Związek

Bolesny stosunek płciowy

 

Bolesny stosunek płciowy

Ból w trakcie stosunku najczęściej odczuwają kobiety, choć może on dotyczyć również mężczyzn i może wynikać z wielu przyczyn. Bez względu na to jakie by one nie były, absolutnie nie należy go ukrywać przed partnerem, ani lekceważyć. Bolesny stosunek płciowy może całkowicie zniechęcić do kontynuowania stosunku, a także do podejmowania prób kolejnych zbliżeń seksualnych. Dlatego bardzo ważne by jak najszybciej poznać podłoże dolegliwości, nim doprowadzą one do poważnych problemów i konfliktów w związku. 

Bolesny stosunek płciowy
Kadr z filmu pt. „Hemel”

Jakie mogą być przyczyny bolesnego stosunku płciowego?

Bolesny stosunek płciowy w medycynie nosi nazwę dyspareunii. Przyczyna nie zawsze jest jednoznaczna i zdarza się, że ma podłoże psychologiczne. Takie trudności z niepowodzeniem w życiu seksualnym nadal w wielu związkach bywają tematem tabu i ciężko się do nich przyznać. Jednakże współżycie powinno być przeżyciem niezwykle przyjemnym, gdzie zatracasz się w całkowitej euforii. Dlatego jeśli odczuwasz dyskomfort i cierpisz na dyspareunię zdecydowanie zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu lub od razu do ginekologa, który pomoże ci uporać się z chorobą.

Najczęstsze przyczyny bolesnego stosunku płciowego:

  • Pochwa nie jest wystarczająco nawilżona i penis, uderzając o jej ścianki, sprawia ból. Zadbaj o to byś była dostatecznie przygotowana, zanim rozpoczniesz stosunek seksualny.
  • Głęboka penetracja podczas stosunku może powodować, że jeden z jajników jest uderzany, co powoduje ból. Spróbuj zmienić pozycję seksualną.
  • Jeśli twoje mięśnie w trakcie stosunku napinają się lub boleśnie kurczą, należy udać się do lekarza. Być może jest to objaw choroby o nazwie pochwica, która jest dysfunkcją seksualną, uniemożliwia ona współżycie i wymaga leczenia.
  • Jeśli w niedawnym czasie miałaś epizjotomię (nacięcie krocz podczas porodu), koniecznie wstrzymaj się z rozpoczęciem życia płciowego, aż rana się dostatecznie zagoi.
  • Jeśli jeden z gruczołów lub oba przy wejściu do pochwy są bolesne, obrzmiałe lub w stanie zapalnym, jest to objaw zapalenia gruczołów Bartoliniego, które powinno być leczone.
  • Jeśli bardzo często uprawiasz seks, wówczas twoja pochwa i srom mogą być podrażnione, a przez to obolałe. Powstrzymaj się od stosunków seksualnych, dopóki nie wydobrzejesz.
  • W wielu przypadkach ból jest spowodowany infekcją, stanem zapalnym i zakażeniem, którym często towarzyszy świąd, pieczenie, a nawet nieprzyjemny zapach. W takim przypadku również zgłoś się do lekarza, wystarczy wyleczyć chorobę by pozbyć się problemów.

 

Share Button
loading...

Betty

Betty - miłośniczka kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Komentarze

tu wpisz komentarz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Boże Narodzenie

O mnie

align="left" Betty - miłośniczka kultury, kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Zobacz także:

loading...

Reklama

Współpracuje

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Durszlak.pl