Lifestyle Samo życie

Chryzantemy w wazonie

 

Chryzantemy w wazonie

Chryzantemy jedni je kochają, inni nienawidzą. A ja po prostu ubóstwiam kwiaty! Nie ważne czy w doniczce, czy cięte lub te nazbierane na łące. Nie wyobrażam sobie domu bez kwiatów. Wszystkie kwiaty są piękne, niektóre gatunki nie tylko cieszą oko, ale również tak cudnie pachną, że rozchodzący się zapach czuć w całym domu. Są dla mnie wspomnieniem rodzinnego ogrodu pełnego różnych kwiatów. Pamiętam zapach maciejki, tak intensywnie pachnącej wieczorem, azalii, forsycji i pełne wazony bzu. Moje kwiatowe kompozycje to tylko namiastka kwiecistego ogrodu.

Chryzantemy w wazonie2

Dziś kupiłam białe chryzantemy, urzekły mnie swym wyglądem. Piękne, śnieżnobiałe z jasnozielonym środkiem, do złudzenia przypominały stokrotki. Pewnie gdyby były to stokrotki nie było by w tym nic dziwnego. Jednakże chryzantemy są w pewnym sensie napiętnowane. W Polsce to kwiaty chętnie kupowane na pogrzeby, Dzień Wszystkich Świętych do dekoracji grobów. Ogromnym nietaktem byłoby wręczenie bukietu chryzantem komuś w prezencie. Wybierając kwiaty na prezent lepiej kierować się własną intuicją lub radą florystki.

Chryzantemy w wazonie

Ja wybierałam kwiaty do wazonu, wiec nie musiałam sugerować się zasadami savoir vivre. Poza tym w wielu krajach np. w Anglii nie ma żadnych uprzedzeń do tych kwiatów. Wręcz przeciwnie chryzantemy, dzięki odpowiednim ogrodniczym zabiegom dostępne są w sprzedaży przez cały rok. Piękne wielobarwne bukiety chryzantem zdobią nie tylko stoły, ale również wręczane są przy niemalże każdej okazji nawet ślubu.

Chryzantemy w wazonie3

Chryzantemy

To kwiaty, które jeśli zapomnimy o naszych skojarzeniach z cmentarzem, okazują się wręcz wymarzone do stworzenia pięknej kompozycji. Poza tym chryzantemy dostępne są w wielu odmianach, różniących się kształtem, kolorami czy formą. Od bardzo dużych i okazałych do maleńkich pojedynczych kwiatów lub takich gdzie na jednej gałązce jest ich całe mnóstwo.

Chryzantemy w wazonie1

W tworzeniu kwiatowej kompozycji znaczenie mają nie tylko kwiaty, ale również to w czym je umieścimy. Bardzo popularne i pięknie prezentują się szklane naczynia. Jednakże fantastyczny bukiecik możemy stworzyć nawet w kubku, kieliszku, szklanej bryle, lub tradycyjnym wazonie. Tak naprawdę rolę wazonu może pełnić każdy przedmiot, do którego można wlać wodę i wstawić kwiaty.

Moje chryzantemy były bardzo długie, ale ja przycięłam je na około 20 – 25 cm by stworzyć romantyczny bukiet. Tym razem moja kompozycja jest z samych chryzantem. Wystarczyłoby  jednak dodać kilka kwiatów o intensywnej barwie by stworzyć wariant wesoły i energetyczny.

Chryzantemy w wazonie

Miłośnicy chryzantem, mogą hodować je w domu, na tarasie lub w ogrodzie. Istnieje już wiele odmian chryzantem doniczkowych. Ja jednak preferuję te cięte do wazonu. Dzięki temu w moim domu zawsze pojawia się świeży i przyjemny akcent. Oczywiście by chryzantemy stały w wazonie jak najdłużej trzeba o nie odpowiednio zadbać. Podobnie z resztą jak w przypadku roślin doniczkowych. Przede wszystkim zaczynamy od przygotowania czystego naczynia ze świeżą wodą. Następnie przycinamy wszystkie łodygi na preferowaną przez nas długość (+2- 3 cm), ale należy pamiętać, że cięcia muszą być pod skosem.

Ten zabieg zapewni swobodne pobieranie wody. Wodę w wazonie powinno się zmieniać każdego dnia. Również wymieniając wodę na czystą, dobrze jest przyciąć ponownie łodygi od 0,5 – do 1 cm. Z tego właśnie powodu przy pierwszym cięciu zostawiamy kwiaty nieco dłuższe. Jeśli używamy odżywki do kiatów ciętych, wówczas nie wymieniamy wody tylko ją uzupełniamy. Należy także pamiętać o usunięciu z wody gnijących liści. Trwałość ciętych chryzantem przedłuży dodana do wody aspiryna. W zależności od gatunku mogą zachować świeżość nawet do kilku tygodni.

Share Button
loading...

Betty

Betty - miłośniczka kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Komentarze

tu wpisz komentarz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Boże Narodzenie

O mnie

align="left" Betty - miłośniczka kultury, kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Zobacz także:

loading...

Reklama

Współpracuje

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Durszlak.pl