrzysz twarz ukochanego.  (Musicie wiedzieć, ze ta wróżba również jest popularna w kręgach cygańskich).

andrzejkowe menu

Na koniec życzę wszystkim wspaniałej zabawy, przepysznych zakąsek i samych pomyślnych wróżb w ten wyjątkowo magiczny wieczór. Chciałabym także wiedzieć jak Wy zwykle spędzacie andrzejki? Jestem ogromnie ciekawa, czy korzystacie z którejś wymienionej propozycji, a może macie zupełnie inne pomysły na wieczór magii. Proszę pochwalcie się w komentarzach . 🙂

Share Button
loading...

Betty

Betty - miłośniczka kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Komentarze

tu wpisz komentarz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Boże Narodzenie

O mnie

align="left" Betty - miłośniczka kultury, kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Zobacz także:

loading...

Reklama

Współpracuje

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Durszlak.pl