Dziecko

ABC masażu niemowląt

 

ABC masażu niemowląt

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałyście się nad tym czy warto zrobić masaż swojemu maluszkowi, może przekonają was do tego następujące fakty: dzieci, które regularnie otrzymują masaż mniej płaczą i grymaszą, gdyż bezpośredni kontakt cielesny obniża poziom kortyzolu – hormonu stresu.

Ponadto dzięki uwalnianej przez dotyk melatoninie zazwyczaj zasypiają szybciej, a ich sen jest bardziej spokojny. Masaż wzmacnia układ odpornościowy, zdolności motoryczne, rozwój intelektualny, a nawet wpływa na zdrową wagę.

ABC masażu niemowląt

Chociaż wykonywanie masażu jest w dużej mierze instynktowne, przygotowaliśmy dla was mini poradnik zawierający techniczne wskazówki. Tak żebyście razem z dzieckiem czerpały z tej okazji jak najwięcej przyjemności.

 

Znajdź odpowiedni czas i miejsce

Twoje dziecko powinno być spokojne, ale nie senne. Radzimy zarezerwowanie czasu po kąpieli. Na miejsce wybierz cichy i ciepły pokój. Połóż dziecko na kocyku i zacznij od dolnych partii ciała, czyli tych, które są często dotykane podczas zmiany pieluszek. Następnie przejdź do brzucha, ramion, twarzy i zakończ na plecach.

 

Użyj olejku

Badania opublikowane przez amerykański Instytut Rozwoju Dziecka wykazały, że maluchy wolą być masowane za pomocą olejku niż gołymi rękami. Do tego celu najlepiej nadaje się naturalny olejek bez sztucznych substancji zapachowych. Taki jak olejek do masażu dla niemowląt Alteya Organics. Kosmetyk ten dogłębnie nawilża wrażliwą skórę dziecka. Jego formuła została tak opracowana, że można go używać nawet do pielęgnacji niemowląt. Alternatywę stanowią jadalne olejki z migdałów i kokosa.

 

Nogi i stopy

Połóż dziecko na plecach. Zacznij od masażu zewnętrznej, a potem wewnętrznej strony nogi kierując się od uda do stopy. Pobudzi to krążenie krwi i pomoże rozluźnić mięśnie. Powtórz te same ruchy na drugiej nodze. Następnie przejdź do masażu stóp i za pomocą kciuków delikatnie je uciskaj od pięty po palce.

 

Brzuch

Głaskanie brzuszka dziecka zgodnie ze wskazówkami zegara pomoże „ruszyć” gazy i jedzenie zalegające w jelitach. Zacznij od rysowania litery „I” po lewej stronie ciała przesuwając palce od żeber do biodra. Następnie przejdź do odwróconego „U” – połóż dłoń na prawym biodrze i kierując się ku górze. Zakreśl półkole na klatce piersiowej, by zakończyć rysowanie litery na lewym biodrze. Powtórz tę serię kilka razy.

 

Ramiona i ręce

Przytrzymaj nadgarstek dziecka w swojej dłoni i zacznij masaż od zewnętrznej strony ramienia kierując się ku palcom. Powtórz kilkakrotnie i przejdź do wewnętrznej strony. Zatrzymaj się dłużej na dłoniach i delikatnie je pomasuj kciukami. Następnie wykonaj ten sam zestaw ruchów na drugiej ręce.

 

Twarz

Zanim zaczniesz dotykać twarz dziecka, dokładnie umyj ręce, tak by nie pozostały na nich ślady oleju. Opuszkami palców zakreśl kółka na policzkach. Połóż palce wskazujące w kącikach oczu i kierując się ku skroniom delikatnie je przeciągnij pod dolnymi powiekami i po policzkach. Następnie przejdź do środkowej części ust i zarysuj ich kontur.

 

Plecy

Zmień pozycję dziecka i połóż je na brzuchu. Zanim przystąpisz do masażu tej części ciała, pamiętaj by unikać linii kręgosłupa. Palcami zakreśl małe kółka po obydwu stronach pleców. Następnie połóż dłonie na łopatkach w taki sposób, by twoje kciuki się dotykały. Delikatnymi ruchami głaszcz plecy z góry na dół i z powrotem.

 

Oczywiście nasz mini instruktarz jest tylko punktem wyjścia. Zachęcamy do zapoznania się z odpowiednimi lekturami oraz do bezpiecznego eksperymentowania z różnymi technikami. Odkrywanie tego, co sprawia maluchom przyjemność i co je relaksuje na pewno was zbliży. Również okaże się pozytywnym doświadczeniem dla was dwojga.

źródło: perlanegra.pl

Share Button
loading...

Betty

Betty - miłośniczka kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Komentarze

tu wpisz komentarz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Boże Narodzenie

O mnie

align="left" Betty - miłośniczka kultury, kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Zobacz także:

loading...

Reklama

Współpracuje

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Durszlak.pl