Opryszczka wargowa to zmora wszystkich kobiet.
Opryszczka wargowa może się pojawić zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, ale my kobiety odczuwamy to szczególnie dotkliwie z powodu oszpeconej twarzy. To prawdziwa zgroza dla każdej z nas pokazywać się tak publicznie, chodzić do pracy czy na inne spotkania. A żeby tego było mało, opryszczka to nie tylko wstrętna bulwa na ustach ale towarzysząca jej swędzenie i ból w okolicach warg. Opryszczka wywoływana wargowa jest przez wirus HSV1 i głównie atakuje w porze jesienno-zimowej. Dlatego to dobry moment by omówić ten problem i dowiedzieć się jak zminimalizować objawy opryszczki.
Czy wiecie, że niemal 80% populacji jest zarażonych wirusem opryszczki? Na szczęście choruje tylko połowa, szkoda że do końca nie wiadomo dlaczego tak się dzieje. To pewnego rodzaju zagadka stwarza kolejny problem, ponieważ tak naprawdę możemy zarazić się w każdej chwili od kogoś kto jest nosicielem, a nie przejawia żadnych objawów. Ponadto to, że ktoś raz miał opryszczkę wcale nie oznacza, że się już z nią pożegnał. Opryszczka lubi wracać niemal jak bumerang. Jak nie w tym samym roku to za rok czy dwa, ale zazwyczaj wraca do swojego nosiciela.
Sama pamietam jak jeszcze w latach 90-tych opryszczka zniweczyła moje plany. Miała planowany zabieg operacyjny wycięcia woreczka żółciowego, a tu pojawiło się tzw. „zimno” na ustach. Opryszczka była tak nie znaczna, że nie sądziłam że może stanowić problem. Chirurg jak mnie zobaczył na oddziale to mało mnie z hukiem nie wyrzucił, za narażanie innych pacjentów. Wtedy nie miałam pojęcia, że opryszczka zwana zimnem, febrą lub skwarkiem to nie tylko wysypka. Bowiem sama wysypka nie jest dla nas groźna ale powikłania jakie wywołuje wirus są już bardzo niebezpieczne dlatego tak ważne jest leczenie i zapobieganie nawrotom.
W jaki sposób opryszczka wargowa staje się niebezpieczna?
Opryszczka może być niebezpieczna, np. gdy wirus zostanie przeniesiony ręką do oka – grozi to utratą wzroku. HSV1 może też „zawędrować” np. do mózgu i wywołać opryszczkowe zapalenie opon mózgowych. Powikłania są szczególnie groźne dla kobiet w ciąży. Lepiej więc dmuchać na „zimno” i stronić od chorych jak diabeł wody święconej.
Jakie są czynniki wywołujące wirus?
Niestety jednoznacznie nie można stwierdzić co go wywołuje. Wiadomo jednak, że zawsze atakuje osłabiony organizm. A do tego może przyczynić się
- zmęczenie
- stres
- ekspozycja na skrajne temperatury – silne mrozy lub upały
- przeziębienie
- menstruacja
W tych stanach powinnismy szczególnie o siebie zadbać i wzmocnić organizm.
Gdy zauważymy skwarek na ustach
Zarażenie się opryszczką jest bardzo proste gdyż przenoszona jest drogą kropelkową. Wystarczy np. pocałunek z osobą, u której pojawiły się pęcherzyki, napicie się herbaty z używanego przez nią kubka czy też zjedzenie czegoś tym samym widelcem. A nawet jeśli jesteś nosicielem, to przecież w każdej chwili może się okazać, że poczujesz swędzenie i wkrótce ukażą się bolesne pęcherzyki. Wówczas szybko sięgnij po doraźne środki, które zmniejsza objawy i przyspieszą gojenie.
- możemy kilkakrotnie posmarować chore miejsce umoczoną w wodzie tabletką polopiryny (działa przeciwzapalnie)
- maść cynkowa – wysusza ranę i przyspiesza proces gojenia
- plastry na opryszczkę – mają na celu zapobiec rozprzestrzenianiu się i przyspieszyć gojenie
- szcztyfty i kremy do smarowania zmienionych miejsc
- w poważnych przypadkach lekarz może przepisać maść z antybiotykiem
- sama gdy zaatakuje mnie wirus, a nie mam nic w domu, to przed zrobieniem zakupów w aptece wysuszam pęcherzyki pasta do zębów
Jak uchronić innych przed zarażeniem i nie rozprzestrzeniać wirusa?
Kiedy już dopadła nas ta zmora, nie ma wyjścia trzeba z nią walczyć, ale jednocześnie zadbać o bliskich. Najważniejsze to zadbać maksymalnie o higienę osobistą
- Myć ręce po dotknięciu pęcherzyków lub nałożeniu leczniczego kremu.
- Unikać dotykania oczu. Szczególną ostrożność zachowaj przy robieniu makijażu i demakijażu.
- Zanim opryszczka ustąpi, unikać bliskich kontaktów, nie całować innych (zwłaszcza małych dzieci).
- Używać osobnego ręcznika do twarzy.
- Sztućce, kubki, szklanki myć w gorącej wodzie z detergentem.
- Nie zwilżać chorych miejsc.
A wy jak radzicie sobie z opryszczką, mieliście już z nią problem, czy wszystko przed Wami?
Komentarze