Zdrowie i Uroda

Ciekawostki dla puszystych

 

Ciekawostki dla puszystych

Gusta bywają różne jedni lubią sylwetki bardzo szczupłe, inni wolą rubensowskie kształty. Niezależnie od upodobań faktem jest, że nadmierna otyłość  jest nieatrakcyjna, a przede wszystkim niezdrowa. Dlatego koniecznie przeczytaj – ciekawostki dla puszystych.

ciekawostki dla puszystych1

Niemalże każdy grubas jest w stanie przysiąc, że jada jak wróbelek. A zwały tłuszczu to nic innego jak efekt złych genów lub bliżej nieokreślone zaburzenia hormonalne. Rzeczywiście, zdarza się że 10-15% otyłych to wynik skłonności genetycznych. Jednakże blisko 90% przypadku to niewłaściwy tryb życia i złe odżywianie.

Jeśli siedząc przy biurku w pracy bez przerwy coś przegryzasz. Wolny czas zamiast spędzić na spacerze lub w siłowni, wylegujesz się wygodnie na sofie oglądając telewizje, do tego podjadając chipsy lub orzeszki. Absolutnie nie masz najmniejszych szans by zachować szczupłą sylwetkę.

Zasada powstawania nadmiernych kilogramów jest bardzo prosta. Organizm dorosłego człowieka potrzebuje około 2000-2500 kalorii. Wszystkie przekąski, dodatkowe porcje żywności  to nadmiar kalorii. Nadmiar kalorii to nadmiar energii w postaci jedzenia, a niespożytkowana, „nie spalona” energia odkłada się w postaci dodatkowych kilogramów.

Być może sądzisz, że z wałeczkami tłuszczu ci do twarzy? Masz takie prawo. Musisz jednak wiedzieć, że osoby z wyraźnym nadmiarem tłuszczu częściej chorują na serce, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, zwyrodnienie stawów, a nawet nowotwory. Niestety to nie wszystko. Do tego dochodzi gorsze samopoczucie, często bardzo niska samoocena, niewydolność oddechowa, szybkie męczenie się, nadmierna potliwość i bardzo słaba kondycja fizyczna.

Trudno się temu dziwić, wystarczy sobie wyobrazić, że cały czas musisz nosić plecak z dziesięciokilogramowym ciężarem. Dokładnie w takiej sytuacji jest osoba z nadmierna nadwagą, dźwigająca każdego dnia zwały tłuszczu. Wystarczy jednak łyżeczka cukru za dużo każdego dnia by po trzydziestu latach przybyła nam dodatkowe 20 kilogramów.

Odchudzanieciekawostki dla puszystych

Co robić jak już dorobiliśmy się otyłości?

Biorąc pod uwagę negatywne skutki zdrowotne z tym związane, jedyna rozsądna decyzją wydaje się być odchudzanie. Łatwo radzić, trudniej zrobić. Jak już wspomniałam w artykule  „Jak schudnąć na diecie 3D chili?”, dieta-cud pozwalająca schudnąć szybko i bez wysiłku nie istnieje. Bez względu na ilość nadmiernych kilogramów wszyscy musimy o tym pamiętać.

Zasada jest prosta – jedzenie powinno dostarczać mniej energii, niż potrzebuje organizm. Tylko wówczas poruszone zostaną złoża zmagazynowanego tłuszczu by dostarczyć organizmowi brakującej energii. I tak do czasu, aż waga wróci do normy. Jeśli jednak komuś się wydaje, że zaraz po tym będzie można jeść jak dawniej, to szkoda wysiłku na odchudzanie. Utrzymanie szczupłej sylwetki zapewnia tylko trwała zmiana sposobu żywienia i ruch.

Zainteresowanych odchudzaniem zachęcam do zapoznania się z dietą śródziemnomorskąWeith Watchers lub innymi dietami na blogu. Przypominam jednak, że tu nie ma nic za darmo. Decydując się na dietę nastawiamy się na wyrzeczenia zmianę trybu życia i ciężką pracę. Tylko tak osiągniemy i zachowamy szczupłą sylwetkę. Więcej chodzenia, a mnie leżenia to już pierwszy krok by coś zmienić 🙂

Share Button
loading...

Betty

Betty - miłośniczka kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Komentarze

tu wpisz komentarz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Boże Narodzenie

O mnie

align="left" Betty - miłośniczka kultury, kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Zobacz także:

loading...

Reklama

Współpracuje

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Durszlak.pl